دستگاه‌های دولتی برای بازآفرینی شهری همکاری نمی‌کنند

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: تا کنون دستگاه های دولتی حتی یک قطعه زمین برای بازآفرینی شهری معرفی نکرده اند که برای شناسایی اراضی دولتی به کمک شهرداری‌ها و شوراها نیازمندیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، هوشنگ عشایری با بیان اینکه یکی از فعالیت های کالبدی که در برنامه بازآفرینی توسعه خدمات زیربنایی است که تامین آن ها برعهده دولت و شهرداری قرار دارد، بیان کرد: این خدمات عمدتا آب، برق و گاز است که طبیعتا دستگاه های خدمات رسان زیرساخت های شهری باید در این حوزه فعالیت کنند و شرکت بازآفرینی شهری نیز در قالب برنامه اقدام مشترک به آن ورود پیدا می کند.

وی اضافه کرد: برای نمونه اگر در خدمات زیربنایی ۱۳ میلیارد تومان منابع به استان کرمان داده می شود می توان با این ۱۳ میلیارد ظرفیتی ایجاد کرد که از سوی دستگاه های خدمات رسان در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان سرمایه دیگر نیز جذب شود.

عشایری گفت: همچنین در خدمات روبنایی مانند ساخت درمانگاه، مدرسه، کتابخانه می توان از منابع اختصاصی استفاده کرد و در قالب فعالیت های اقدام مشترک، اقدامات مناسبی را در محلات هدف برنامه بازآفرینی انجام داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخصیص منابع دولت در حوزه بهسازی محیطی نظیر معابر، پارک ها، فضای سبز و میادین شهری گفت: طبق آیین نامه اجرایی مصوبه هیئت دولت، اگر شهرداری به موضوع بهسازی محیطی ورود کند، دولت نیز تا ۷۰ درصد هزینه های آن را تامین خواهد کرد؛ ‌البته در مراکز استان به دلیل منابع قابل توجهی که شهرداری ها دارند این نسبت تغییر می کند و شهرداری ها می توانند منابع بیشتری را به مواردی از این دست اختصاص دهند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری بیان کرد: منابع و تسهیلاتی که دولت اختصاص می دهد به صورت خودکار آورده بخش خصوصی را نیز به دنبال خواهد داشت و در نهایت مجموع فرآیندها منتج به ایجاد ۱۱ هزار شغل می شود.

عشایری با اشاره به اینکه امکان تبدیل وام ۵۰ میلیون تومانی بازآفرینی به مبالغ بیشتر وجود ندارد گفت: زیرا این مبلغ از وجوه اداره شده است که سال به سال باید تکرار شود. به طور مثال اگر در سال جاری ۲۵۰۰ میلیارد تومان دریافت شده باید این رقم به سال سوم انتقال داده شود تا بانک نیز بتواند همین مبلغ را وام بدهد.

وی با بیان اینکه نوع تبدیل شدن مبالغ بستگی به صندوق مسکن یکم دارد گفت: در حال حاضر ۶۰۰ هزار نفر ثبت نام کننده و سپرده گذار در صندوق پس انداز مسکن یکم در سطح کشور وجود دارند و موضوع فروش اقساطی می تواند در این صندوق وارد شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: افراد می توانند ۱۵ میلیون از ۵۰ میلیون تومان که به عنوان تسهیلات ارئه می شود را به عنوان سپرده در صندوق یکم قرار دهند تا در پایان مراحل ساخت که بازده زمانی دو ساله است از این صندوق وام دریافت کنند.

وی با اشاره به ارائه پیشنهاد پرداخت، وام ۵۰ میلیونی کم بهره به انبوه سازان در شورای معاونان وزیر راه و شهرسازی، گفت: بانک عامل بخش مسکن نیز آمادگی خود را برای اعطای این وام اعلام کرده است.

عشایری با اشاره به اینکه در منابع تامین شده از محل صندوق توسعه ملی برای برنامه ملی بازآفرینی شهری مبلغ ۲۱۲۰ میلیارد تومان برای تجهیز وام های کم بهره بانکی و مبلغ ۱۵۰۰میلیارد تومان در حوزه روبنایی و زیربنایی اختصاص پیدا کرده است، گفت: با توجه به ضوابط شورای عالی راه و شهرسازی، شهرداری ها و کمیسیون ماده ۵، می تواند در حوزه روبنایی و زیربنایی ارائه شود.

عشایری با اشاره به اینکه طبق برنامه اجرایی ستادی بازآفرینی هر استان می تواند محلات دارای اولویت اقدام را در شهرهای هدف انتخاب کند، افزود: بهتر است که جابجایی محلات هدف نسبت به برنامه اتفاق نیافتد چرا که در این صورت بودجه پرداخت شده نمی تواند در همه شهرها موثر واقع شود، ضمن آنکه سقف بودجه در هر استان ثابت است اما برای جا به جایی ۱۵ درصدی محله ها به ستاد اختیار کامل داده شده است.

کد خبر 4472773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 11 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • شهروند IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
   0 0
   از مسئولان تقاضا دارم موضوع بازسازی را صرفا به بافت فرسوده محدود نکنند و تسهیلات را به بناهای فرسوده اختصاص دهند تا بناهای فرسوده در تمام مناطق شهر بازسازی شود.