تاریکی سهم رانندگان آزادراه امیرکبیر کاشان

کاشان - روشنایی آزادراه امیرکبیر کاشان از مهمترین مشکلات این محور بوده که تا کنون اقدام موثری در رفع این معضل صورت نگرفته است.

خبرگزاری مهر- گروه استانها:  محور امیرکبیر کاشان یکی از شریان های اصلی کشور محسوب می شود به نحوی که گلوگاه اتصال شهرهای استان اصفهان و سایر شهرهای استان های دیگر به پایتخت کشور محسوب می شود.

اختصاص چنین ویژگی به آزادراه امیرکبیر کاشان موجب شده است تا میزان تردد وسایط نقلیه سبک و سنگین از این محور به طور قابل ملاحظه ای نسبت به سایر محورهای مشابه بالاتر باشد.

آزادراه امیرکبیر کاشان مسیر ترانزیتی شمال - جنوب کشور محسوب می شود و این آزادراه ۲۸۵ کیلومتری دو استان اصفهان و قم را به یکدیگر متصل می کند به نحوی که ۴۰ کیلومتر از طول آزادراه امیرکبیر در حوزه استحفاظی استان قم قرار دارد.

اصلی ترین مشکل آزادراه امیرکبیر کاشان روشنایی این محور بوده و رانندگان خودروهای عبوری در شب را برای تردد به دلیل نبود روشنایی در این محور با کاهش دید رو به رو می کند و این موضوع خطرات بسیاری را به دنبال دارد.

هفت کشته طی یک هفته در دو تصادف دلخراش در محور امیرکبیر نشان دهنده تهدیدات جان رانندگان در این محور بوده است و بر همین اساس مسئولان شهری شهرستان کاشان تلاش های زیادی در جهت روشنایی محور امیرکبیر کاشان انجام دادند اما تاکنون موانع پیش رو مانع از موفقیت در به نتیجه رسیدن این طرح شده است.

در این محور با چندین مشکل رو به رو هستیم که مهمترین آن روشنایی است و دومین مشکل آن روکش آسفالت است به نحوی که برخی رانندگان برای مسافرت به اصفهان محور جایگزین آزادراه امیرکبیر را انتخاب می کنندآزادراه امیرکبیر کاشان به صندوق بازنشستگی کشور تعلق دارد

سیدجواد ساداتی نژاد در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه آزادراه امیرکبیر کاشان به صندوق بازنشستگی کشور تعلق دارد، اظهار داشت: این آزادراه دولتی نبوده و توسط بخش خصوصی تاسیس و اداره می شود و ما در این محور با چندین مشکل رو به رو هستیم که مهمترین آن روشنایی است و دومین مشکل آن روکش آسفالت است به نحوی که برخی رانندگان برای مسافرت به اصفهان محور جایگزین آزادراه امیرکبیر را انتخاب می کنند.

وی تردد تریلرهای سنگین را از دیگر مشکلات آزادراه امیرکبیر دانست و افزود: از جنوب کشور تا بادرود محور دو بانده است، محور بادرود نیز تا پایان ۹۸ دو بانده می شود و از تهران تا شمال نیز دو بانده است و مشکل ما از کاشان به قم است که در تلاش هستیم محور قدیم کاشان به قم نیز دو بانده شود.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس با بیان اینکه به روکش آسفالت و روشنایی آزادراه امیرکبیر کاشان بودجه دولتی تخصیص پیدا نمی کند، ابراز داشت: مذاکراتی با مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور و رئیس اسبق کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که مقرر شد از محل عوارض آزادراه امیرکبیر در بودجه ۹۸ جهت روشنایی و روکش آسفالت اعتبار تخصیص داده شود و در صورت تحقق این مهم می توان ضریب ایمنی این محور را افزایش داد.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای کاشان در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نگهداری و تامین ایمنی جاده محور امیرکبیر توسط دو شرکت خصوصی انجام می شود، اظهار داشت: مشکلاتی که توسط پلیس راه و اداره راه شهرستان احصا شده با مقامات بالاتر به دفعات مکرر مکاتبه شده است و با توجه به مکاتباتی که صورت گرفته است آزادراه امیرکبیر کاشان در محدوده اداره کل راه استان اصفهان به عنوان محور ایمن انتخاب تا اقدامات ایمنی در این محور صورت پذیرد.

با دو بانده شدن محور قدیم کاشان - قم از بار ترافیکی تریلی ها در آزادراه امیرکبیر کاشان کاسته شود

حامد فلاحی با بیان اینکه نمی توان ورود تریلر به آزادراه را ممنوع کرد، افزود: از آنجا که محور جایگزینی برای عبور و مرور تریلی ها در آزادراه امیرکبیر وجود ندارد و نمی توان ورود این نوع وسایل نقلیه سنگین را ممنوع کرد در حالی که مکاتباتی با اداره کل راهداری استان اصفهان صورت گرفته تا با دو بانده شدن محور قدیم کاشان - قم از بار ترافیکی تریلی ها در آزادراه امیرکبیر کاشان کاسته شود.

وی با بیان اینکه استفاده از نیوجرسی های مفصلی در دستور متولیان نگهداری از آزادراه امیرکبیر قرار دارد، ابراز داشت: متولیان نگهداری این آزادراه ایمنی سازی محور امیرکبیر کاشان را با استفاده از نیوجرسی یا بلوک های سیمانی در دستور کار قرار دادند به نحوی که هر قسمت گاردریل آزادراه امیرکبیر که دچار مشکل شده است توسط نیوجرسی بازسازی و ایمن سازی می کنند.

فرماندار کاشان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به مکاتبات متعدد صورت گرفته به جهت روشنایی آزادراه امیرکبیر اظهار داشت: به جهت تسریع در روشنایی مقطع خرمدشت تا مجتمع امیر کبیر مکاتباتی در دی ماه سال جاری انجام شده و یکی از شرکت های خصوصی مجری این طرح و یکی دیگر از شرکت های خصوصی مجری رفع نواقص حفاظ های نصب شده روی پل ها انتخاب شدند.

رفع مشکلات ایمنی و ترافیکی آزاد راه و همچنین ایجاد راه دسترسی مناسب در آزادراه

علی اکبر مرتضایی از رفع مشکلات ایمنی و ترافیکی آزاد راه و همچنین ایجاد راه دسترسی مناسب و ایمن برای خودروهای امدادی در آزادراه امیرکبیر خبر داد و افزود: انسداد راه های غیرمجاز و غیر استاندارد به آزادراه، جمع آوری سنگ های حاشیه آزادراه، وضعیت غیر ایمن گیت های عوارضی و پارکینگ های اطراف آن، وضعیت رویه آسفالتی و خط کشی محور، روشنایی در مقاطع دیگر اصلاح ورودی و خروجی مجتمع های خدماتی و رفاهی معایب احصا شده آزادراه امیرکبیر کاشان است.

وی با بیان اینکه نواقص این آزادراه به شرکت های نگهداری محور امیرکبیر ابلاغ شده است، ابراز داشت: مکان یابی و ایمن سازی کم خطرترین مسیرها جهت تردد خودروهای امدادی، ایمن سازی آزاد راه اصفهان-کاشان با نصب علائم، حفاظ میانی و اصلاح شیب شیروانی، کانالیزه نمودن ورودی گیت های عوارض طی جلسه ای در کارگروه حمل و نقل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معضل روشنایی از مهمترین مشکل آزادراه امیرکبیر کاشان بوده که خطرات زیادی را به رانندگان در این محور تحمیل می کند و در حالی که مسئولان اقداماتی را در خصوص رفع این مشکل انجام داده اند اما هیچ اقدام موثری به مرحله اجرا درنیامده است.

شرکت های خصوصی که وظیفه نگهداری و حفظ ایمنی آزادراه امیرکبیر را نیز بر عهده دارند به دلیل هزینه های بالای این طرح به بهانه های مختلف از عملیاتی کردن این پروژه شانه خالی می کنند.

کد خبر 4511905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =