ارزیابی شاخصه های تکنولوژی تولید غذا

قزوین-عضو هیئت علمی پژوهشگاه استاندارد گفت: شاخصه هایی که بر اساس آن تکنولوژی نوین غذا تولید می شود باید ارزیابی و مورد سنجش قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، فهیمه دخت مختاری روز شنبه در همایش زیست فناوری، پیشرفت و سلامت انسان که در جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد اظهارداشت: در خصوص سلامت محصولات تراریخته و قوانین و مقررات ایمنی زیستی در ایران و جهان قرار نیست به قوانین پروتکل تراریخته عمل کنیم و الزامی در آن نیست.

وی افزود: برای زدن برچسب  محصولات تراریخته هم اجباری نیست هرچند این کار توسط وزارت بهداشت آغاز شده که در تبادل فرامرزی و پروتکل مهم است.

مختاری بیان کرد: هر تکنولوژی نوین که در جامعه ای وارد می شود علاوه بر مزایایی که دارد احتمال وجود خطر و مضراتی نیز خواهد داشت که طبیعی است.

عضو هیئت علمی پزوهشگاه استاندارد  یادآورشد: شاخصه هایی که بر اساس آن تکنولوژی نوین غذا تولید می شود باید ارزیابی و مورد سنجش قرار گیرد.

وی بر لزوم اهمیت ارزیابی ایمنی غذاهای تراریخته هم تاکید کرد و گفت: آنالیز ارزیابی و سنجش بر روی گیاهان و حیوانات تراریخته اهمیت زیادی دارد و باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه رامین حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه بین الملل امام خمینی (ره) قزوین گفت: هر کشور قانون مختص به خود را برای ورود به محصولات تراریخته به بازار دارد که این قانونگذاری در کشورها متفاوت است.

حسینی افزود: سطح زیرکشت زیادی در جهان به محصولات تراریخته اختصاص دارد و روشهای مختلفی برای شناسایی محصولات تراریخته وجود داردو اساس تشخیص گیاهان تراریخته و غیر ترا ریخته قابل شناسایی است که بر اساس DNA، پروتئین و مواد فولوژی قابل تشخیص است.

وی یادآورشد: از چند دیدگاه محصولات و گیاهان تراریخته شناسایی می شود که ردیابی توسط تولید کننده یا ارزیابی بذر توسط تولید کننده بذر و همچنین نظارت و کنترل مسئولین از آن جمله است.

دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی و عضو هیئت مدیره انجمن ایمنی نیز در این همایش گفت: محصولات تراریخته و اصلاح شده ژنتیکی محصولاتی هستند که با استفاده از روش های ریزناوری نوین ایجاد شده است.

سمیرا کهک افزود: تولید گیاهان مقاوم به تنش های زیستی، تولید گیاهان متحمل به تنشهای غیر زیستی و تولید گیاهان متحمل به علف کش از اهداف و کاربردهای مهندسی ژنتیک است.

وی اظهارداشت: سویا، کلزا، پنیه، ذرت ۴ نوع از محصولات عمده ترا ریخته در دنیاست.

کهک گفت: کاهش مصرف سموم شیمیایی، افزایش و حفاظت تنوع زیستی، تولید داروها و واکسن های نو ترکیب، تولید و تامین مواد معدنی از گیاهان، کاهش گازهای گلخانه ای و ارزیابی های ایمنی زیستی دقیق بر روی محصولات ترا ریخته پیش از ورود به بازار از مهمترین مزایای محصولات تراریخته است.

کد خبر 4479396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =