لزوم افزایش قاطعیت مسئولان دزفول در برخورد با مخلان نظم و امنیت

دزفول- سرپرست فرمانداری دزفول بر لزوم افزایش قاطعیت مسئولان قضایی این شهرستان در برخورد با مخلان نظم و امنیت و توجه به مقوله پیشگیری از جرائم تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حیدری پیش از ظهر امروز چهارشنبه در آئین تودیع و معارفه دادستان‌های سابق و جدید دزفول در سالن شیخ انصاری دانشگاه آزاد اظهار کرد: بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی قوه قضاییه یک قوه مستقل است که مسئولیت تحقق عدالت و احقاق حقوق عامه را بر عهده دارد به گونه‌ای که ساختار قضایی سراسر کشور بر اساس همین اصل قانون اساسی است.

وی با تاکید بر استقلال دستگاه قضا بر اساس قانون افزود: استقلال به معنای عدم تعامل و خط کشی‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیست بلکه استقلال در رأی و مستندات علمی و حقوقی است.

سرپرست فرمانداری دزفول با بیان اینکه پیشگیری از جرم جزو وظایف دستگاه قضا است، گفت: چنانچه پیشگیری از جرم به درستی و بر اساس یک برنامه زمان‌بندی شده صورت بگیرد، زندان‌ها و دادسراها خالی از جرم خواهند شد که لازم است در این راستا جای پیشگیری در مناسبات دولت و دستگاه قضا تکمیل و پر شود.

حیدری، حسن اجرای قانون را از دیگر وظایف دستگاه قضا برشمرد و افزود: این امر بر عهده دادستان است؛ بنابراین وی باید به صورت مستمر تمام اجزای مسئولیت‌پذیر در جامعه را رصد کند چرا که دادستان به عنوان مدعی‌العموم یکی از ارکان اساسی تأمین امنیت جامعه و عضو موثر شورای تأمین است.

وی در ادامه برخورد با مجرمان و اصلاح مجرم را دو مقوله مهم و از وظایف قانونی دادستان برشمرد و گفت: جرائم خشن توسط مجرمان سابقه‌دار انجام می‌شود؛ بنابراین لازم است در روند اعمال مجازات و اصلاح مجرمان تدابیر دیگری اندیشیده شود که امیدوار دادستان جدید دزفول با تجربیات و دانش حقوقی خود به این مهم توجه کافی داشته باشد.

سرپرست فرمانداری شهرستان دزفول با اشاره به ظهور جرائم نوظهور در خوزستان و به ویژه دزفول عنوان کرد: تمام جرائم دارای تعریف است اما در مدت‌های اخیر جرائمی در این شهرستان رخ داده که چون قانون‌گذار به دلیل عدم فرصت، قانونی برای آنها اعمال نکرده، مجرمان با نهایت گستاخی از این امر استفاده کرده و امنیت عمومی جامعه را هدف قرار می‌دهند.

حیدری با تاکید بر پرداختن به این موضوع در شورای تأمین شهرستان گفت: نباید در شهری همانند دزفول با پیشینه تمدنی و فرهنگی، افرادی در حوزه‌های ایدئولوژیکی دست به اقداماتی بزنند که نظم جامعه را برهم بزنند.

وی در ادامه با اشاره به پدیده قدرت‌نمایی در شهرستان توسط برهم زنندگان نظم و امنیت بیان کرد: اینکه یک سارق مسلح در روز روشن اقدام به عملیات مسلحانه می‌کند به معنای این است که فضا را برای آشوب و جرم امن دیده است که این معضل باید با برنامه‌های اصولی توسط مسئولان قضایی شهرستان رفع شود.

سرپرست فرمانداری دزفول با تاکید بر افزایش قاطعیت و صلابت دستگاه قضا در این شهرستان در مقابله با مخلان نظم و امنیت، گفت: این تاکید به معنای افزایش آمار زندانیان نیست بلکه اقتدار و صلابت دستگاه قضا در حوزه پیشگیری باید چنان رعب و وحشت در دل مخلان نظم و امنیت ایجاد کند که آنان جرات انجام جرم نداشته باشند.

حیدری با بیان اینکه مسئولان قضایی در دزفول باید با عملیات روانی، روان مجرمان را قبل از وقوع هر جرمی به هم بریزند، افزود: همه ما در تأمین امنیت و آرامش مردم مسئول هستیم؛ بنابراین باید با تعامل دستگاه قضا و دولت و عمل به مصوبات شورای تأمین شهرستان در این مسیر گام برداریم.

کد خبر 4489741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =