فراموش کردن دشمن بیرونی امری غیر عقلایی است

یک استاد دانشگاه گفت: فراموش کردن دشمن بیرونی و عدم شناخت ساختارهای آن امری است غیر عقلایی و سال هاست که بر ما و عملکرد ما این امر حکمفرماست.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس سلیمی نمین کارشناس مسائل سیاسی بعدازظهر امروز در نشست «بررسی نقش آمریکا و انگلیس در از بین بردن انسجام ملی ایرانیان» به مناسبت سالروز کودتای ۲۸ مرداد، اظهارداشت: عاملی که در آگاهی جامعه آن روز ما موثر است خود انگلیسی ها هستند، شرایطی پیش آمده که دو قدرت اتحاد جماهیر شوروی و انگلیسی ها به سمت نفت ایران آمده اند.

وی گفت: موضوع دیگر فقر شدیدی است که بر ملت ما در دو جنگ اول و دوم تسلط پیدا کرده که رهبران کشور را به سمت ملی شدن صنعت نفت سوق داد.

سلیمی نمین افزود: با مطالعه ای دقیق متوجه می شوید که نگاه درستی نسبت به امپریالیسم در کشور وجود نداشته است، لذا نوع شکل گیری نهضت نشان از عمق عوامل مختلفی دارد که هر کدام در جای خود نیاز به بحث مفصلی دارد.

این پژوهشگر تصریح کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی هم با به راه انداختن دعواهایی کاذب بین مذهبیون و ملیون نگذاشتند شناخت درستی از امپریالیسم و ابزارها و عوامل داخلی مرتبط با آنها داشته باشیم.

وی بیان کرد: فراموش کردن دشمن بیرونی و عدم شناخت ساختارهای آن امری است غیر عقلایی و سال هاست که بر ما و عملکرد ما این امر حکمفرماست. یعنی ما در واکاوی کودتای ۲۸ مرداد به طور نمونه، بیشتر به عوامل داخلی پرداختیم تا تاثیرات و عوامل خارجی و این درست نیست.

سلیمی نمین گفت: غرب گزینه های مختلف را همزمان با هم به کار می گیرد و این را به خوبی در کودتای ۲۸ مرداد شاهدیم، فریب، سازماندهی نیروها و عوامل داخلی و خارجی خود، مشت آهنین، تطمیع و دیگر شیوه ها و گزینه های مورد استفاده غرب که جای تامل دارد.

این استاد دانشگاه افزود: آمریکایی ها اگر می توانستند دکتر مصدق را فریب دهند هر گز کودتا را پیش نمی‌گرفتند. ساختارهای دیگری که انگلیس و آمریکا به کار گرفتند جالب است، به طور مثال بحث نفوذ در حزب توده یکی از برگ های برنده غرب در این موضوع بود، ببینید نفوذ زمانی می تواند تاثیرگذار باشد که نیروهای موثر و کارآمدی را در برگیرد که این اتفاق در آن زمان صورت گرفت.

وی تاکید کرد: شناخت ابزار میدانی امپریالیسم هم مهم است، یکی از آن ابزارها دربار بود. برخی از نقش دربار پهلوی در کودتای ۲۸ مرداد غفلت می کنند که این موضوع درست نیست، خود دکتر مصدق بارها از عملکرد دربار انتقاد می کند و خود محمدرضا پهلوی را از عوامل مخل نهضت ملی شدن صنعت نفت یاد میکند اما متاسفانه این امر مورد غفلت واقع شده است.

سلیمی نمین بیان کرد: بحث قشر بی هویت در جامعه ما از دیگر مباحثی است که باید نسبت به آن بررسی های بیشتری صورت بگیرد. شناخت این نیروها هم در روزهای کودتا که بیگانگان روی آنها تکیه کردند و هم در مقاطع دیگر اهمیت دارد که متاسفانه روی این موضوع هم مطالعات جدی روی آن صورت نگرفته است.

این پژوهشگر افزود: کوتاهی کردن در شناخت عوامل بیگانه قطعا به ضرر ما خواهد بود.

در ادامه این نشست، مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ هم اظهار داشت: نیروهای مذهبی به رهبری آیت الله کاشانی که شخصیت قدرتمندی به حساب می آمد و قدرت بسیج کنندگی بالایی را داشت و شخصیت بسیار تاثیرگذاری در نهضت داشت یکی از سه نیروی تاثیرگذار در پیروزی نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران بود. نیروی دوم، شخصیت دکتر مصدق بود که از وجاهت بالایی در میان مردم برخوردار بود و بخش مهمی در پیروزی نهضت داشت.

وی گفت: نیروی سوم که در این میان تاثیرگذار بودند فدائیان اسلام بودند که به سهم خود تاثیرگذاری بالایی در پیروزی نهضت داشتند.

رضایی افزود: در آن زمان نفت ایران برای انگلیس اهمیت بالایی داشت و شرکت نفت انگلیس فقط در بخش اقتصادی تاثیرگذار نبود بلکه در روند امور سیاسی داخل ایران هم تاثیرگذار بوده است.

این پژوهشگر تصریح کرد: مردم ایران برای دو هدف نهضت شکل گرفت یکی به دست آوردن نفت کشور برای خود، یکی بریدن دست انگلیسی ها از کشور.

وی افزود: آمریکا در آن زمان استعمار گر جوانی بود که نمی خواستند انگلیس نفت ایران را به تنهایی بخورد و چشم به ثروت ایران داشتند، یعنی آمریکا می خواست انگلیسی ها را از ایران به نفع خودش کنار بزند.

رضایی تصریح کرد: یکی از ابزارهای انگلیس حضور خاندان های قدیمی و حامی در ایران است، این یکی از روش های قدیمی انگلیس است که با آدم ها و خاندان های تاثیرگذار و مهم ارتباط برقرار میکنند و در مقاطع مختلف زمانی این شیوه به کارشان می آمد.

این پژوهشگر بیان کرد: از جمله ابزار دیگر انگلیس دربار ایران از شخص شاه گرفته تا دیگر بازیگران تاثیرگذار دربار ایران بود. انگلیسی ها خودشان خاندان پهلوی را روی کار آورده بودند.

وی گفت: دستگاه های جاسوسی و تبلیغاتی انگلیس در آن زمان از دیگر ابزارهای آن کشور در ایران بود.

رضایی تاکید کرد: حزب توده یکی دیگر از ابزارهایی است که مورد استفاده قرار می گیرد، اهدافش در جهت منافع کمونیست، آمریکا و حتی انگلیس است.

کد خبر 4379193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =