بخشی از تقاضای بازار ارز برای تجارت مواد مخدر است

وزیر کشور با بیان اینکه ادعای تجاوز به ۴٠ نفر کذب است، گفت: این مساله در نماز جمعه به گونه‌ای مطرح شد که خلاف واقع بود و خود این فرد نیز صحبتش را اصلاح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری با اشاره به چالشهای اخیر در بازار ارز افزود: بخشی از تقاضا در بازار ارز به تجارت مواد مخدر مربوط است.  وقتی مواد مخدر وارد کشور می‌شود از ارز استفاده می‌شود و سپس تبدیل به ریال می‌شود. این ریال مجدد تبدیل به ارز برای وارد کردن کالا خواهد شد که این امر بر روند نوسانات بازار ارز موثر است. یکی از دلایل تعیین نرخ ارز از طریق بانک مرکزی و مراکز آن نیز به همین دلیل بوده است تا به تقاضاهای کاذب به طور مناسب پاسخ داده شود.

وی با بیان اینکه به دلیل سیاست‌های کنترلی دقیق ایران و عراق، قاچاق کالا تا ٨٠ درصد کنترل شده است، ادامه داد: البته این امر روی وضعیت معیشتی مردم تاثیراتی داشته اما با دستورالعملی که در دولت تصویب شده، ساماندهی خواهد شد.

وزیر کشور درباره حادثه ایرانشهر و تجاوز به دختران نیز گفت: این مساله در نماز جمعه به گونه‌ای مطرح شد که خلاف واقع بود و خود این فرد نیز صحبتش را اصلاح کرد. ادعای تجاوز به ۴٠ نفر کذب است. در کوتاه‌ترین زمان مجرمان حادثه بازداشت شدند. فردی که شکایت کرده بود ابتدا یک نفر بود اما ٣ نفر دیگر اضافه شدند.

وی ادامه داد: دادستانی هم اعلام کرد کسانی که شکایتی دارند اقدام قانونی کنند. افراد شاکی بیشتر از ۴ نفر نیستند و قرار است خارج از نوبت به آنها رسیدگی شود. بعداز توضیح ما که تعداد افراد شاکی بیشتر از ۴ نفر نیست، درصورتی که این تعداد افزایش یابند اعلام خواهیم کرد. نسبت به این مسائل حساس هستم و عواطفم نیز جریحه‌دار شده است.

وزیر کشور با بیان اینکه امروز گزارش دیگری از استانی به ما رسید که از استاندار خواستیم اشد مجازات انجام شود ادامه داد: در مورد برخوردهای سریع با شورای امنیت و دادستان صحبت کردیم تابه پرونده‌ها سریع رسیدگی شود ولی با توجه به اینکه در فرایند رسیدگی هرکسی حق دارد در چند نوبت از خودش دفاع کند که همین روند رسیدگی را طولانی می‌کند. از این روند رضایت ندارم و خود آقای آملی نیز امیدوار است این روند کوتاه شود چراکه بعد از وقوع این حوادث عواطف مردم جریحه دار می‌شود اما وقتی بعد از یکسال نتیجه پرونده اعلام می‌شود، مردم فراموش کرده اند و دیگر اثر بخشی لازم و بازدارندگی را لازم را ندارد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به خروج از برجام و همکاری با اروپا در مورد مبارزه با مواد مخدر و همچنین موضوع پناهندگان گفت: همکاری ایران با اروپا در مورد مبارزه با موادمخدر و پناهندگان یک جانبه است و فقط ما تلاش و کار می کنیم و آنها تلاش موثری انجام نمی‌دهند. این مساله در اجلاس‌های مختلف هم گفته شده است.

رحمانی فضلی ضمن اشاره به اینکه ایران بیش از ٣٧٠٠ شهید در این حوزه داشته است و امسال هزار درگیری اتفاق افتاده است گفت: ١٢٠٠ تن ماده مخدر کشف کرده‌ایم که قرار بوده از مرزهای ایران به اروپا برود.

وزیر کشور افزود: در بحث مهاجران نیز ٣ میلیون مهاجر در ایران هستند و ایران به آنها نگاه انسانی دارد و جلوی آن ایستاده است. اگر این نگاه نباشد کافیست ٢۴ ساعت وزیر کشور غفلت کند تا هزاران پناهنده و چند تن ماده مخدر از مرزها عبور کند. اروپاییان در زمان تحریم حتی سگ‌های موادیاب یا دستگاه ایکس ری به ما نمی‌دادند اما تنها ٣ درصد پناهجویان در اردوگاه هستند و ٩٧ درصد آنها با مردم زندگی می کنند.

وزیر کشور گفت: در درگیری اخیر با قاچاقچیان در شرق کشور ٣٠ گلوله آر پی جی ٧ شلیک کردند. آنها حتی ماشین دید در شب دارند. چه کسی به آنها کمک می کند؟ سه سال پیش گفتیم قاچاقچیان با تروریست‌ها ارتباط دارند؛ باید تلاش کنیم به این موضوعات به زور بین‌المللی رسیدگی شود. نهادهای بین المللی ایران را تشویق می‌کنند و گواهی می‌دهند اما اینها مشکل ما را حل نمی کند.

رحمانی فضلی همچنین در مورد حضور زنان و خانواده‌ها در ورزشگاه برای تماشای بازی تیم ملی فوتبال گفت: بعضی از سر نگرانی و دلسوزی می‌گفتند به دلیل حضور ۴٠ تا ۵٠ هزار نفری در صورتی که ایران ببازد و زمان شب به مشکل برمی‌خوریم. نگرانی دیگر امنیتی بود و البته برخی به دلیل مسائل اخلاقی و اینکه اگر اختلاطی صورت بگیرد دور از شان نظام است، اما  من مسئول امنیت کشور هستم، نه اینکه علم غیب دارم ولی به دستگاه امنیتی و انتظامی اعتماد دارم؛ ما روز ١۴ خرداد، مراسم احیای روز قدس و ... را داشتیم که تهدیداتی وجود داشت ولی آنها را رصد کردیم. از نظر اخلاقی هم نگاه ما این است که چونرخانواده‌ها حضور دارند مشکلی نخواهد بود. ٨۵ درصد حاضران خانواده بودند و از آقای سلطانی‌فر خواسته بودیم ٢۵٠ انتظامات در نظر بگیرند که ایشان حتی ۴٠٠ نفر را قرار دادند.

وی ادامه داد: بعضی از سایت‌ها عکسهایی از خانمهای ورزشگاه کازان و زنان کشف حجاب کرده به جای ایران را دانسته یا نادانسته را منتشر کردند که ظلم است. به برخی زنان هم تذکر داده شده اما از نظر امنیتی مشکلی نداشتیم و نشاط ما ١٠٠ درصد بود و هیچ گزارشی از اتفاق خلاف شئونات به ما نرسیده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره وضعیت تولید مواد مخدر در افغانستان گفت: تنها افغانستان دارای امنیت و توسعه می‌تواند جلوی تولید ماده مخدر را بگیرد. ایران پیشنهاد معیشت و کشت جایگزین را مطرح کرده است. در بازار مواد مخدر عده‌ای کشاورز، تجار، قاچاقچیان و خرده فروشان هستند. گردش مالی این حوزه در دنیا تا ۵٠ میلیارد دلار است. چه طور این مبلغ در سیستم مالی اروپا گردش دارد؟ اگر در بانک هاست که نشان می‌دهد سیستم ضد پولشویی آنها خوب کار نمی‌کند.

وی ادامه داد: ایران حاضر است در کنار سازمان ملل در یک استان افغانستان کشت جایگزین انجام دهد و قول دادیم که بازار این محصولات دوبرابر درآمد تولید ماده مخدر را تامین کند اماعدهای که در بازار حهانی از مواد مخدر منتفع هستند مانند کشورهای حاشیه سیستان جلوی آن را با وجود تصویب سازمان ملل و ابلاغ به افغانستان گرفتند.

وزیر کشور در مورد پناهندگان نیز گفت: هیچ کس دوست ندارد از وطن خودش دور باشد و همه دنیا باید کمک کنند تا مشکلات حل شود.

وی درباره مجازات اعدام و انتقادات حقوق بشری به این موضوع گفت: در ایران هیچکس تنها به دلیل جرائم مرتبط با مواد مخدر اعدام نمی‌شود بلکه افراد محکوم به اعدام جرائم دیگری مثل خروج و ورود غیر قانونی، حمل سلاح و درگیری با ماموران و ... را هم داشته‌اند؛ در واقع آنها ۵ ـ ۶ جرم را همزمان انجام داده‌اند و جرائم آنها جزو جرائم « سخت» است.

رحمانی فضلی افزود: در کشورهای دیگر همچنین مصرف برخی مواد مثل «حشیش» رسمی است ولی شرایط ما اینطور نیست. ٣٧٠٠ شهید و هزار درگیری داشته‌ایم به همین دلیل نگاه اروپاییان به ما دوگانه است و شرایط ما را درک نمی کنند حال آنکه اروپاییان حتی یک کشته هم نداده‌اند.

وی در مورد مخدر شیشه و گل نیز  گفت: یکی از سیاست‌های ما در ستاد جایگزین کردن مواد کم خطر به جای مواد پر خطر است به طوریکه شیشه ابتدای مسئولیت ما ماده مخدر مصرفی دوم بود اما الان به رتبه سوم رسیده است و از کیلویی ١٨ میلیون به ٧٠ میلیون رسیده که به دلیل مبارزه جدی ما بوده است.
همچنین ۷۸ درصد در حوزه کشفیات رشد داشتیم و گمرک ما دو سال است که مقام اول را در کشف پیش سازها داشته است. «کراک» الان در حال حذف شدن است و ٧٠٠ نوع ماده مخدر در کشور وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روند حضور زنان در ورزشگاه ادامه خواهد داشت؟ گفت: مسئول تصمیم گیری در مورد ادامه حضور زنان در ورزشگاه وزارت کشور نیست و ما مسئول تامین امنیت کشور و برگزاری تجمعات هستیم. در صورتی که نهادهای مربوطه این مسئله را پیگیری کنند از نظر امنیتی ما به آنها جواب خواهیم داد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر نسبت به گذشته روند خوبی را طی کرده است اظهار کرد: ابتدای قبول این مسئولیت ظرفیت ۵۰۰ نفره‌ای در مراکز ماده ۱۶ داشتیم اما الان این ظرفیت به ۸۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرده است. همچنین سالانه بین ۱۳ تا ۱۴ درصد در حوزه مبارزه با مواد مخدر رشد داریم. همچنین ۹۰۰۰ واحد مربوط به مراکز ماده ۱۵ تشکیل و ساماندهی شدند و سالانه حدود ۹۰۰ هزار نفر درمان می‌شوند. ۸۰۰ هزار نفر از این افراد در این مراکز و ۱۰۰ هزار نفر آنها در مراکز ماده ۱۶ هستند اما متاسفانه تنها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از آنها پاک باقی می‌مانند که این مسئله به دلیل ویژگی‌های فرهنگی جامعه و خانواده است که پذیرای این افراد نیستند.

وی در ادامه اظهار کرد: وجود حتی ۱۰۰ هزار نفر معتاد در کشور زیاد است. ابتدای پذیرش این مسئولیت سه میلیون و ۳۹۰ هزار نفر معتاد در کشور وجود داشته است که بر اساس آخرین شیوع شناسی به دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده‌اند و ۶۰۰ هزار نفر تحت درمان هستند. تنها راه چاره ما اجتماعی کردن معتادان و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی از سوی خود مردم است.

کد خبر 4335350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =