بالشی که صدای خروپف را ساکت می کند

محققان بالشی ابداع کرده اند که سروصدای خروپف فرد را ساکت می کند و اجازه می دهد هم اتاقی او در سکوت بخوابد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، گروهی از محققان در دانشگاه «نورثرن ایلینویز» بالش هوشمندی ابداع کرده اند که با استفاده از فناوری ساکت کردن سروصدا و الگوریتم های انطباقی  الگوهای تنفس فردی که خروپف می کند را رصد و سروصدای او را ساکت می کند.

 در نتیجه هم اتاقی فرد به راحتی می تواند بدون مزاحمت بخوابد.

در حال حاضر بالش هوشمند فقط یک طرح اولیه است و جزئیات آن در یک تحقیق جدید در ژورنال IEEE/CAA منتشر شده است.

سیستم های پیشین این فناوری را داخل هد بند یا پتو به کار می بردند اما در تحقیق جدید این دستگاه در بالش تعبیه شده است. سیستم ساکت کردن سروصدا نخست صدای خروپف را رصد می کند و در مرحله بعد امواج صوتی منتشر می کند که دامنه آن با صدا یکسان باشد.

 به طور دقیق در این تحقیق یک فیلتر انطباقی در بالش به کار رفت که دو سیگنال ورودی را دریافت می کرد. این سیگنال های ورودی عبارتند از صدای خروپف که توسط یک میکروفون مرکزی در بالش رصد می شد. سیگنال دیگر مربوط به سروصداهای مختلفی بود که توسط دو میکروفون دیگر ثبت می شد.  با توجه به این سیگنال ها،فیلتر انطباقی امواج صوتی منتشر کرد که دامنه آن با صدای خروپف یکسان باشد. این سیگنال ها از دو بلندگو در بالش های فرد دیگر پخش می شوند.

 به بیان ساده، با این روش سروصداهای مذکور فیلتر می شوند و در نتیجه یک سیگنال «مناسب ضد سر و صدا» به وجود می آید که در بلندگوهای موجود در بالش فرد دیگر پخش می شود.

علاوه بر آن سیستم های معمول ساکت کردن سروصدا معمولا از الگوریتم های LMS استفاده می کنند تا صوتی با دامنه یکسان تولید بسازند. اما در تحقیق جدید، پژوهشگران از الگوریتم های انطباقیLMS استفاده کردند.  

از آنجا که سیگنال های خروپف هر فرد فرکانس خاصی دارد، طراحی الگوریتم های LMS انطباقی کمک می کند خروپف افراد به شیوه بهتری ساکت شود.

کد خبر 4527229

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =