ثبت نام سهامداران در سامانه سجام اجباری است

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: براساس زمانبندی تمام فعالان بازار سرمایه باید طی ۶ماه در سامانه سجام ثبت نام کنند وگرنه هیچ خدماتی دریافت نمی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فهیمی گفت: سامانه سجام سامانه «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» است که این امکان را فراهم می‌کند تا تمام فعالان بازار سرمایه در این سامانه ثبت نام کرده و اطلاعات خود را وارد کنند.

وی ادامه داد: این سامانه بزرگترین سیستم جمع آوری اطلاعات است و هر فرد نیاز دارد که اطلاعات خود را ارائه دهد تا احراز هویت شده و خدمات بگیرد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: به موجب این سامانه هر شخص حقیقی و حقوقی فقط یک بار ثبت نام می‌کند و احراز هویت می‌شود و به تمام خدمات مالی دسترسی خواهد شد؛ از طرفی نهادهای مالی و دیگر ارکان بازار سرمایه نیاز به حفظ و نگهداری اطلاعات مشتریان خود ندارند.

وی با بیان اینکه هر فرد امکان این را دارد که اگر اطلاعات هویتی اش عوض شد به سامانه مراجعه و تغییرات لازم را اعمال کند، ادامه داد: افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه می شوند نیز باید در این سامانه ثبت نام کنند و به صورت آنلاین کد بورسی خود را دریافت کنند.

فهیمی با اشاره به اینکه هر فرد ۶ ماه فرصت دارد که در این سامانه ثبت نام کند، گفت: این فرصت ۶ ماهه از دو روز پیش آغاز شده است و در صورتی که سهامداران به این سامانه مراجعه نکنند و ثبت نام صورت نگیرد هیچ خدماتی را در آینده دریافت نخواهند کرد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: آن دسته از اشخاص حقیقی و حقوقی که به صورت پیمانکاری با دولت کار می کنند باید در این سامانه ثبت نام کنند تا در صورتی که طلب خود را از دولت به صورت اسناد خزانه دریافت کنند امکان وصول مطالبات را داشته باشند.

وی گفت: کشاورزانی هم که براساس برنامه های حمایتی دولت و براساس قیمت تضمینی، گواهی سپرده کالایی از بورس کالا دریافت کردند باید ثبت نام کنند.

فهیمی افزود: افرادی که در سازمان خصوصی سازی برای سهام عدالت ثبت نام کردند نیازی به ثبت نام در این سامانه ندارند و برای این افراد روش دیگری ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در گذشته هر فرد حقیقی و حقوقی برای هرگونه خدماتی باید به کارگزاری مراجعه و فرم هایی را تکمیل می کرد، گفت: از این به بعد نیازی نیست هر فرد در صورت عوض کردن کارگزاری خود برای پر کردن فرم مراجعه کند و در صورتی که اطلاعات هر فرد صحیح به سامانه وارد شود نیازی به مراجعه مجدد نیست.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: اطلاعات هر فرد باید به صورت صحیح در سامانه ثبت شود و بعد از آن برای استعلام به ثبت احوال ارجاع می‌شود که در صورت تأیید، فرد می‌تواند کد ۱۰ رقمی دریافت کند؛ بعد از دریافت اطلاعات، به فرد اعلام و کد پیگیری نیز به وی ارائه می شود.

فهیمی گفت:​ هر فرد با یک بار مراجعه به دفاتر پیشخوان می تواند مراحل احراز هویت را طی کند.

راه اندازی سیستم دریافت و پرداخت یکپارچه سود سهام 

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در ادامه گفت: ممکن است هر فردی سهامی از شرکت های مختلف در اختیار داشته باشد و راه اندازی این سیستم این امکان را می دهد که عایدی یک فرد به صورت یکپارچه دریافت و به شماره حساب موجود در سامانه سجام برای فرد مورد نظر پرداخت شود که این سیستم در نیمه دوم امسال راه اندازی خواهد شد.

راه اندازی سامانه مجمع الکترونیکی

فهیمی با اشاره به اینکه راه اندازی این سامانه تحول در شیوه بنگاهداری در کشور و نظارت بر بنگاه های اقتصادی را متحول خواهد کرد گفت: سهامداران و دارندگان اوراق بهادار این امکان را خواهند داشت که به جای حضور فیزیکی، از طریق ورود به یک سیستم به تمام اسناد و مدارک شرکت ها در جریان برگزاری یک مجمع دسترسی داشته باشند. از طریق این سیستم مبادله اطلاعات هم صورت خواهد گرفت و امکان اظهارنظر نیز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در بخش دیگری از اظهاراتش از فعالیت هزار و ۱۰۰ کد سهامدار خارجی فعال در کشور خبرداد و گفت: این سهامداران از ۴۳ کشور جهان هستند که بیشترین تعداد کدهای فعال از کشورهای اروپایی است و این سهامداران در سه ماهه اخیر نیز در کشور ما فعال بودند.

کد خبر 4325007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =