جزئیات یازدهمین سوگواره وچهارمین مسابقه دیجیتال مهر محرم اعلام شد

برنامه های یازدهمین سوگواره و چهارمین مسابقه بین المللی رسانه های دیجیتال مهر محرم در نشست خبری مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال تشریح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری یازدهمین سوگواره و چهارمین مسابقه بین المللی رسانه های دیجیتال مهر محرم پیش از ظهر امروز شنبه بیست و چهارم شهریورماه با حضور سید مرتضی موسویان رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر ارشاد در امور فرهنگی و دینی، حجت الاسلام علی اصغر فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و سید محمدناظم رضوی شهردار سمنان به عنوان میزبان آئین افتتاحیه و اختتامیه این رویداد فرهنگی، میثم قدس پور دبیر اجرایی این سوگواره با مسابقه یادشده، در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برگزار شد.

موسویان رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با اشاره به نتایج ۱۰ سوگواره و ۳ مسابقه قبلی رسانه های دیجیتالی مهر محرم گفت: در این رویدادها آثار بسیار ارزشمندی که تحسین داوران حوزه های مختلف را به دنبال داشت، تولید شد.

وی با اشاره به ماهیت ذاتی فضای مجازی یعنی انباشتگی محتوا، افزود: باید محتواهای تولید شده در دوره های قبلی این سوگواره و مسابقه در دسترس عموم مردم قرار بگیرد و هدفگذاری ما هم این است که سوگواره مهر محرم تا دوازدهمین دوره در سال آینده جریان داشته باشد و با برگزاری اختتامیه، این جریان متوقف نشود.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال مشارکت بین المللی را در مسابقه مهر محرم خوب توصیف کرد و گفت: برای ادامه مسیر، داوری مردمی بین آثار منتخب یازده سوگواره قبلی مهر محرم انجام می شود.

وی همچنین یادآور شد: یکی از موارد اساسی در غالب فضای مجازی، وجود بسته های کاربرمحور است که این مسئله در سوگواره یادشده هم باید مورد توجه باشد.

وی همچنین آمادگی مرکز متبوعش را برای حمایت از حوزه های مختلف کاربران در فضای مجازی اعلام کرد. چرا که به گفته او این مسئله منجر به ارتقای سواد رسانه‌ای می‌شود که در خودش رشد GDP (ثروت ملی) را به دنبال دارد.

موسویان همچنین با تاکید دوباره بر لزوم استمرار برنامه‌های این سوگواره در طول سال گفت: باید نسبت به حراست از حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان آثار در این سوگواره هوشیار باشیم.

وی همچنین آمادگی مرکز متبوعش را برای در اختیار قراردادن زیرساختهای این مرکز به بخش خصوصی در صورت اعلام آمادگی آنها برای مشارکت در برگزاری سوگواره مهر محرم، اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۱۵۰۰ نفر جذب سامانه مربوطه شده اند که به عنوان داور از آنها استفاده خواهد شد و طبیعتاً منافع مادی هم به آنها تعلق می‌گیرد.

همچنین حجت الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر ارشاد در امور فرهنگی و دینی در سخنانی برگزاری سوگواره‌هایی مانند مهر محرم را اظهار ارادت به ساحت اهل بیت توصیف و ابراز امیدواری کرد: این جرقه که چند سالی است زده شده، به جریان تاریخی تبدیل شود و در سالهای آینده شاهد دستاوردهای آن باشیم.

همچنین حجت الاسلام علی اصغر فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و رئیس ستاد برگزاری یازدهمین سوگواره و چهارمین مسابقه بین المللی رسانه های دیجیتال مهر محرم، با اشاره به پیشینه شکلگیری این سوگواره از سال ۸۷ در سمنان به عنوان سوگواره ملی عکس مهر محرم گفت: در سال ۹۳ با مشارکت مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد و اضافه شدن بخش های فیلم کوتاه و رسانه های دیجیتال، سوگواره به سد بین المللی ارتقا یافت.

سید محمد ناظم رضوی شهردار سمنان هم در سخنان کوتاهی با اشاره به اینکه سوگواره یاد شده به عنوان یک رویداد فرهنگی جای خود را در تقویم رویدادهای استان سمنان باز کرده است، بر لزوم استفاده از تصاویر بکر گرفته شده از پذیرایی مردم سمنان از زوار بارگاه امام رضا (ع) در دهه کرامت و هفته ولایت، در سوگواره مهر محرم تاکید کرد و گفت: این مسئله می تواند در احیای جایگاه سمنان به عنوان «دارالمرحمه» موثر باشد.

پیش از صحبت های سخنرانان این نشست خبری، سید میثم قدس پور دبیر اجرایی یازدهمین سوگواره و چهارمین مسابقه بین المللی رسانه های دیجیتال مهر محرم در سخنانی با اشاره به اهداف برگزاری این رویداد، رشد و ارتقای فرهنگ عاشورایی در فضای مجازی و استفاده از ظرفیت های بالقوه مشتاقان وعلاقه مندان به فرهنگ و هنر عاشورایی، همگرایی و هم افزایی در تولید و نشر محتوای فرهنگی عاشورایی دیجیتال به ویژه در راه پیمایی اربعین، تحکیم پیوند این هنر و رسانه و گسترش و ترویج فرهنگ عاشورا را از جمله این اهداف برشمرد.

به گفته وی: سوگواری ملی مهر محرم با موضوعاتی از قبیل آئینه های عزاداری محرم برای ایران و جهان، مودت و برادری در فرهنگ حسینی با تاسی از سیره عباس ابن علی، نمادها و اشارت های عاشورا، نماز ظهر عاشورا، شیرخوارگان حسینی، خادمان حسینی و راه پیمایی اربعین و زوایای پیدا و پنهان رسانه ای از این سفر زیارتی در بخش هایی از قبیل هنرهای دیجیتال شامل فیلم کوتاه سه دقیقه ای، عکس، رسانه های برتر و نرم افزارها برگزار می شود.

وی با اعلام آغاز ثبت نام برای شرکت در این سوگواره از روز جاری و با مراجعه به سایت mehremoharram.ir و برگزاری محتوا به صورت آنلاین و برخط گفت: آخرین مهلت ارسال آثار ۳۰ آبان ۹۷ است و آئین نامه افتتاحیه و اختتامیه سوگواره هم در دهه فجر در مجتمع فرهنگی هنری کومش در سمنان برگزار می شود.

کد خبر 4403479

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =