کوچک سالانی که اندیشه بزرگ دارند/عمق باورهای دینی در قلب‌های کوچک

اهواز - نوجوانان بسیاری هستند که به‌واسطه حضور خانواده‌های خود و یا شناختی که از یادمان‌های دفاع مقدس پیداکرده‌اند، این اماکن معنوی را برای ایام عید مقصد سفر خود قرار داده‌اند.

خبرگزاری مهر - گروه استانها، کوثر کریمی: نوجوانان بسیاری روزهای عید خود را در یادمان  های دفاع مقدس می گذرانند و از حرف های آنها می توان فهمید که چقدر باورهای دینی در قلب های کوچکشان عمیق است. این کوچک سالان، ارزش های بزرگی دارند که در صحبت هایشان جاری است؛ معرفت را می توان از اعتقادات آنها خواند و فهمید که چقدر دل های کوچکشان دریایی است.

این روزها کودکان و نوجوانان بسیاری از سراسر کشور به خوزستان می آیند تا مهمان سفره های عشق و ایثار شهدا در یادمان های دفاع مقدس شوند. آنها آمده اند تا از نزدیک با رشادت بزرگ مردانی آشنا شوند که شاید در روزهای جنگ و سال های دفاع مقدس این وطن، سن و سالی کم از آنها نداشته اند.

علاقه به کاروان های راهیان نور

از کوهنجان استان فارس آمده و نامش مائده فرجی است. ۱۶ سال سن دارد و برای سومین باری است که به مناطق عملیاتی می آید. به این زائر نوجوان سرزمین نور می گویم حتما با کاروان راهیان نور آمده ای ولی در جواب می گوید: با کاروان محلاتی به یادمان های دفاع مقدس آمده ام و همین امروز نیز برمی گردم.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: سه سال اخیر را با کاروان های محلاتی به این استان آمده ام و دوست دارم برای دانش آموزان مقطع راهنمایی نیز کاروان راهیان نور بگذارند.

زائر نوجوان در پاسخ به علت سفرش به یادمان های دفاع مقدس آن هم برای سه سال متوالی که کودکی و نوجوانی اش را شامل می شود، می گوید: این چنین سفرها را دوست دارم و هیچ یک از اعضای خانواده ام در این خصوص مرا راهنمایی نمی کند؛ اما اولین سفرم به علت این بود که دختر عمویم به یادمان ها آمده و از حس وحال این سفر معنوی برای من تعریف کرد.

عشق به خاک دامنگیر مناطق عملیاتی

فرجی در ارتباط با حس و حالش می گوید: سال های قبل نیز به این مناطق آمده ام و حس بسیار خوبی دارم که قابل وصف نیست. هر ساله به مناطق عملیاتی بسیاری می روم، گویی این خاک دامن گیر است؛ از اولین دیدارم با چنین مناطقی دیگر نمی توانم سالی را بدون زیارت یادمان های دفاع مقدس بگذرانم.

او در آخر بیان می کند: سفر به مناطق عملیاتی و راهیان نور را به شرط بقای عمر و توفیق الهی ادامه می دهم.

همنشینی با راویان دفاع مقدس

ریحانه شریفی ۱۱ ساله، دیگر زائر راهیان نور که از شهر قم آمده نیز در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: از یک تا چهار سالگی به گفته پدر و مادرم سه مرتبه به مناطق عملیاتی و یادمان های دفاع مقدس آمده بودم ولی در این سفر حضور ذهن از تجربه زیارت یادمان ها را خواهم داشت.

این زائر نوجوان سرزمین نور ادامه می دهد: هر چهار بار را به همراه پدر و مادرم برای زیارت به یادمان های دفاع مقدس آمده ام. سه روزه که در این مناطق حضور پیدا کرده و دو روز دیگر نیز  به شهر خودمان بر می گردیم.

زائر ۱۱ ساله سرزمین نور در ادامه با اشاره به تجربه شیرین همنشینی با راویان دفاع مقدس عنوان می کند: یکی از تجربیات شیرین این سفرم همنشینی با راویان دفاع مقدسی است که از رشادت و دلاور مردی های رزمندگان دوران دفاع مقدس برای ما سخن می گفتند؛ شیرین بود زیرا آنها می دانستند که روایت های ایستادگی در جنگ را به زبان ما بازگو کنند.

او در ارتباط با میزان علاقه اش به یادمان ها بیان می کند: اینجا را خیلی دوست دارم و اگر خداوند به من توفیق دهد، سال های آینده نیز به همراه خانواده باز هم به یادمان های دفاع مقدس می آیم.

شریفی در پایان در ارتباط با علت حضورش در یادمان های دفاع مقدس می گوید: توفیق اجباری بوده که خانواده ام را همراهی کنم؛ در این زمان انسی عجیب و دل انگیز با این مناطق پیدا کرده ام که خیلی غریب است و قابل وصف نیست.

گره دل ها در گروی شفاعت شهدا

فاطمه شریفی نوجوان ۱۱ ساله ای که به همراه خانواده خود و عمویش به یادمان های دفاع مقدس در خوزستان آمده نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان می کند: اینجا را خیلی دوست دارم و حس خیلی خوبی از بازدید مناطق عملیاتی به من دست می دهد.

به او می گویم چه حسی داری و از آرزوهایت در این سرزمین مقدس برایم بگو که در جواب می گوید: گره دلم در گروی شفاعت شهدای این مرز و بوم است، شهدایی که رفتند تا امروز را در آرامش باشیم و من بعد سال ها به این سرزمین آمده ام تا شهدا را شافعانی بین خود و خدایم قرار دهم.

سر تا سر یادمان های دفاع مقدس، می توان کودکان و خردسالانی را دید که با ادوات جنگی مشغول بازی هستند و یا اینکه با تسبیح اولیای خود در خاک های مقدس سرزمین نور سرگرم شده اند.

کودکان و نوجوانانی که پر از حس پرسشگری راجع به این مناطق هستند، در یادمان ها حضور پیدا کردند تا بیشتر با تاریخ این کشور آشنا و چه بسا آن را از نزدیک لمس کنند.

حضور نسل های سوم و چهارم انقلاب اسلامی در مناطق عملیاتی جنوب، یکی از موثرترین روش ها برای آشنایی این قشر با تاریخ ایران در سال های جنگ تحمیلی است؛ یکی دیگر از جاذبه های این مناطق عملیاتی و یادمان های دفاع مقدس، برای کودکان و نوجوانان، همکلامی راویان متناسب با سن و سال آنها است.

کد خبر 4261028

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =