۶۱ پروژه ورزشی هگمتانه در انتظار اعتبار/بخش خصوصی وارد شود

همدان- در حال حاضر سرانه ورزشی استان‌همدان ۷۲ صدم مترمربع است که با تکمیل ۶۱ پروژه ورزشی نیمه‌تمام سرانه ورزشی در این استان افزایش خواهد داشت.

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها؛ یکی از آمارهای مهم توسعه‌یافتگی هر کشور در ورزش؛ میزان سرانه ورزشی به ازای هر نفر بر سانتی مترمربع است که متأسفانه در کشور ما نسبت به سرانه ورزشی جهانی فاصله بسیاری داریم و در حالی که سرانه ورزشی کشور نزدیک به ۸۰ صدم مترمربع اعلام می‌شود اما در اکثر کشورهای توسعه‌یافته سرانه ورزشی بیش از ۲ متر است.

افتتاح پروژه‌های ورزشی با روند بسیار کندی روبروست

یکی از دلایل اینکه سرانه ورزشی کشور با رشد خوبی همراه نیست وجود پروژه‌های متعدد ورزشی نیمه‌تمام است چراکه کمبود اعتبارات خصوصاً در فضای فعلی اقتصادی کشور و تحریم‌های بی‌سابقه باعث شده تا افتتاح پروژه‌های ورزشی با روند بسیار کندی همراه باشد.

در استان‌همدان نیز ۶۱ پروژه ورزشی نیمه‌تمام چشم‌انتظار اعتبارات دولتی است تا به بهره‌برداری برسد و با تکمیل شدن این پروژه‌ها شاهد رشد سرانه ورزشی استان‌همدان باشیم کمااینکه با اتمام این پروژه‌ها سرانه ورزشی استان همدان به بیش از یک مترمربع خواهد رسید.

گذشته از این نگه‌داری اماکن ورزشی یکی دیگر از دغدغه‌های ورزش دوستان است چراکه متأسفانه در همدان نیز شاهد فرسودگی بعضی از اماکن ورزشی هستیم که ورزشگاه ۱۵ هزارنفری شهید مفتح یکی از این اماکن است.

ورزشگاه مفتح همدان در حال تخریب است

این ورزشگاه به دلیل جانمایی بد، دوری از شهر و عدم دسترسی مناسب و استفاده نشدن در حال تخریب است و انتظار می‌رود با توجه به هزینه‌های چندین میلیاردی که برای این اماکن ورزشی صورت گرفته مسئولان دستگاه ورزش نگاه ویژه‌ای به این اماکن داشته باشند و اجازه فرسوده‌شدن و تخریب را به اماکن ورزشی استان ندهند.

نگاهی به قوانین نشان می دهد که دولت در جهت تسریع به اتمام رسیدن پروژه‌ها از طریق ماده ۱۰ الحاق ۲ و ماده ۲۷ الحاق ۲ پروژه‌های ورزشی را به خیرین ورزشی و بخش خصوصی واگذار می‌کند تا با کمک خیرین ورزشی و اعتبارات بخش خصوصی بتواند هر چه سریع‌تر پروژه‌های نیمه‌تمام را به اتمام برساند چراکه طولانی شدن روند ساخت پروژه‌ها علاوه بر بالا رفتن هرروزه هزینه‌ها و فرسوده‌شدن قسمت‌هایی که ساخته‌شده ضربات جبران‌ناپذیری را ایجاد خواهد کرد.

در استان‌همدان نیز باید دستگاه ورزش با تشویق بخش خصوصی و ایجاد راهکارهای مناسب فضایی را فراهم کند تا بخش خصوصی با آغوش باز ترغیب شود و با سرمایه‌گذاری در این بخش به ورزش استان‌همدان و رشد زیرساخت‌های ورزشی کمک کند.

همچنین همدان خیرین بسیار سرآمدی دارد که در بحث ساخت بیمارستان و فضاهای آموزشی قدم‌های مؤثری برداشته‌اند و باید دستگاه ورزش دست یاری به سمت این خیرین دراز کند تا شاهد تحول ورزش استان در تکمیل پروژه‌های ورزشی نیمه‌تمام باشیم.

۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح ۶۱ پروژه ورزشی پیش‌بینی شده است

مدیرکل ورزش و جوانان استان‌همدان در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سرانه ورزشی استان‌همدان اظهار داشت: سرانه ورزشی استان‌همدان در حال حاضر ۷۲ صدم سانتی مترمربع به ازای هر نفر است که تقریباً با میانگین سرانه ورزشی کشور برابری می‌کند.

رسول منعم افزود: در حال حاضر در استان‌همدان ۶۱ پروژه ورزشی نیمه‌تمام داریم که ۲۱ پروژه ملی، ۳۹ پروژه استانی و ۱۴ پروژه نیز مربوط به شرکت توسعه و نگهداری امکان ورزشی است.

وی با اشاره به تکمیل چند پروژه ورزشی تا پایان سال ۹۷ گفت: در صورت تحقق اعتبارات پیش‌بینی‌شده در سال جاری ۱۷ پروژه را به بهره‌برداری می رسانیم که در صورت اتمام این پروژه‌ها سرانه ورزشی استان به ۷۷ صدم سانتی مترمربع افزایش پیدا خواهد کرد.

منعم عنوان کرد: همچنین با توجه به اینکه بیشتر این پروژه ها در روستاها در حال ساخت هستند سرانه ورزشی روستایی استان همدان از ۴۰ صدم مترمربع به ۵۵ صدم مترمربع افزایش پیدا خواهد کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان‌همدان بابیان اینکه حدود ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای افتتاح این ۶۱ پروژه ورزشی پیش‌بینی کرده‌ایم، بیان کرد: امسال پیش‌بینی می‌کنیم ۳۵ میلیارد تومان از اعتبارات دولتی ملی و استانی محقق شود تا بتوانیم مقداری از این پروژه‌ها را به پایان برسانیم.

وی عنوان کرد: همچنین ۸ پروژه را شناسایی کرده‌ایم که بتوانیم به بخش خصوصی واگذار کنیم که این پروژه ها را از طریق ماده ۱۰ الحاق دو خیرین ورزشی و ماده ۲۷ الحاق ۲ پروژه‌های ورزشی به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم.

یک میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی ورزشگاه مفتح همدان لحاظ شده است

منعم با اشاره به پروژه‌های ورزشی مهم استان همدان گفت: ورزشگاه ۵ هزارنفری ملایر، استخرهای سرپوشیده در همدان، تویسرکان، نهاوند و مریانج سالن‌های روسایی و زورخانه بین‌المللی همدان ازجمله پروژه‌های مهم استان است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان‌همدان یادآور شد: در تلاش هستیم تا پایان سال پروژه ورزشی ورزشگاه ۵ هزارنفری ملایر و زورخانه بین‌المللی همدان را به پایان برسانیم.

وی با اشاره به هزینه نگه‌داری از اماکن ورزشی بیان کرد: نگه‌داری اماکن ورزشی که حاکمیتی اداره می‌شوند مانند ورزشگاه قدس، مفتح و شش‌هزارنفری انقلاب بر عهده اداره کل ورزش و جوانان استان‌همدان است که اداره از اعتبارات تأمین و تجهیز به نگه‌داری این اماکن کمک می‌کند.

واگذاری ۲۰۳ مکان ورزشی به بخش خصوصی

منعم افزود: همچنین از طریق ماده ۵ ما در سال گذشته ۲۰۳ مکان ورزشی را به بخش خصوصی واگذار کردیم که ۶ میلیارد تومان صرفه‌جویی برای دولت به همراه داشت و در سال جاری نیز ۲۰۷ مکان را واگذار کرده‌ایم که علاوه به صرفه‌جویی در نگه‌داری اماکن درآمد مازاد از این طریق را به هیئت‌های ورزشی کمک می‌کنیم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان‌همدان با اشاره به فرسوده‌شدن و تخریب ورزشگاه ۱۵ هزارنفری مفتح همدان گفت: در هفته جاری بنده به تهران سفر کردم و با مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی جلسه ویژه‌ای را پیرامون همین مسائل برگزار کردیم.

وی عنوان کرد: متأسفانه ورزشگاه مفتح به مرور زمان دچار آسیب‌هایی شده و نیاز به بازسازی دارد و در این جلسه مصوب شد ۱۰۰ میلیون تومان برای بازسازی مفتح تخصیص پیدا کند.

در پایان گفتنی است؛ در کشور ما پروژه‌های ورزشی نیمه‌تمام بسیاری وجود دارد که دولت توان تزریق اعتبارات لازم برای اتمام این پروژه‌های ورزشی را ندارد که در نگاه به کشورهای توسعه‌یافته از نظر سرانه ورزشی به‌طور قطع کشور ما جزو کشورهای محروم محسوب می‌شود و همین امر نیازمند ورود بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌های ورزشی است.

امیدواریم در پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین با کمک بخش خصوصی و خیرین ورزشی همچنین تأمین اعتبارات ملی و استانی شاهد بهره‌برداری از ۶۱ پروژه ورزشی نیمه‌تمام در آینده‌ای نزدیک باشیم.

کد خبر 4413256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =