میزان فرسایش خاک در غرب مازندران ۱۱ تن در هکتار است

تنکابن - معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی مازندران - نوشهر، میزان فرسایش خاک در غرب استان را ۱۱ تا ۱۲ تن در هکتار در سال اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، قربانعلی حدادی در همایش منابع طبیعی و روحانیان که در هفتمین و آخرین روز از هفتهٔ منابع طبیعی در تالار مجتمع رُشد تنکابن برگزار شد افزود: فرسایش خاک در غرب مازندران ۱۱ تا ۱۲ تُن در هکتار در سال است.

وی تأکید کرد: این در حالی است که میانگین جهانی فرسایش خاک در حدود پنج تا شش تن در هکتار در سال است.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر، میانگین کشوری فرسایش خاک را بیش از غرب مازندران و نزدیک به ۱۷ تن در هکتار در سال بیان کرد.

او با یادآوری این موضوع که هر هکتار کار آبخیزداری موجب کاهش ۹ مترمکعب فرسایش و همچنین کاهش ۴ مترمکعب رسوبات می‌شود اظهار داشت: سیل ۱۳ و ۱۴ مهر ۱۳۹۷، به‌وضوح تأثیر پروژه‌های آبخیزداری را در حفظ خاک و مهار سیل نشان داد.

حدادی ادامه داد: در این سیل در شهرستان تنکابن خسارتِ زیادی رخ داد ولی در شهرستان رامسر بااینکه میزان بارندگی ۳۴۶ میلی‌متر و بیشتر از تنکابن بود، به دلیل اجرای پروژه‌های آبخیزداری، خسارت سیل خیلی کمتر بود.

وی گفت: ممکن است این سوال مطرح شود که اگر پروژه‌های آبخیزداری موجب حفظ خاک و کاهش خطر سیل می‌شود چرا در شهرستان تنکابن و ازجمله در منطقهٔ پُلْطان آن را انجام ندادیم.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر پاسخ داد: علت اصلی، ناکافی بودن اعتبارات است.

حدادی یادآور شد: البته با توجه به اینکه اعتبار کشوری اختصاص یافته به آبخیزداری از صندوق توسعهٔ ملی که امسال ۷۰۰ میلیارد تومان بود، در سال ۱۳۹۸ به ۱,۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد، در شهرستان تنکابن و دیگر مناطقی که لازم باشد، پروژه‌های آبخیزداری اجرا خواهد شد و مقدمات آن از اکنون در دست اقدام است.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر با بیان این‌که ۵۰ هکتار از اراضی ساحلی غرب مازندران آزاد شده است تصریح کرد: ملاک در تعیینِ حریمِ ۶۰ متری دریا، آخرین پیشروی آن در سال ۱۳۴۲ است.

امام‌جمعهٔ تنکابن نیز در این همایش گفت: فقر و سلاح‌های مخرب و مواد مخدر و تخریب محیط‌زیست، چهار عامل اصلی نابودکنندهٔ زندگی بشر امروز است.

کد خبر 4566568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =