معاون یونیسف از فعالیت باشگاه‌های کتابخوانی بازدید کرد

معاون آسیایی و شمال آفریقای سازمان جهانی یونیسف از فعالیت‌های باشگاه‌های کتابخوانی بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، برتراند بنول معاون آسیایی و شمال آفریقا سازمان جهانی یونیسف، نیکنام حسین‌پور دبیر بیست‌وششمین دوره هفته کتاب، علی اصغر سیدآبادی مشاور برنامه‌ریزی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابراهیم حیدری دبیر ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب امروز چهارشنبه ۳۰ آبان از باشگاه‌های کتابخوانی نسیم‌شهر واقع در شهریار تهران بازدید کردند.

در این برنامه برتراند بنول و علی‌اصغر سیدآبادی در نشستی با کودکان و نوجوان‌های باشگاه کتابخوانی «لبخند خدا»، باشگاه‌ برگزیده دوره پیشین جام باشگاه‌های کتابخوانی گفت‌وگو کردند.

بنول در این برنامه گفت‌: این نکته را خیلی پسندیدم که کتابخوانی موجب مشارکت کودکان شده است و آن‌ها راجع به کتاب گفت‌وگو می‌کنند و صرفا  به خواندن محدود نمی‌شوند. مورد دیگر که بسیار از دیدن آن خوشحال شدم این بود که  کودکان با پیش‌زمینه‌های فرهنگی متفاوت دور یکدیگر جمع می‌شوند و درباره کتاب صحبت می‌کنند. البته اگر بشود کتاب با خط بریل برای کودکان نابینا فراهم کرد، مطمئنا این اقدام برای این قشر آسیب‌پذیر بسیار مثبت خواهد بود.

وی در مورد وضعیت ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در حوزه کتاب کودک و نوجوانان گفت: من فقط سه روز است اینجا هستم و دیدم که فعالیت‌های بسیار خوبی برای کودکان انجام می‌شود برای مثال در حوزه‌ آموزش، بهداشت و حمایت از کودکان. مورد دومی که متوجه آن شدم مهمانپذیر بودن ایران است؛ در واقع کودکانی که از کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان مهاجرت کرده‌اند به‌راحتی در کنار این جامعه و اجتماع زندگی ‌می‌کنند.

معاون آسیایی و شمال آفریقای یونیسف ادامه داد: با وجود همه این پیشرفت‌ها اما مردم می‌دانند که مشکلاتی وجود دارد. برای مثال کودکانی که دارای معلولیت هستند و کودکان و نوجوانانی که در معرض خطر مانند مواد مخدر هستند باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند. همچنین دولت و یونیسف نیز باید فعالیت‌های بیشتری را برای کمک به زندگی بهتر کودکان انجام می‌دهند. به نظرم خوب است دیگر دوستان و همسن و سالان  را به باشگاه‌ها دعوت کنید و در این راه سازمان‌ها و نهادها نیز با یکدیگر همکاری کنند.

بنول در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره شرایط سخت کودکی و کتابخوانی‌اش گفت: خانواده من اهل کتاب بود و پدر و ماردم ما را به کتابخوانی دعوت می‌کردند. صادق هدایت نویسنده محبوب من در دوران جوانی بود و خاطرات زیادی از کتاب‌های او دارم.

در ادامه مراسم نیز کتاب «صد نامه» در برگیرنده نامه صد کودک و نوجوان به نویسندگان محبوبشان رونمایی شد.

کد خبر 4464855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =