بازگشت مردم  به روستاها/ اقتصاد مقاومتی چراغ خانه ها را روشن کرد

کرمان – واردات «بز اوراسیا» از اسپانیا به یکی از محروم ترین شهرستانهای کرمان در کنار رونق قسمتی از اقتصاد مردم محروم قلعه گنج موجب بازگشت دوباره مردم به روستاها و ارتزاق آن ها شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: قبل از اینکه قلعه گنج پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور شود این شهرستان به جای اینکه با داشته هایش شناخته شود با کپر نشینی و محرومیتش در ذهن مردم سایر مناطق کشور نقش بسته بود اما در جنوبی ترین شهرستان استان کرمان که بیشترین پیامدهای ناشی از خشک سالی را در سال های اخیر شاهد بوده است حالا اتفاق های جدیدی در حال روی دادن است.

احیاء پتانسیل های محلی و حمایت از تولیداتی که در این منطقه امکان تولید دارند قلعه گنج را به الگوی اقتصاد مقاومتی تبدیل کرده است.

نمی توان ادعا کرد با اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی از سال ۹۴ تا کنون این شهرستان به یک باره متحول شده و فقر و محرومت از آن رخت بربسته است اما حداقل گامهای نخست محکم بوده و پشت هر کدامشان فکر و ایده وجود داشته است.

هنوز هم کپر و محرومیت در این شهرستان وجود دارد و تنها راه فقرزدایی از چنین شهرستان هایی تکیه برتوان و استعدادهای اقتصادی محلی است.

هنوز هم کپر و محرومیت در این شهرستان وجود دارد و تنها راه فقرزدایی از چنین شهرستان هایی تکیه برتوان و استعدادهای اقتصادی محلی است

خشکسالی در این منطقه طی سال های اخیر چنان زندگی را برمردم سخت کرده است که برخی از روستاییان برای رهایی از تنگناهای زندگی به شهرهای بزرگ و یا روستاهایی که هنوز آب دارند مهاجرت کرده اند.

قلعه گنج به دلیل وجود باتلاق جازموریان از گذشته تا چندی قبل به داشتن مراتع گسترده و مرکز دامداری استان معروف بوده است اما خشکسالی پس از اینکه جازموریان را به کلی خشک کرد موجب تلف شدن دام های بومی منطقه نیز شد.

استانداری کرمان که برای رهایی مردم این منطقه از محرومیت تلاش می کرد پس از برگزاری جلسات متعدد در این شهرستان طرح های مختلفی از جمله رونق صنایع دستی، ایجاد اقامتگاههای بومگردی و بهبود وضعیت دامداری را به عنوان راه های برون رفت از وضعیت فعلی یافت و به همین دلیل چندی قبل اقدام به واردات سه هزار راس دام از نوع « بز اوراسیا» کرد.

همزمان نیز یک مجتمع بزرگ دامداری نیز در این منطقه احداث شد، کار احداث این مرکز پرورش بز از سال ۹۴ در سه فاز آغاز شد. وسعت این مرکز حدود ۲۰ هکتار است و حالا مردم این شهرستان پرورش این گونه بز را راهی برای امرار معاش خود یافته اند و کار پرورش این دام با قدرت بیشتری توسط مردم محلی در حال انجام است.

رونق به روستای چاه شاهی برگشته است

قلعه گنج ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۰ درصد از این افراد روستایی هستند و بسیاری از روستاییان به سوی پرورش دام صنعتی گرایش پیدا کرده اند و پرورش دام سنتی در حال فراموشی است.

محمد یکی از افرادی است که بعد از مهاجرت از روستای چاه شاهی در قلعه گنج بار دیگر به این روستا بازگشته است، وی می گوید: پس از معرفی این طرح من به همراه همسرم به روستا بازگشتیم، از قبل درخواست اجرای این طرح را داده بودم و با همکاری که صورت گرفت بلافاصله پرورش بز اوراسیا را با ۲۵ راس آغاز کردیم و حالا پس از چند سال شاهد توسعه دامداری هستیم.

وی افزود: در حال حاضر جدا از دام های بزرگتر، ۱۹ بزغاله از ۱۲ راس بز داریم و خوشبختانه با توجه به اینکه این نژاد اصلاح شده است و با توجه به محصول خوبی که می دهد نسبت به آینده شغلی بسیار خوش بین هستیم و بازدهی خوبی را شاهد هستیم.

زهرا یکی دیگر از اهالی روستاهای قلعه گنج است که پدرش از مدت ها قبل بخشی از دامداری سنتی خود را به پرورش این نوع بز اختصاص داده است و حالا همه فرزندانش از شهر برای کمک به وی به روستا آمده اند.

این دختر قلعه گنجی که تحصیل کرده رشته علوم دامی است می گوید: بز ارواسیا در کنار اینکه دارای شیری چرب تر از گونه های محلی است، در مقابل بیماری ها مقاوم می باشد و چند قلو زا و بازدهی مطلوبی در زمینه فراورده های دامی دارد.

هنوز هم بخشهایی از دامداری بز بومی نگهداری می شود اما به زودی تمام دامداری به پرورش بز اصلاح نژاد شده اختصاص می یابد.

وی افزود: خوشبختانه درآمد خانواده افزایش یافته است و زمینه اشتغال برای همه افراد خانواده مهیا  شده است.

قبل از این دامداری که شغل اصلی مردم بود به صورت سنتی انجام می شد و خشکسالی موجب کاهش شدید مراتع و از بین رفتن امکان دامداری شده بود، بسیاری از دامهای بومی تلف شده بودند و مردم برای ادامه زندگی به کارهای کاذب و کار در شهرهای اطراف روی آورده بودند.

خشکسالی دیگر آبی برای کشاورزی باقی نگذاشته بود و از سوی دیگر عدم رعایت الگوی کشت بسیاری از کشاورزان را نیز با مشکل جدی مواجه کرده بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: تسهیلات مورد نیاز به متقاضیان پرورش این نوع دام اختصاص می یابد و حمایت لازم نیز انجام می شود در کنار مجتمع بزرگ دامداری که در منطقه احداث شده است و باید توسعه یابد یکی از سیاست های مهم افزایش دامداری های مردمی است که در سال جاری این روند دنبال خواهد شد.

سید یعقوب موسوی بیان کرد: این نوع بز از اسپانیا وارد شده است و می تواند روزانه در هر نوبت صبح و عصر سه لیتر شیر با چربی ۵ درصد بدهد که در مجموع شش لیتر شیر در روز است، ضمن اینکه چند قلو زا است و جمعیتش در زمان کوتاه زیاد می شود.

نماد اقتصاد مقاومتی در زندگی روستاییان قابل مشاهده است

وی تصریح کرد: این نوع بز برای نخستین بار وارد کشور شده است و خوشبختانه بازدهی بسیار مطلوبی را هم داشته است و نماد کامل اقتصاد مقاومتی و یک حرکت مناسب برای رونق روستاها است.

موسوی به خشکسالی بی سابقه در قلعه گنج اشاره کرد و بیان داشت: دیگر دامداری سنتی در این منطقه با توجه به خشک شدن مراتع و کمبود آب توجیه ندارد و باید دامداری صنعتی انجام شود و در این راستا هم اکنون تسهیلات و حمایت خوبی از مردم انجام می شود و از متقاضیان دعوت می کنیم در این راستا سرمایه گذاری کنند و در زمان کوتاه شاهد بازدهی مطلوب باشند.

گفته می شود در سال جاری به زودی کارخانه های بزرگ پنیر و لبنیات نیز در شهرستان راه اندازی می شود و در نهایت زنجیره رونق اقتصادی در این منطقه تکمیل می شود.

تسهیلات مورد نیاز در اختیار روستاییان قرار می گیرد

فرماندار قلعه گنج نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: مجتمع دام قلعه گنج با کمک بنیاد مستضعفان در شهرستان راه اندازی شده است و توانسته در مدت کوتاه اقتصاد منطقه را متحول کند.

عطار ناوکی افزود: امکان افزایش ظرفیت دام این مرکز وجود دارد و به زودی با سرمایه گذاری های صورت گرفته کارخانه های صنعتی بالادستی نیز در شهرستان راه اندازی می شود و در نهایت با توجه به پتانسیلهای بومی منطقه دامداران منتفع می شوند.

وی تصریح کرد: هدف از این طرح محرومیت زدایی و تقویت اقتصاد مقاومتی است که نمود این کار در روستای چاه شاهی به خوبی دیده می شود و تعداد قابل توجهی از مردم مشغول به کار شده اند.

فرماندار قلعه گنج ادامه داد: در سال جاری نیز تسهیلات به متقاضیان داده می شود و هدف افزایش واحدهای تولید دام است.

وی بیان کرد: این مجتمع بیش از این سه هزار دام داشت و حالا تعداد دامها به ۴ هزار و ۷۰۰ راس رسیده است.

قلعه گنج حالا گام های نخست خود را برای محرومیت زدایی برداشته است و باید دید مسئولان چه برنامه ای برای توسعه رونق اقتصادی و توانمند کردن مردم این منطقه دارند.

کد خبر 4302626

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =