روایت زندگی و افکار هانری کربن در یک فیلم

فیلم مستند «مستشرق» در مورد زندگی و افکار «هانری کربن» فیلسوف و اسلام شناس شهیر فرانسوی به تهیه‌کنندگی، پژوهش و کارگردانی مسعود طاهری ساخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، فیلم مستند «مستشرق» قرار است در مورد زندگی و افکار هانری کربن فیلسوف و اسلام شناس شهیر فرانسوی به تهیه‌کنندگی، پژوهش و کارگردانی مسعود طاهری ساخته شود.

این کارگردان که فیلم مستند «شرقی» در خصوص توشیهیکو ایزوتسو را در پرونده حرفه ای خود دارد، در مورد ساخت این پروژه می گوید: ساخت فیلم پرتره هانری کربن به نوعی ادامه همان فیلم مستند «شرقی» است، فیلم قرار است، روایتگر زندگی و البته بیشتر افکار فیلسوفی به نام هانری کربن باشد که مانند ایزوتسو در پی نوعی اشراق و آن هم در جغرافیای شرق بود، و جالب است که نقطه میانه و فصل مشترک هر دو کشوری بود به نام ایران که تا قبل از انقلاب در بیشتر ماه‌های سال در پایتختش تهران گردهم می آمدند و در مورد امور مختلف با هم گفتگو و تشریک مساعی داشتند.

طاهری یادآور شد که در فیلم کربن البته بیشتر در پی این هستیم که افکار کربن را مطرح و معرفی کنیم و از پرداختن به ریز وقایع زندگی کربن سعی می کنیم اجتناب کنیم.

وی افزود: تلاش گروه سازنده بر این است که این فیلم تا اواخر بهار سال آینده آماده شود.

فیلم مستشرق قرار است با همکاری و مشارکت دو جانبه مرکز گسترش سینمای مستند تجربی و شرکت چهرداد فیلم ساخته شود. مدت در نظر گرفته شده برای این فیلم ۱۱۰ دقیقه است و مانند همان فیلم شرقی به صورت یک مستند روایی در مصاحبه با اساتید و افراد مختلف از کشورهای مختلف که با آثار و افکار کربن آشنا دارند، باشد. فعلا حضور «محسن امینی» به عنوان یکی از پژوهشگران اصلی پروژه قطعی شده و حضور بقیه عوامل هنوز قطعی نشده است.

کد خبر 4473504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =