راهبرد جدید بوش در عراق شکست خواهد خورد / سیاست آمریکا در مقصر جلوه دادن ایران نتیجه نخواهد داد

علی آقامحمدی کارشناس مسائل عراق، راهبرد اعلام شده از سوی جرج بوش را در عراق لجبازی خواند و گفت: این راهبرد در حقیقت تنها یک ژست است و قابل تداوم و اجرا نیست.

آقامحمدی تحلیلگرمسائل بین الملل درگفتگوبا خبرنگار مهر، درخصوص راهبرد جدید آمریکا درعراق، به گزارش بیکر -همیلتون مبنی براشتباهات آمریکا درعراق که چندی پیش منتشرشد،اشاره کرد وتوضیح داد: این گزارش براساس سیاست نظم نوین جهانی نگاشته شده است که در سال 1991 میلادی بعد از سقوط شوروی توسط بوش پدراعلام شد. 

این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: بعد از فروپاشی ابرقدرت شوروی لازم بود آمریکا خطر جدیدی را برای امنیت انرژی در جهان تعریف کند، براین اساس کشورهای منطقه، خاورمیانه را به عنوان این تهدید در نظر گرفتند.

وی افزود: حمله صدام به کویت به بهانه ای برای حضور آمریکا در منطقه تبدیل شد و امکان کنترل مسیرهای عمده انرژی را فراهم کرد . 

آقامحمدی مهمترین نکته گزارش بیکر - همیلتون را عدم امکان کنترل دو بحران همزمان توسط آمریکا دانست و گفت: این گزارش می گوید در گسترش بحران عراق، امکان کنترل بحران دیگری در سایر مناطق جهان برای آمریکا وجود ندارد و این، وضعیت ابرقدرتی و رهبری این کشور را در جهان زیر سئوال خواهد برد.

وی همچنین یادآورشد: گزارش بیکر-همیلتون تاکید دارد درصورت شکست آمریکا در افغانستان و بازگشت القاعده به این کشور، قدرت آمریکا و سیاست های واشنگتن بطور قطع زیر سئوال خواهد رفت. 

این تحلیلگر به راهبرد جدید آمریکا در عراق اشاره کرد و گفت: بوش برای اعزام 20 هزار نیروی جدید به آمریکا به تصویب سنا نیاز دارد که اکثریت آن را دموکرات ها تشکیل می دهند، حتی برخی مقامات واشنگتن گفته اند که در صورت عدم تصویب این درخواست در کنگره، نیروی لازم را از افغانستان تامین می نمایند و این نشان دهنده نوعی لجبازی برای ادامه بحران در عراق است.

 وی افزود: این لجبازی ممکن است چند ماه جوابگو باشد، اما در حقیقت تنها یک ژست است و قابل تداوم نیست. آقامحمدی تاکید کرد : بوش بزودی مجبور خواهد شد در این سیاست تجدیدنظر کند.

وی با اشاره به اینکه سال 2007 مقدمات انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا طی می شود، گفت : امسال هر دو حزب تلاش خواهند کرد راه خود را مشخص کنند و شکست هیات حاکمه کنونی آمریکا در سیاست های عراق، بیهوده بودن تلفات و زیانهای اقتصادی جنگ و اشغال عراق را اثبات می کند. 

سخنگوی سابق شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: برای اینکه این شرایط بوجود نیاید، آمریکا برای توجیه شکست ها در صدد دادن علائم انحرافی است و تاکید بر فعالیت های ایران در این راستاست.

وی در ادامه تصریح کرد: سیاست آمریکا در مقصر جلوه دادن ایران نتیجه نخواهد داد و از دیدگاه جامعه جهانی با شکست مواجه خواهد شد.

آقامحمدی  در خصوص راهبرد اختصاص  بودجه 10 میلیارد دلاری برای بازساری و کمک به اشتغال در عراق را نیز در تبلیغات انتخاباتی بی نتیجه دانست و گفت: آمریکا در حقیقت همه بودجه ای را که از عراق در این مدت خارج کرده، به ملت عراق بدهکار است و عراق با توجه به بودجه نفت، نیازی به کمک آمریکا ندارد.

وی در پایان موضوع بعث زدایی را که در راهبرد جدید بوش مورد تاکید قرار گرفته است، زمینه ساز چالش جدی در این کشورخواند و افزود: واشنگتن قصد دارد این گونه القا کند که به حذف صدام، دیگر حزب بعث خطری ندارد، اما ملت عراق این موضوع را نخواهد پذیرفت.

کد خبر 433875

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =