ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت شوخی است/دوست و دشمن دائمی نداریم

وزیر نفت ادعاهایی مبنی بر اضافه کردن حدود ۱.۸ میلیون بشکه نفت به بازار را شوخی دانست و گفت: دنیا باید هوشیار باشد؛ چنین ظرفیت‎های مازادی وجود ندارد.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت،  بیژن زنگنه، پس از برگزاری اجلاس ۱۷۴ اوپک در پاسخ به اینکه برخی معتقدندتوافق امروز اوپک ابهاماتی دارد، گفت: در این بیانیه به هیچ عددی اشاره نشده که عدهای     حرفهای عجیب و غریبی زده و میگویند یک میلیون بشکه به تولید اعضای اوپک اضافه میشود. اصلا عددی گفته نشده بلکه گفته شده است آنهایی که بیش از ۱۰۰ درصد به توافق قبلی متعهد بودهاند، پایبندیشان را باید به ۱۰۰ درصد برسانند

 زنگنه با تاکید دوباره مبنی بر اینکه هیچ عددی در این بیانیه اعلام نشده و در ماههای آتی این عدد مشخص می شود، تصریح کرد: قبلا توافقی داشتیم که قطعی بود و سقف تولید اوپک را اعلام کرده بود و اعضای اوپک باید در آن سقف مشخص تولید می کردند، ما هم گفتیم همان سقف رعایت شود، نمیتوانستیم از اعضای اوپک انتظار داشته باشیم که بیش از ۱۰۰ درصد رعایت کنند.

این مقام مسوول با بیان این که آنچه در توافق اوپک اعلام شده روشن است، گفت: اگر فردی بیش از آنچه که گفتهایم میزان تولید اعضای اوپک را اعلام میکند، نظر خود را گفته است، اما نظر اوپک چیزی است که تصویب شده و آن را امضا کرده ایم.

اعضای اوپک نگرانی و جدیت ما را باور کردند

وی ادامه داد: دیروز به شوخی گفتم ما یک بیانیه عدم همکاری صادر میکنیم و بسیار به آن نزدیک بودیم. فکر میکنم دیگر اعضای اوپک پذیرفتند که نگرانیهای ما را در نظر بگیرند و باور داشتند که از توافقهایی که به شکلهای دیگری باشد جلوگیری میکنیم

زنگنه با بیان اینکه ایران پایبندی ۱۰۰ درصدی اعضا را پذیرفت و موضع خود را تغییر نداد، افزود: از نخستین ساعتی که به اینجا آمدم، در همین هتل (کمپینسکی) گفتم که هیچ مشکلی با رفع پایبندی بیش از حد اعضا نداریم. یکی از خبرنگاران از من پرسید که این جبران کاهش بیش از تعهد تولید چطور باید توزیع شود که گفتم این یک مسئله دیگر است. ما پذیرفتیم اعضای اوپک که پایبندی بیش از حد دارند، این پایبندی بیش از حد را کنار بگذارند بنابراین از هیچ کس انتظار نداریم کمتر از تعهد خود تولید کند؛ تنها انتظار داریم به سقف تولید تعیین شده در سال ۲۰۱۶ پایبند باشند.

وزیر نفت متذکر شد: برای هر کشور یک سقف تولید وجود دارد. اگر شما تفسیر دیگری شنیدید، آنها به آمریکا پیام می فرستند تا آن را راضی کنند اما این طور نیست. تصمیم ما همان است که از سوی ۱۴ کشور عضو امضا شده است

به گفته زنگنه، هیچ عضوی نمی تواند سهمیه ونزوئلا را تصاحب کند. اگر ونزوئلا بتواند، بیشتر تولید می کند، اما اگر نتواند، هیچ کس نمی تواند جانشین آن شود.

زنگنه با بیان اینکه فکر میکنم عرضه واقعی جدید در بازار، کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه باشد، در پاسخ به این سوال که این  ۵۰۰ هزار بشکهاز سوی چه کشورهایی میتواند عرضه شود گفت: به نظرم کشورهای عربستان، امارات و... می توانند تولید کنند

ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت کجاست؟

وی در پاسخ به سوالی درباره صحت روایتهای متفاوتی که از افزایش عرضه نفت اوپک پیش از حصول توافق مطرح میشد، گفت: گزارش هایی که در آن اعدادی مثل افزایش۱.۵ یا ۱.۸ میلیون بشکه ای تولید مطرح میشد، بیشتر به شوخی شبیه است. چنین ظرفیتی در دنیا وجود ندارد؛ اما متاسفانه سیاستمدارهایی مثل آقای ترامپ نمیخواهند این واقعیت را قبول کنند و فکر می کنند ظرفیت مازاد عظیمی وجود دارد که قادر است نفت ایران را از بازار حذف کند

زنگنه ادامه داد: روسیه فقط در بین غیراوپکیها میتواند نسبت به جایگزینی نفت دیگر کشورها اقدام کند؛ در اوپک عضوی نمیتواند جای دیگری را بگیرد.

وی گفت: چه کسی می خواهد نفت زیاد در بازار تولید کند؟ این ظرفیت عظیم تولید مازاد کجاست؟ قطر، ونزوئلا یا مکزیک می خواهند تولید کنند؟ چه کسی میخواهد تولید کند؟ به نظر من روسیه کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه می‌تواند (بیش از سطح کنونی) تولید کند و عربستان هم کمی بیشتر زیرا محدودیتهایی دارد. باور ندارم آنها حجم بالایی از ظرفیت مازاد داشته باشند

وزیر نفت در ادامه تاکید کرد: دنیا باید بسیار هشیار باشد، ظرفیت عظیم تولید مازاد وجود ندارد و خارج کردن ایران از این بازار، آسان نیست. هر بشکه بر بازار تأثیر می گذارد و حتی یک میلیون بشکه، حجم کمی از نفت نیست که بازار بتواند آن را بپذیرد و از سوی دیگر، خروج ایران از بازار نفت موجب افزایش قیمت نفت می شود.

این مقام مسوول به این سوال که آیا کمیته نظارتی نحوه تقسیم تولید اعضا را مشخص میکند پاسخ منفی داد و گفت: این کمیته، تولید را رصد و نتیجه را به رئیس کنفرانس گزارش میدهد. نظارت و گزارشدهی به معنای تعیین سهمیه نیست.

 خبرنگاری هم از زنگنه درباره توئیت ترامپ پس از اعلام نتایج نشست امروز اوپک پرسید که زنگنه پاسخ داد: ایشان هنوز باور نمی کند جز معدودی، کسی در اوپک از ایشان خوشش نمیآید.

۲ اشتباه بزرگ ترامپ

زنگنه در ادامه گفت: البته باور نمی کنم که ترامپ خواهان قیمت بالای نفت نباشد. او می خواهد به مردم بگوید که مخالف قیمت بالای نفت است زیرا شنیده ام که قیمت چهار دلار برای هر بشکه بنزین در آمریکا خط قرمز است. او می خواهد بگوید که این نتیجه عمل من نیست و این از عملکرد اوپک ناشی می شود در حالیکه همه رشد قیمت به دلیل رفتارهای ترامپ است. اوپک نمیتواند کار بیشتری بکند.

به گفته وزیر نفت، ترامپ دو اشتباه دارد. نخستین اشتباه آنکه فکر میکند خیلی زود در ایران، شاهد تغییر رژیم خواهد بود. این یک اشتباه بسیار بزرگ است و اشتباه دیگر این است که فکر می کند ظرفیت مازاد تولید عمده در جهان وجود دارد. این هم اشتباه است

وی به خروج آمریکا از توافق هسته ای با کشورمان اشاره کرد و گفت: در مقطع زمانی فعلی، ما تفاوتی مهم با دوره قبل (آغاز تحریمها در سال ۲۰۱۲ میلادی) داریم. دوره قبل، تحریمها از سوی شورای امنیت تأیید شده بود. در آن زمان، قانونی و بین المللی بود. اکنون یکجانبه، فرامرزی و غیر قانونی است.

زنگنه ادامه داد: از مشتریان و شریکان خود نام نمی بریم، زیرا حتی وزیر امور خارجه آمریکا با آنها تماس می گیرد و از آنها برای خروج از ایران و عدم همکاری با ایران قدردانی میکند. بعضی شرکتهای بزرگ اروپایی که با امریکا پیوند بیشتری دارند، گفتند از ایران نفت نمیخرند مثل شل و توتال اما ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا سقف صادراتمان را حفظ کنیم. اما نمی توانم درباره ارقام تولید چیزی به شما بگویم

دوست و دشمن دائمی نداریم، منافع ملی دائمی داریم 

زنگنه تاکید کرد: ما تلاش می کنیم، مقاومت می کنیم، راه های بسیاری خواهیم یافت، اما نمی دانم که در ماه های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. وضع بازار بسیار مهم است. واکنش بازار در این زمینه چه هست؟ چه اتفاقی در بازار می افتد؟ قیمت در چه سطحی میایستد؟ همه اینها مهم هستند. به ویژه پیش از نوامبر. زیرا پیش از نوامبر آنها یک انتخابات دارند.

وزیر نفت گفت: اروپاییها مایلند برجام را حفظ کنند؛ شکی در اراده سیاسی آنها ندارم اما در تواناییشان تردید دارم که باید این توانایی را نشان دهند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر  اینکه با توجه به موضعگیریهای اخیر روسیه درباره افزایش عرضه نفت، نسبت به این کشور چه احساسی دارید، گفت: باید واقعیتها را درک کنیم.  جمله معروف چرچیل را از یاد نبرید که وقتی از او پرسیدند چطور با روسیه که دشمن استراتژیک ما در جنگ جهانی دوم بود متحد شدی، پاسخ داد بریتانیا دوست و دشمن دائمی ندارد؛ فقط منافع ملی دائمی دارد.

این مقام مسوول درباره دیدار با وزیر انرژی عربستان و ارزیابی خود در این دیدار نیز گفت‌: ما در اوپک در طول تاریخ نشان داده ایم در عین اختلافهایی که با یکدیگر داریم باهم همکاری هم داریم، این بنیان و اساس اوپک است.

زنگنه با بیان این که همیشه گفتهام که نه کشوری برادر ماست و نه دشمن دائمی ماست، تصریح کرد:‌ ما بر حسب منافع مان باید روابطمان با کشورها را تنظیم کنیم.

کد خبر 4327799

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha