۱۸میلیارددلار درآمد صادرات غیرنفتی ایران در دست کشورهای واردکننده

اراک- نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس گفت: طی شش ماهه نخست امسال ارزش صادرات غیرنفتی کشورمان ۲۲ میلیارد دلار بوده که از این میزان ۱۸ میلیارد دلار هنوز نزد کشورهای وارد کننده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسینی روز پنجشنبه در نشست شورای اداری استان مرکزی در اراک، با اشاره به سخنان رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: سخنان نماینده دولت جمهوری اسلامی در مقابل سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا در این شرایط لازم بود، زیرا چهره واقعی جمهوری اسلامی را برای تمام جهانیان به نمایش گذاشت.

وی بیان کرد: گفتمان رئیس جمهور بیان کننده عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران بود و بحران‌ها و چالش های اقتصادی باید در جلسات هم اندیشی و تعامل با سایر دستگاه ها رفع شود.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس عنوان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اقتدار دارای منابع سرشار و ارزشمند در تمامی بخش ها است که قطعا در صورت مدیریت اصولی می توانیم از ظرفیت‌های داخلی برای رفع مشکلات استفاده کنیم.

حسینی در ادامه با اشاره به مشکلات و مسائل حوزه آموزش در استان مرکزی اضافه کرد: در حوزه آموزش و به ویژه آموزش و پرورش دارای مشکلاتی هستیم، زیرا با توجه به عدم استخدام در سنوات گذشته بیشترین اضافه کار در استان مرکزی نسبت به استان های دیگر کشور وجود دارد و این مسئله بیان کننده خلا نیروی انسانی در این بخش است.

وی توضیح داد: باید با گسترش فضای دانشگاه فرهنگیان و جذب نیروی انسانی این مشکل رفع شود، تا بتوانیم نیروی جوان را به جای نیروی بازنشسته به کار بگیریم.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس با اشاره به مشکلات حوزه آموزش عالی در استان خاطر نشان ساخت:  در حوزه آموزش عالی توقعی که وجود دارد این است که تصمیمات، سبب ایجاد تشنج و اختلال نشود و اجماع در حوزه دانشگاه‌ها باید با متانت به جلو برده شود.

حسینی گفت: باید در زمینه استفاده از سرمایه‌ها دقت شود و اگر امروز در زمینه خوابگاه و فضای آموزشی مشکل وجود دارد به دلیل این است که در گذشته از همین بیت المال در جای دیگر استفاده شده است.

وی بیان کرد: در حوزه پزشکی با اجرای طرح تحول نظام سلامت شرایط برای مردم مطلوب شده اما با توجه به اینکه حقوق و مزایای پزشکان بالا رفته، انگیزه برای شرکت در رشته پزشکی در کشور نیز افزایش داشته که در این مورد باید اصلاحاتی انجام شود.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس با اشاره به اجرایی نشدن بند (و) در مورد بدهی دولت به پیمانکاران تصریح کرد: متاسفانه نه بانک مرکزی و نه سازمان برنامه و بودجه هیچ عزمی برای اجرای این بند ندارد، علیرغم اینکه آیین نامه آن نوشته شده و عزم جدی برای پرداخت بدهی ها به پیمانکاران بوده است.

حسینی عنوان کرد: در این زمینه عددی که در کمیسیون تلفیق مطرح بود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان بوده که ما به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نیز بسنده کردیم، متاسفانه میزان محقق شده تنها ۴۹ هزار میلیارد تومان است.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس اظهار کرد: بحران‌ اقتصادی امروز به سیاست های خود ما و بانک مرکزی و مصوباتی که هیات وزیران عجوانه صادر می کند برمی‌گردد و این مسائل باعث ایجاد مشکل در حوزه تولید شده است.

حسینی با اشاره به صادرات غیرنفتی در شش ماهه نخست امسال گفت: میزان صادرات غیر نفتی کشور در شش ماهه اول ۲۲میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته، اما از این ۲۲میلیارد دلار متاسفانه ۱۸ میلیارد دلار هنوز به کشور بازنگشته تا بتوانیم از آن در امور بهره مند شویم.

وی تصریح کرد: میزان فروش نفت ما از نظر دلاری و نرخ ارز نسبت به سنوات گذشته بالاتر بوده و در شش ماهه اول امسال بیش از ۱۲۰ درصد تحقق درآمد وصولی در بخش نفت را داشته‌ایم.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس اضافه کرد: تمامی این موارد بیان کننده این است که شرایط خوب بوده و ما درست عمل نکردیم و همین مسئله سبب ایجاد مشکل در حوزه تولید و بالا رفتن ثانیه ای نرخ ارز شده است.

حسینی ادامه داد: در شش ماهه اول امسال از ۳۶۸ هزار میلیارد تومان درآمد عمومی پیش بینی شده بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد وصولی کشور بوده و حدود ۸۹ درصد درآمدها محقق شده است.

وی گفت: واحدهای تولیدی باید از این فضا به عنوان یک فرصت استفاده کنند در واقع در این شرایط صنایعی می‌توانند رشد کنند که به منابع داخلی وابسته هستند.

کد خبر 4414389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =