بحث مالکیت منابع آب باید در کشور منتفی شود

یزد ـ مدیرکل دفتر حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به لزوم بازنگری در برخی قوانین مرتبط با حوزه آب گفت: بحث مالکیت منابع آب باید در کشور منتفی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا مدنیان عصر امروز در نشست مشترک مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای یزد با مسئولان قضایی استان اظهار داشت: برخی قوانین در حوزه آب زمانی تدوین شده که مشکلات و بحران آب به شکل امروزی بروز و ظهور نداشته و اکنون با تغییر شرایط، این قوانین نیازمند بازنگری است.

وی عنوان کرد: در شرایطی که امروز بحث آب به یک بحران جدی در کشور تبدیل شده، نیازمند تدوین قوانین شفاف و مدون در زمینه آب هستیم.

مدنیان، بحث مالکیت منابع آب را از جمله مواردی دانست که قوانین در مورد آن نیازمند بازنگری است.

مدیرکل دفتر حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: اکنون وضعیت آب بسیار متفاوت از گذشته است بنابراین مواردی از جمله مالکیت منابع آب باید در کشور منتفی شود.

مدنیان یادآور شد: بر اساس مطالعه‌ای که درباره مالکیت آب در ۴۴ کشور انجام شده مشاهده شد که در این کشورها تنها حق دسترسی و بهره‌مندی از آب به‌رسمیت شناخته می‌شود و حقابه وجود ندارد بنابراین باید در ایران هم نظام حقابه‌داری بر مبنای حق استفاده و نحوه مصرف تغییر کند.

وی از وجود چالش‌های حکمرانی آب در ایران خبر داد و افزود: در این رابطه با مباحثی همچون عدم حل مسئله مالکیت منابع آب، عدم حل مسئله موضوع حقابه‌ها، عدم وجود قواعد الزام‌آور حاکم بر نحوه مصرف‌، عدم اجرای دقیق قواعد الزام‌آور حاکم بر حفاظت از آبها، لزوم ایجاد محاکم اختصاصی آب و اصلاح مقررات ناقص فعلی حقوق آب مواجه هستیم.

مدنیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در مقطعی گزارشی داشتیم که در هر شبانه ‌روز در کشور، ۵۰ تا ۷۰ چاه غیرمجاز حفر می‌شد، خاطرنشان کرد: این اتفاق در واقع به این دلیل رخ می‌داد که به افراد متخلف پاداش داده می شد و قوانین مدون و شفاف این مسئله را مدیریت و کنترل کرد.

کد خبر 4434423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =