پاییز پُرکار پلیس گلستان/ وقتی همه مجرمان تسلیم قانون می شوند

گرگان- سرقت میلیاردی از صرافی، حمله به محیط بانان، قاچاق مواد مخدر و احتکار کالا باعث شده پاییز امسال برای پلیس گلستان پرکارتر شود با این حال تمام مجرمان با اقتدار ماموران تسلیم قانون شدند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: تعقیب و گریز برای دستگیر قاچاق چیان مواد مخدر، عملیات پلیسی برای دستگیری سارقان صرافی و اکنون تلاش برای دستگیری شکارچیان غیرمجازی که یک محیط بان را به شهادت رساندند؛ این روزها پلیس گلستان پرکارتر از سایر ایام سال است.

تلاش های شبانه روزی پلیس برای دستگیر کردن مجرمان یک دلیل مهم دارد و آن هم «امنیت جامعه» است؛ موضوعی که پلیس گلستان می گوید خط قرمز ماست. یکی از عوامل مؤثر در احساس امنیت شهروندان، نحوه عملکرد پلیس است.

امنیت امروز ایران اسلامی به برکت حضور همه جانبه و مؤثر پلیس حاصل شده که باید قدردان آن ها باشیم. در استان گلستان هم با تلاش مأموران پلیس شاهد ایجاد امنیتی پایدار هستیم و نمونه آن را در عملکردهای اخیر نیروی انتظامی می‌توان دید.

تلاش برای حضور فیزیکی در بین مردم سبب ایجاد امنیت می‌شود و این حس را به مردم منتقل می‌کند که پلیس مراقب امور است و در راستای تأمین امنیت تمام تلاش خود را خواهد کرد.

البته در این بین نباید سهم مردم در اطلاع‌رسانی و مشارکت با پلیس را ندید گرفت. بسیاری از گزارش‌های ارسالی به پلیس در این زمینه از سوی مردم صورت گرفته است.

در دو هفته اخیر حوادثی در استان گلستان روی داد که به دنبال آن واکنش سریع پلیس را به همراه داشت.

سرقت یک و نیم میلیارد تومانی از یک صرافی در گرگان

در روز سه شنبه (۱۷ مهر) یک فقره سرقت از صرافی در گرگان گزارش شد که بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشت.

با توجه به حساسیت موضوع، مراتب به صورت ویژه در دستور کار مأموران عملیات ویژه پلیس آگاهی استان قرار گرفت.

ماجرا چنین بود که سارقان یکی از کارکنان صرافی را پس از خروج از مغازه و حرکت به سمت منزل تعقیب کرده و در فرصتی مناسب وی را ربودند. سپس کلیدهای مغازه را با اکراه از وی گرفته و از صرافی مورد نظر سرقت کردند.

ناجا حافظ جان و مال و ناموس مردم بوده و با رشادت‌ها و ایثارگری‌های خود این امر را به اثبات رسانده استفرمانده انتظامی استان گلستان صبح پنجشنبه از دستگیری سارقان خبر داد و گفت که مأموران پلیس آگاهی با پیگیری سرنخ‌های موجود و انجام اقدامات تخصصی موفق شدند پس از ۱۰ روز مخفیگاه متهمان را شناسایی کنند.

علی اکبر جاویدان گفته بود که پس از هماهنگی با مقام قضائی و در یک عملیات غافلگیرانه و موفقیت‌آمیز، دو نفر از سارقان صرافی دستگیر شدند.

طبق گفته جاویدان در بازرسی از مخفیگاه متهمان مقادیری اقلام سرقتی، سکه و وجه نقد جمعاً به ارزش بیش از ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال کشف شده است.

بر اساس توضیحات جاویدان سارقان پس از تشکیل پرونده برای انجام مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند.

۴ مظنون در ارتباط با شهادت محیط بان گلستانی دستگیر شدند

اقدام دیگر مجرمان در گلستان که بی جواب نماند، دستگیری عوامل شهید و زخمی شدن محیط بانان جنگل گلستان بود.

سحرگاه روز چهارشنبه (۲۵ مهر)، در منطقه کوهستانی پارک ملی گلستان که در محدوده جغرافیایی خراسان شمالی و تحت مدیریت محیط زیست گلستان است، درگیری بین شکارچیان غیرمجاز و محیط بانان اتفاق افتاد.

کسانی که درصدد اخلال در نظم جامعه هستند بدانند که به طور قاطع با آن‌ها برخورد خواهد شدشکارچیان غیرمجاز که مجهز به سلاح شکاری و گلوله زنی بودند با محیط بانان درگیر شده و آن ها را هدف قرار می‌دهند.

در این درگیری «محمد باشقره» محیط بان گلستانی شهید شده و سه محیط بان دیگر هم زخمی می شوند که یکی از آن‌ها همچنان در بیمارستان بستری است.

طبق گفته فرماندهی پلیس گلستان از صبح چهارشنبه تلاش و پیگیری برای شناسایی و دستگیری عاملان شهادت محیط بان گلستانی در شهرستان‌های گالیکش و مراوه تپه آغاز شده و در این خصوص چهار مظنون در منطقه گلیداغ مراوه تپه شناسایی و دستگیر شده‌اند.

در ادامه تلاش های پلیس تا کنون چهار نفر از عوامل اصلی و حدود 6 نفر مرتبط با این درگیری دستگیر شده اند.

مبارزه با قاچاق و بخصوص مواد مخدر هم از بخش هایی که پلیس گلستان همواره پرتلاش و برای رسانه ها پرخبر ظاهر شده است. هفته سوم مهر ماه سال جاری مأموران انتظامی گرگان حین گشت زنی در سطح حوزه استحفاظی به یک دستگاه تریلی حامل سوخت مشکوک شده و آن را متوقف کردند که پس از هماهنگی با مقام قضائی و در بازرسی از تریلی، ۳۴ هزار لیتر گازوئیل قاچاق و فاقد هرگونه مجوز کشف شد.

جاویدان در این رابطه هم توضیح داد که سوخت کشف شده به مراجع ذی صلاح تحویل داده شد و طی این عملیات یک نفر دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی شد.

در همین ایام و پس از مدت ها اقدامات تخصصی، ماموران پلیس گلستان موفق به شناسایی یک محموله مواد مخدر در شهرستان رامیان شدند.

در این راستا و پس از اشراف اطلاعاتی، ماموران، یک دستگاه خودرو پژو که حامل مواد مخدر بود را در یک عملیات موفقیت آمیز متوقف و در بازرسی از آن ۲۱۹ کیلوگرم تریاک کشف کردند.

البته کشفیات مواد مخدر گلستان از ابتدای سال بسیار چشمگیر به گونه ای که ابتدای سال فقط چهار تن تریاک در یک عملیات کشف شد.

در پی وقوع چندین فقره سرقت از اماکن خصوصی در گرگان و با توجه به حساسیت موضوع، شناسایی و دستگیری سارق یا سارقان احتمالی به صورت ویژه در دستور کار مأموران پلیس آگاهی استان قرار گرفت.

فرمانده انتظامی گلستان در این رابطه با بیان این که سرانجام پس از تلاش های بی وقفه و انجام یکسری اقدامات تخصصی، مأموران موفق به شناسایی سارق سابقه دار شدند، ادامه داد: مأموران پس از هماهنگی با مقام قضائی و در یک عملیات موفقیت آمیز پلیسی، متهم را در مخفیگاهش دستگیر کردند.

جاویدان با اشاره به دستگیری سه مالخر در این عملیات، تصریح کرد: متهم در تحقیقات اولیه و پس از ارائه مستندات پلیس به ۲۲ فقره سرقت از اماکن خصوصی اعتراف کرد.

سردار جاویدان با اشاره به تحویل هر چهار متهم به مراجع قضائی، خاطرنشان کرد: سرقت، همواره یکی از دغدغه های شهروندان بوده و پلیس با اتخاذ روش های علمی، فرهنگی و آموزشی به دنبال پیشگیری از وقوع این جرم است.

حفظ و ارتقاء امنیت در اولویت‌ برنامه‌های ناجا قرار دارد

با معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گلستان درباره تلاش های پلیس گفتگو کردیم؛ وی به خبرنگار مهر گفت: در جامعه اسلامی یکی از مسائلی که باعث پیشرفت و ایجاد امنیت و آسایش می‌شود برقراری نظم و انضباط در جامعه است.

علی بهرامی با اشاره به این‌که حفظ و ارتقاء امنیت در اولویت‌ برنامه‌های ناجا قرار دارد، افزود: کسانی که درصدد اخلال در نظم جامعه هستند بدانند که به طور قاطع با آن‌ها برخورد خواهد شد.

وی گفت: ناجا حافظ جان و مال و ناموس مردم بوده و با رشادت‌ها و ایثارگری‌های خود این امر را به اثبات رسانده است.

بهرامی از همه مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط خواست تا در زمینه ایجاد امنیت با ناجا همکاری کنند.

وی به حوادث اخیر در استان گلستان اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه کارکنان نیروی انتظامی در حوادث اخیر هوشمندانه و مقتدرانه وارد عمل شدند و توانستند عاملان شهید و مجروح شدن محیط بانان گلستانی را در کوتاه‌ترین زمان شناسایی کنند که جای تقدیر و تشکر دارد.

بهرامی با بیان این‌که نیروی انتظامی همچنین در دستگیری سارقان صرافی گرگان موفق عمل کرد، گفت: مردم حتماً به توصیه‌های نیروی انتظامی توجه داشته باشند.

تمام دستگاه‌های دولتی و خصوصی و آحاد مردم جامعه موظف هستند با رعایت قانون و احترام به مجریان قانون در این امر، گام بردارند.

در این راستا پلیس به عنوان مجری قانون الگوی نظم و انضباط در جامعه است و تمام تلاش خود را به کار بسته تا امنیت و آرامش را در جامعه ایجاد کند.

کد خبر 4434053

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =