۱۳۰۰ نفر در پروژه‌های کشاورزی استان سمنان صاحب شغل شدند

گرمسار - وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه دولت از طرح‌های این بخش حمایت می‌کند، گفت: بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر در پروژه‌های بخش کشاورزی استان سمنان صاحب شغل شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود حجتی عصر سه‌شنبه در آئین افتتاح هم‌زمان پروژه‌های بخش کشاورزی استان سمنان که در باغ توتستان بخش ایوانکی برگزار شد در سخنانی با رئیس‌جمهور در ارتباط زنده ویدئو کنفرانسی، اظهار داشت: در این سفر تعداد۴۳۴ پروژه عمرانی و تولیدی در بخش‌های طرح‌های گلخانه‌ای، آبخیزداری، دام و طیور و شیلات بااعتباری بالغ‌بر ۳۱۹ میلیارد تومان از محل منابع عمومی تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح شد.

وی افزود: با افتتاح این طرح‌ها بالغ‌بر یک هزار و ۳۳۳ نفر در استان سمنان صاحب شغل می‌شوند که همین امر می‌تواند به ظرفیت اشتغال این منطقه کمک کند.

بهره‌برداری از ۱۳۰ پروژه آبیاری تحت فشار

وزیر جهاد بابیان اینکه تعداد ۱۳۰ پروژه آبیاری تحت‌فشار نیز در سطح استان سمنان بهره‌برداری می‌شود، ابراز داشت: این پروژه در سطح پنج هزار و ۸۰۰ هکتار بااعتباری معادل ۷۷ میلیارد تومان به دستور رئیس‌جمهور بهره‌برداری شد.

حجتی با اشاره به اینکه از اول انقلاب تا پایان سال ۹۱ معادل ۱۶ هزار و ۲۰۰ هکتار آبیاری تحت‌فشار در استان سمنان انجام‌شده است، خاطرنشان کرد: این درحالی‌که از سال ۹۲ تاکنون ۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار عملیات اجرایی سیستم‌های نوین آبیاری  که معادل  ۱۰۳ در صد را شامل می‌شود در دولت یازدهم و دوازدهم انجام‌شده است.

وی بابیان اینکه به ترتیب حجم پوشش سامانه‌های نوین آبیاری به بیش از ۳۲ هزار و ۹۰۰ هکتار رسیده است، یادآور شد: در این مراسم ۱۵ واحد گلخانه‌ای سبزی و صیفی و تولید گل به مساحت ۳۶ هکتار با ظرفیت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن و با ۷۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های استان سمنان به بهره‌برداری رسید.

بهره برداری از ۱۳ طرح آبخیزداری

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ۱۳ طرح آبخیزداری نیز در این مراسم بهره‌برداری شد، تصریح کرد: این طرح‌ها به مساحت ۱۵ هزار هکتار با ظرفیت اعتباری معادل ۱۴.۶ میلیارد را شامل می‌شود که با افتتاح این طرح‌ها حجم طرح‌های آبخیزداری در استان به ۱۵ هزار هکتار افزایش می‌یابد.

حجتی بابیان اینکه بیش از ۱۲۵ هزار هکتار از طرح‌های آبخیزداری در دولت یازدهم و دوازدهم انجام‌شده است، ابراز داشت: ۳۰ پروژه توسعه و بهره‌برداری گیاهان دارویی در سطح ۵۵۳ هکتار بااعتبار ۱۱ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد که مجموعه سطح زیر کشت زراعی گیاهان دارویی به دو هزار هکتار افزایش خواهد یافت که یک هزار و ۱۰۰ هکتار آن در این دولت انجام‌شده است.

وی بابیان اینکه طی دو سال اخیر کشت باریجه به‌عنوان یکی از ارقام گیاهان دارویی در دستور کار قرارگرفته است، تأکید کرد: این طرح باهدف اشتغال‌زایی در سطح ۱۰ هزار هکتار در مراتع استان سمنان با شیوه دست کاشت انجام‌شده است.

احداث گلخانه در دستور کار

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پروژه‌هایی که عملیات اجرایی آن‌ها از امروز آغاز می‌شود، ابراز داشت: طرح احداث گلخانه به مساحت ۱۱ هکتار بااعتباری بالغ‌بر ۷۵ میلیارد تومان و توسعه و کشت بهره‌برداری قارچ به مساحت یک هزار هکتار از مهم‌ترین این پروژه‌ها محسوب می‌شود.

حجتی در ادامه تصریح کرد: سامانه آبیاری تحت‌فشار باغ توتستان به‌صورت ابتکاری و جدیدالاحداث در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اشتغال‌زایی ۱۰ نفر اجراشده است.

وی اضافه کرد: گلخانه‌ای در ارتباط با تولید زعفران در دست تهیه قرار دارد که در این طرح برای اشتغال‌زایی یک هزار نفر برنامه‌ریزی‌شده است.

کد خبر 4476376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =