شهروندان شیرازی از آب چاه استفاده نکنند

شیراز _ معاون فنی معاونت بهداشت علوم پزشکی شیراز گفت: شهروندان باید با سیلاب مانند فاضلاب برخورد کنند و تحت هیچ شرایطی از آب چاه استفاده نکنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا کریمی با اشاره به وقوع سیلاب در شیراز تاکید کرد: مهمترین نکته در زمان وقوع سیل حفظ آرامش و دنبال کردن اخبار و اطلاعیه‌ها از طریق رسانه‌های جمعی اعم از رادیو و وب سایت‌های معتبر و توجه نکردن به شایعات یا مطالب فضای مجازی است که ممکن است انسان را به اشتباه انداخته و باعث به خطر افتادن جان ما و خانواده شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ممکن است سیلاب به سامانه‌های آبرسانی آسیب وارد کند لذا در صورت وقوع سیل اگر در مناطقی هستید که سامانه آبرسانی شما در مسیر سیلاب است یا مراجع ذیربط اطلاعیه‌ای در خصوص آسیب سیلاب به سامانه آبرسانی صادر کرده‌اند یا شما ملاحظه می‌کنید آب لوله کشی کدورت پیدا کرده، تا زمان اطمینان از سالم بودن آب یا اعلام سالم شدن آب توسط دستگاه‌های مسؤول، از آب سالم بطری شده استفاده کنید یا در مواقع خیلی اضطراری حداقل آب را برای ۱۰ دقیقه بجوشانید و بعد از سرد شدن از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از کلر مادر نسبت به سالم سازی آب اقدام کنید.

معاون فنی معاونت بهداشت علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه برخورد ما با سیلاب باید مانند فاضلاب باشد تاکید کرد: اگر مواد غذایی با سیلاب تماس پیدا کردند، از مصرف آنها خودداری کنیم، از تماس بدن با آب سیلاب باید پرهیز کنیم و بدون چکمه در سیلاب راه نرویم، اگر سیلاب وارد منزل شد بعد از خارج کردن سیلاب وسایل منزل باید شستشو و ضد عفونی شوند.

وی یادآور شد: مراقب باشید ممکن است سیم‌های برق با آب سطحی تماس پیدا کرده باشد و خطر برق گرفتگی را ایجاد کرده باشد. بنابراین مراقب خطر برق گرفتگی باشید و از تماس با آب‌های سطحی خودداری کنید. همچنین از لمس سیم‌های برق به هر شکل خودداری کنید.

وی ادامه داد: در مناطقی که دام و طیور نگهداری می‌کنند امکان اتلاف حیوانات وجود دارد. زمانی که با حیوانات تلف شده مواجه شدید سریعاً آنها را دفن کنید.

کریمی تصریح کرد: در مواقع سیل امکان عفونت‌های روده‌ای بیشتر می‌شود. لذا ضمن رعایت بهداشت فردی خصوصاً شستشوی دست‌ها، اطمینان از سلامت آب آشامیدنی و مواد غذایی مصرفی، اگر هرگونه علائم بیماری خصوصاً بیماری‌های گوراشی داشتید حتماً به نزدیکترین مرکز بهداشتی یا پزشک خانواده خود خبر دهید.

وی افزود: به این دلیل که سیلاب وارد لانه حیوانات و خزندگان هم می‌شود لذا خطر مارگزیدگی و حیوان گزیدگی حتی درون منازل افزایش می‌یابد و باید مراقبت بیشتری در این موارد انجام دهید و حتی الامکان از چکمه استفاده کنید.

کریمی تاکید کرد: با توجه به امکان آسیب وسایل گرمازا یا دودکش آنها یا استفاده از وسایل گرمازای بدون دودکش خطر مسمومیت با گاز مونواکسید کربن در مواقع سیل وجود دارد. لذا لازم است وسایل گرمازا و سالم بودن آنها و دودکش‌ها را مجدداً کنترل کنید و از وسایل گرمازای بدون دودکش مثل منقل، شومینه، پیک نیکی و.. استفاده نشود.

وی افزود: رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از سوانح و حوادث را جدی بگیرید و از رفتن کنار رودخانه‌ها و مسیل های سیلاب، لبه پرتگاه‌ها و محل‌هایی که امکان رانش زمین وجود دارد خودداری کنید و از تلاش برای رانندگی در مسیر سیلاب حتی اگر ایمن به نظر می‌رسد، پرهیز کنید.

کد خبر 4575332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =