طالبان فقط دردفتر قطر مذاکره می‌کند/مذاکره پنهانی با کابل نداریم

سخنگوی طالبان گفت: هیچ مذاکره‌ای قابل قبول این گروه نیست مگر اینکه از طریق دفتر سیاسی قطر صورت گرفته باشد.

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفته‌که گروه طالبان و مقامهای افغان در حال گفت‌وگوی سری برای برقراری آتش‌بس احتمالی هستند.

این مقام ارشد آمریکایی درگفت‌وگو با خبرنگاران مستقر در پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، گفته که مقامهای ارشد و رده میانی طالبان دراین گفت‌وگوها شرکت دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ژنرال نیکلسون در این نشست گفته که فعالیت‌های دیپلماتیک و مذاکرات زیادی پشت پرده و در سطوح مختلف جریان دارد.

این فرمانده ارشد آمریکایی افزوده «باید خاطر نشان کنم که آنان به صورت سری با هم دیدار کرده اند. آنها توانسته اند که مذاکرات را پیش ببرند.»

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در گفتگو با خبرنگار مهر و در واکنش به اظهارات اخیر جان نیکلسون فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان تأکید کرد که در سیاست طالبان مذاکرات پنهانی جایی ندارد و هیچ مذاکره‌ای قابل  قبول این گروه نیست مگر اینکه از طریق دفتر سیاسی قطر صورت گرفته باشد.

مجاهد گفت؛ دفتر سیاسی طالبان در قطر تنها مرجع رسمی طالبان است که این گروه از طریق آن موضع رسمی خود را اعلام و یا گفتگو می کند؛ و مذاکراتی که به نام طالبان در سایر نقاط انجام می گیرد سیاست فریب و حیله آمریکا و حکومت افغانستان است.

به بیان مجاهد جان نیکلسون که به بیان وی حالا از سمتش برکنار شده است سعی کرده تا در این اظهارنظر ناکامی خود در افغانستان را نزد مردم آمریکا توجیه کند.

مجاهد بار دیگر تأکید کرد که طالبان هیچ‌گونه مذاکراتی با هیچ جناحی ندارد و گفتگوهای پنهانی در سیاست این گروه نیست و اگر طالبان قرار باشد مذاکراتی انجام دهد این مذاکرات آشکار خواهد بود.

مجاهد حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان را دلیل عدم برقراری صلح می‌داند.

سخنگوی طالبان می‌گوید افغانستان در حال حاضر در اشغال آمریکایی‌ها است و تا زمانی که نیروهای این کشور در افغانستان حضور داشته باشند صلح در این کشور برقرار نخواهد شد.

مجاهد در پاسخ این سؤال که آیا این مسئله که دولت کابل بارها اعلام کرده است که با اعضای طالبان در حال گفتگو است و هر بار نیز طالبان آن را رد کرده‌اند نشان‌دهنده ایجاد چنددستگی بین طالبان نیست؟ گفت: طالبان دارای رهبری واحد است و هیچ‌گونه چنددستگی را در بین خود ندارند و اگر گفتگویی صورت می‌گیرد تنها از طریق دفتر سیاسی طالبان در قطر که یگانه مرجع رسمی و پاسخگوی موضع سیاسی طالبان است موردقبول است.

به گفته مجاهد امکان دارد با کسانی که اکنون با طالبان نیستند تلاش شود تا گفتگوهایی صورت گیرد تا آمریکایی‌ها بتوانند ناکامی‌های خود را توجیه کنند.

سخنگوی طالبان با ادعای اینکه طالبان خواهان پایان دادن به جنگ از راه منطق و گفتگو هستند گفت: اگر آمریکایی‌ها صادقانه خواهان صلح در افغانستان هستند اشغال و حضور نظامی خود در افغانستان را پایان دهند و از راه گفتگو وارد مذاکرات صلح شوند، اما اگر آمریکایی‌ها برای اشغال اصرار دارند طالبان مجبور است که جهاد کند.

مجاهد در ادامه تأکید کرد که این آمریکایی‌ها هستند که راه جنگ را در پیش‌گرفته‌اند.

سخنگوی طالبان همچنین کاهش 30 درصدی حملات طالبان که از سوی نیکلسون مطرح گردیده است را تکذیب کرده و اظهار داشت که حملات طالبان نه‌تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است و آمریکایی‌ها باوجود تجهیزات پیشرفته نظامی خود در استراتژی خود ناکام شده‌اند و برای توجیه ناکامی خود دست به انتشار خبرهای دروغ می‌زنند.

سخنگوی طالبان در پاسخ به اظهارنظر منتقدین جنگ که بایستی در ماه مبارک رمضان حملات طالبان متوقف می‌شد چراکه این جنگ‌ها غیرنظامیان را نیز قربانی می‌کند گفت: ماه مبارک رمضان برای طالبان نیز اهمیت دارد و این ماه زمان عبادت است و جنگ و جهاد نیز یک نوع عبادت است و باید در ماه رمضان بیشتر شود چراکه پاداش عبادات در این ماه بیشتر می‌شود. 

مجاهد همچنین مدعی شد که طالبان تلاش می‌کنند تا غیرنظامیان در جنگ آسیبی نبینند و موردی پیش نیامده که بیانگر این باشد که در جنگ طالبان غیرنظامیان قربانی شده باشند و برعکس نظامیان داخلی و خارجی افغانستان هستند که با بمباران‌ها جان غیرنظامیان را می‌گیرند.

ذبیح‌الله مجاهد در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت که برخلاف تصوری که گفته می‌شود داعش نسبت به گذشته در افغانستان قدرت گرفته است، این گروه را ضعیف‌تر از گذشته دانسته افزود که این آمریکایی‌ها و رسانه‌های وابسته به آمریکا هستند که در قبال داعش بزرگنمایی می‌کنند.

مجاهد مدعی شد که گزارش‌هایی را دارد که داعش از سوی آمریکایی‌ها تمویل و تجهیز می شود.

به گفته مجاهد طالبان هیچ‌گونه نگرانی از سوی داعش ندارند و آمریکا و داعش هردو در افغانستان شکست خورده اند.

کد خبر 4311880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =