امنیت اجتماعی و سیاسی را از امنیت اخلاقی و اعتقادی جدا نمی‌دانیم

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه امنیت اجتماعی و سیاسی را از امنیت اخلاقی و اعتقادی جدا نمی‌دانیم، گفت: تأمین امنیت وظیفه بسیار سنگین نیروی انتظامی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار مسئولان عقیدتی نیروی انتظامی با تبریک دهه کرامت گفت: مجموعه نیروی انتظامی وظیفه بسیار سنگین تأمین امنیت در سطوح مختلف جامعه را بر عهده دارد و انجام این وظیفه جز با همکاری مردم امکان پذیر نیست.

وی افزود: تفاوت مهمی بین نیروی انتظامی غرب و نیروی انتظامی ما وجود دارد، چون آنها اعتقادی به مسائل مذهبی ندارند و صرفاً به جنبه‌های مادی فکر می‌کنند و به همین دلیل در بسیاری از موارد هم موفق نمی‌شوند. ولی برای ما که امنیت اجتماعی و سیاسی را از امنیت اخلاقی و اعتقادی جدا نمی‌دانیم، این مسئله متفاوت است.

استاد سطوح عالی حوزه اظهار داشت: اگر نتوانیم امنیت اخلاقی و اعتقادی را تضمین کنیم، چه امنیت اجتماعی‌ای داریم؟ هر کسی می‌تواند به مجرد اینکه مانعی بر سر راه خود ندید، دست به کار خلافی بزند. اما کسی که معتقد به خدا و حساب و کتاب باشد خیلی متفاوت است با کسی که این عقیده را ندارد.

وی با توجه به اینکه فلسفه وجود بخش سیاسی و عقیدتی در ناجا و در جاهای دیگر از دو نظر اهمیت دارد، گفت: اول اینکه خود این نیروها از نظر اعتقادی و اخلاقی پرورش پیدا می‌کنند تا بتوانند برنامه‌های خودشان را با آن آمیخته کنند و موضوع دیگر انتقال این عقاید به مردم است تا مردم نیز این چنین باشند؛ البته به مقداری که می‌توانیم. این سبب می‌شود که مردم در برنامه‌ها همکاری کنند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: بر خلاف آنچه در میان دولت‌های مادی گرا و ماتریالیست است چون آنها پایبند به هیچ چیزی نیستند ولذا جنایات عجیبی هم انجام می‌شود.

وی با حساس دانستن شرایط فعلی کشور، گفت: دشمن تصمیم گرفته هر ضربه‌ای که می‌تواند در میدان نظامی بزند و اینها مأیوس هستند که بتوانند کار قابل ملاحظه‌ای انجام بدهند. ولذا همه را متمرکز در تحریم‌ها و در مسائل اقتصادی کرده‌اند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به عوامل داخلی دشمنان خارجی افزود: این عوامل هم دو دسته هستند: یک دسته که واقعاً مرتبط به آنها هستند و پیاده نظام آنها است. یک دسته هم عوامل آنها نیستند ولی نارضایتی‌هایی دارند. مانند اینکه الآن مسائل نارضایتی‌های اقتصادی زیاد شده. همین مسئله قطع برق باعث مشکلات فراوانی شده. چقدر مردم شکایت دارند که وسایل برقی‌شان سوخته، کارخانه داشته و کارخانه‌اش دچار خسارت شده، یا فردی می‌گفت که خانه من در طبقه پانزدهم است و برای رفتن به منزل خود دچار مشکل است. این‌ها سبب نارضایتی مردم می‌شود.

وی با بیان اینکه دولتمردان باید برای چنین مواردی پیش بینی‌های لازم را انجام می‌دادند، افزود: قبلاً باید پیش بینی می‌کردید؟ چرا نکردید؟ حداقل از مردم عذرخواهی کنید و بگویید به زودی مشکلات را حل می‌کنیم و در صدد حل آن باشید.

تمام مشکلات را نمی‌توان بر گردن دولت انداخت

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به گرانی و افزایش لجام گسیخته قیمت‌ها گفت: این نیز مشکل بزرگی است، گاه مشاهده شده پنجاه درصد و گاه صد درصد و گاهی بیش از صد درصد یک جنس افزایش قیمت داشته است. البته باید قبول کرد که عده‌ای از مردم هم در این مسئله مقصر هستند و تمام مشکلات را نمی‌توان بر گردن دولت انداخت.

وی افزود: برخی نیز خلاف انتظار عمل می‌کنند تا جنسی کم می‌شود، دست به احتکار می‌زنند و درون انبار پنهان می‌کند. وقتی هم سؤال می‌کنید، می گویند باید بگذارید ببینیم قیمت چه می‌شود؟

این مفسر قرآن کریم با تأکید بر این که در این شرایط مردم با نیروی انتظامی همکاری نموده تا مشکلات حل شود، گفت: گاهی چیزهایی می‌شنویم که واقعاً جای تعجب است. می‌بینیم برای بعضی از مسائل ضروری، ارز داده نشده، اما چهل موسسه با ارز دولتی توانسته‌اند موبایل وارد کنند و به قیمت بازار آزاد می‌فروشند، یا چهار هزار ماشین خارجی وارد شده است. مردم وقتی اینها را می‌شنوند عصبانی و ناراحت می‌شوند.

وی افزود: باید مشکلات را پرده پوشی نکنیم و درصدد حل مشکلات باشیم و با خط زدن صورت مسئله، مسئله حل نمی‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: رئیس جمهور آمریکا گفته هر اعتراضی که در هر گوشه از ایران شود ما از آن حمایت می‌کنیم. دخالت در امور دیگران با این صراحت! در دنیایی که بی قانونی در آن حاکم است ما باید حواسمان خیلی جمع باشد.

وی ادامه داد: باید قبول کنیم که مشکلات هست، اما اگر بخواهیم در این شرایط با هم تسویه حساب کنیم، هیچ عقلی چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. باید دست به دست هم بدهیم و مشکلات را حل کنیم و ما معتقدیم که خداوند نیز کمک می‌کند.

باید از وسائل روز برای نشر فرهنگ اسلامی استفاده کرد

آیت الله مکارم شیرازی همچنین در دیدار اعضای شورای سیاستگزاری ویکی شیعه ضمن تشکر از خدمات این شورا اظهار داشت: این کار ابداع و ابتکار خوبی است و به یقین تأثیر فراوانی خواهد داشت، هر چند به نظر می‌رسد که هنوز در اول راه است و تا رسیدن به نهایت راه فاصله زیادی هست و این فاصله به زودی طی خواهد شد.

وی افزود: هر روز مسائل جدیدی پیش می‌آید و باید ابتکارات تازه‌ای داشته باشید و مسائل تازه‌ای و هیچ وقت این راه پایانی ندارد.

استاد برجسته حوزه با اشاره به این که ما باید پابه پای زمان جلو برویم، گفت: هر روز یک وسیله تازه‌ای ابتکار و اختراع می‌شود و ما نباید اجازه بدهیم که این وسیله فقط در اختیار دیگران باشد. ما پیش‌گام باشیم و این وسیله را قبل از آنکه آنها استفاده کنند، استفاده کنیم.

وی با ذکر نمونه‌ای تاریخی از دوران پیغمبر گرامی اسلام(ص) اظهار داشت: در تاریخ آمده است زمانی که پیغمبر اکرم مشغول یکی از غزوات بودند به ایشان خبر دادند که در طائف سلاح تازه‌ای پیدا شده، فرمودند فوراً بروید و از آن سلاح تهیه کنید و بیاورید. معنای آن این است که برنامه اسلام این بوده است که از سلاح‌های تازه در مبارزه با دشمن همیشه استفاده می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: متأسفانه بعضی‌ها هر چیز تازه‌ای که پیدا می‌شد با آن مخالفت می‌کردند. حتی بلندگو که پیدا شده بود می‌گفتند این بوق شیطان است.

وی مخالفت با نوآوری را در اثر تحریف معنی بدعت دانست و افزود: چیزی از بدعت در ذهن آن‌ها بوده و آن را به صورت غلط بر هر چیز نو و جدیدی تطبیق می‌کردند. بدعت در واقع این است که احکام تازه‌ای بیاورند، در حالی که اینها ابزار تازه است نه احکام تازه.

این مفسر قرآن کریم افزود: ما باید از ابزار جدید استفاده کنیم و بهترین استفاده ما باید از اینها باشد. هواپیما آمده است ما باید از آن استفاده کنیم. به هر حال استفاده از ابزار نوین یک وظیفه ماست و بدون تعصب باید بین ابزار و احکام فرق بگذاریم.

دشمنان اسلام را مزاحم منافع نامشروع خودشان در منطقه می‌دانند

وی با تأکید بر اینکه دشمنان از هر وسیله‌ای که دارند استفاده می‌کنند، گفت: دشمنان فعلاً اسلام را مزاحم منافع نامشروع خودشان در منطقه می‌دانند. بنابر این کمر به شکستن اسلام و مسلمین بسته‌اند و ما نباید حالت انفعالی و یأس به خودمان بگیریم.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: ما باید در مقابل دشمنان بایستیم، چون معارف اسلام قوی است و منطق آنها ضعیف، بنابر این ما می‌توانیم به صورت «کم من فئة قلیلة غلبت فئة کثیرة» بر آنها پیروز شویم، چون منطق ما و معارف ما قوی است و حرف حساب برای زدن داریم ولی آنها کارشان تخریب است.

وی با تأکید بر اینکه سرمایه دشمنان غالباً دروغ و تهمت است،‌ گفت: به عنوان مثال در مسئله تحریف کتاب الله هر چه ما گفتیم تفسیر نمونه را ببینید چقدر راجع به عدم تحریف قرآن [بحث کرده است]، ما در کتاب انوار الاصول را ببینید چه بحث مناسبی [کرده‌ایم]. برای شما که بحث نکرده‌ایم برای خود و شاگردانمان بحث کرده‌ایم. و در کتاب‌های دیگر. ولی باز هم تکرار می‌کنند که شما قائل به تحریف هستید. پیداست اینها مغرضند و تکرار می‌کنند. سرمایه‌شان هم غالباً دروغ و تهمت است و هیچ باک ندارند از هر دروغی، از هر تهمتی.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به لزوم پاسخگویی به شبهات با ادبیات صحیح،‌ گفت: چون ادبیات زشت سبب سقوط می‌شود. اخیراً اهل سنت درباره شیعیان نوشته‌اند و عداوت عجیبی پیدا کرده‌اند چون شیعه در عراق و در سوریه و در ایران جلو افتاده است و حرف اول را می‌زند این‌ها خیلی به فحاشی افتاده‌اند و این ادبیات را هر کسی بفهمد متنفر می‌شود.

وی تأکید کرد: در ذکر شبهات و سخنان مخالفین باید به مقدار لازم پرورش داده شود. شبهه حالت تخریبی دارد و ما نیاییم و یک شبهه را حسابی شرح و بسط بدهیم و بعد بخواهیم جواب بدهیم. به مقدار لازم که خیانت نباشد ذکر می‌کنیم. فشرده ولی پاسخ باید سازنده و مستدل و مسلط بوده باشد. شبهه تخریبی است و نباید بگذاریم مسلط شود.

آیت الله مکارم شیرازی ضمن آرزوی توفیق برای شورای ویکی شیعه خاطرنشان کرد: خبررسانی حرف اول را می‌زند. من از ویکی شیعه خبر نداشتم. شما باید خبررسانی وسیع و گسترده داشته باشید تا همگان بدانند که ویکی‌شیعه می‌تواند مرجعی برای حل مسائل باشد.

کد خبر 4351748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =