۱۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۴۶

سال گذشته ۲۰۷ هزار نفر مقرری بیمه بیکاری دریافت کردند

سال گذشته ۲۰۷ هزار نفر مقرری بیمه بیکاری دریافت کردند

بیمه بیکاری از جمله تعهدات سازمان تأمین اجتماعی درقبال بیمه شدگان تحت پوشش است که براساس قانون و به افراد واجد شرایط پرداخت می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، غیرارادی بودن بیکاری و داشتن حداقل ۶ ماه سابقه بیمه پردازی از جمله شرایط برخورداری از این مزایای سازمان تأمین اجتماعی است. البته در زمان بروز حوادث غیرمترقبه، شرط ۶ ماه بیمه پردازی حذف می شود.

مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری متناسب با سابقه بیمه پردازی است. براین اساس مدت زمان پرداخت مقرری برای افراد با سابقه بیمه پردازی ۶ لغایت ۲۴ ماه برای افراد مجرد ۶ ماه و برای افراد متاهل ۱۲ ماه است. افراد با سابقه ۲۵ لغایت ۱۲۰ ماه  نیز برای افراد مجرد ۱۲ ماه و برای افراد متاهل ۱۸ ماه از مقرری بیمه بیکاری استفاده می کنند.

در مورد بیمه شدگان دارای ۱۲۱ لغایت ۱۸۰ ماه سابقه بیمه پردازی برای افراد مجرد ۱۸ ماه و برای افراد متاهل ۲۶ ماه؛ افراد دارای  ۱۸۱ لغایت ۲۴۰ ماه برای افراد مجرد ۲۶ ماه و برای افراد متاهل ۳۶ ماه و افراد دارای ۲۴۱ ماه سابقه و بیشتر برای افراد مجرد ۳۶ ماه و برای افراد متاهل ۵۰ ماه، پرداخت مقرری بیمه بیکاری انجام می شود.

مبلغ مقرری پرداختی برای بیمه شده مجرد برابر با ۵۵ درصد متوسط دستمزد روزانه ضربدر ۳۰ خواهد بود. برای افراد متاهل نیز به ازای هر یک از افراد تحت تکفل حداکثر تا ۴ نفر ۱۰ درصد حداقل دستمزد زمان بیکاری اضافه می شود. در هر حال مقرری پرداختی از حداقل دستمزد کمتر و از ۸۰ درصد متوسط مزد یا حقوق فرد بیشتر نخواهد بود.

تعداد دریافت کنندگان مقرری بیمه بیکاری در سال ۹۶ و در کل کشور ۲۰۷  هزار و ۶۲۱ نفر شامل ۱۴۶ هزار و ۷۰۵ مرد و ۶۱ هزار و ۲۰۱ زن بوده است. سال ۹۵  نیز در کل کشور ۱۹۸ هزار و ۷۷۶ مورد شامل ۱۴۶ هزار و ۴۰۲ مرد و ۵۲ هزار و ۷۱ زن مقرری دریافت کرده اند.

آمارهای استخراج شده از وضعیت بیمه بیکاری نشان می دهد که در سال ۹۶ میانگین سابقه بیمه پردازی مقرری بگیران بیمه بیکاری ۹۰ ماه بوده است. در این سال برای ۱۳۱۴ نفر با سابقه بیمه پردازی کمتر از ۶ ماه بیمه بیکاری برقرار شده است.

در سال ۹۶ اداره غرب تهران بزرگ برای ۶۲۹ نفر و اداره کل کرمانشاه برای ۳۶۸ نفر دارای سابقه کمتر از ۶ ماه بیمه بیکاری برقرار کرده است که به نظر می رسد این افراد بر اثر آتش سوزی ساختمان پلاسکو و زلزله استان کرمانشاه مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه شده اند.

در سال ۹۶ همچنین ۲۵ هزار و ۶۴ مورد بیمه بیکاری برای افراد دارای ۶ تا ۲۴ ماه سابقه بیمه پردازی؛ ۱۲۱ هزار و ۵۵۶ مورد بیمه بیکاری برای افراد دارای ۲۵ تا ۱۲۰ ماه بیمه پردازی؛ ۳۴ هزار و ۱۲۵ مورد بیمه بیکاری برای افراد دارای ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه سابقه بیمه پردازی؛ ۱۶ هزار و ۸۱۵ مورد بیمه بیکاری برای افراد دارای ۱۸۱ تا ۲۴۰ ماه سابقه بیمه پردازی و ۸۷۴۷ مورد بیمه بیکاری برای افراد دارای بیش از ۲۴۰ ماه بیمه پردازی برقرار شده است.

میزان برقراری بیمه بیکاری در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ معادل ۴ و ۲۶ دهم درصد رشد داشته است. این شاخص طی سال ۹۵ نسبت به سال قبل از آن ۵ و ۱۱ دهم درصد رشد نشان می دهد.

در سال ۹۶ پرداخت مقرری بیمه بیکاری به ۱۷۵ هزار و ۲۵۵ نفر خاتمه یافته است که ۱۱۸ هزار و ۳۶۵ مورد به دلیل پایان استحقاق و ۴۸ هزار و ۳۳۵ مورد به دلیل اشتغال مجدد بوده است.

کد خبر 4447791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha