کتاب در جامعه ایران بی‌اهمیت است چه رسد به جایزه‌اش

ابراهیم حسن بیگی می‌گوید تالیف و انتشار کتاب و جایزه دادن به آن در جامعه ما به امری بی‌اهمیت مبدل شده است.

ابراهیم حسن‌بیگی نویسنده رمان تقدیر شده«روایتی پیچیده از ماجرایی ساده» که پنجشنبه گذشته در جایزه ادبی قلم زرین تقدیر شد، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه جوایز ادبی در ایران از اساس امری است که تاثیری در زندگی و کار نویسنده ندارد، گفت: شاید از میان تمامی این جوایز تنها جایزه کتاب سال و جلال است می‌تواند اندکی در زندگی شخصی نویسنده تاثیر بگذارد اما سایر جوایز چه در وجه دولتی و چه در وجه خصوصی‌اش  تاثیر ناچیزی در زندگی کاری و شخصی نویسنده دارند.

وی افزود: من از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون بیش از 42 جایزه ادبی مختلف را دریافت کرده‌ام. در سالهای ابتدای انقلاب دریافت یک جایزه ادبی اتفاق مهمی بود. کتاب با دریافت جایزه دیده می‌شد و نویسنده را تشویق می‌کرد اما دیگر سالهاست که اینگونه نیست. جوایز ادبی مانند جوایز سینمایی نیستند که دریافتشان برای یک اثر و خالق آن شور و اشتیاق ویژه‌ای ایجاد کند. کتاب در واقع موضوعی نیست که دریافت جایزه ادبی برایش برکت ویژه‌ای ایجاد کند و انگیزه‌ای در مخاطبان برای خرید آن.

حسن‌بیگی ادامه داد: کتاب و کتابخوانی مدت‌هاست که در کشور ما دیگر موضوعی شوق‌انگیز به شمار نمی‌رودو مساله‌ای رغبت‌انگیز و قابل‌اهمیت نیست. بدون‌تعارف باید بگوییم که کتاب به موضوعی بی‌اهمیت در کشور ما مبدل شده است و البته این موضوع بی‌اهمیت گاه استثناهایی را نیز به خود می‌بیند و آثار و نویسندگانی را معرفی می‌کند که برایشان صف کشیده می‌شود.

این نویسنده با اشاره به اینکه بی توجهی به موضوع کتاب در ایران پدیده‌ای اجتماعی و فرهنگی است، تصریح کرد: این بی تفاوتی به شکلی است که بود و نبود کتاب و انتشار آن برای جامعه تقریبا یکی شده است. نه کتاب و نه انتشارش و نه جایزه‌ای که به آن تعلیق می‌گیرد اهمیتی پیدا نمی‌کند. در این وضعیت دیگر چه انتظاری است از اینکه کسی از دریافت جایزه‌ای شاد باشد یا نباشد.

کد خبر 4340386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =