همدلی مردم در جریان سیل اخیر بی‌نظیر بود/ همراهی‌ها ادامه یابد

بوشهر - تقدیر از همدلی مردم و مسئولان در جریان سیل اخیر و تاکید بر ادامه همکاری برای رفع مشکلات سیل‌زدگان از نگات مهم مطرح شده در نماز جمعه عسلویه، آبدان و چغادک بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید علی هاشمی نژاد در خطبه‌های امروز نماز جمعه عسلویه به بیانات رهبر انقلاب در دیدار اخیر با مسئولان نظام و سفرای خارجی به مناسبت عید مبعث اشاره کرد و اظهار داشت: رهبر انقلاب فرمودند کسانی که امروز با جمهوری اسلامی دشمنی می‌کنند مثل کسانی هستند که با بعثت پیامبر مخالف بودند. آمریکا می‌خواهد از اسلام دست برداریم. نوکرهای آمریکا مثل آل سعود هم همین می‌خواهند.

وی افزود: رهبری فرمودند برخی می‌گویند دشمن تراشی نکنید، ما دشمن تراشی نمی‌کنیم، حرف اسلام می زنیم، به خاطر این دشمن ایجاد می‌شود. رهبر انقلاب اشاره فرمودند در قضیه سیل اخیر حرکت مردمی بسیار خوب بود.

امام جمعه عسلویه تصریح کرد: این بار اول نیست که ملت ایران در همه حوادث طبیعی حضور چشمگیر دارد. بسیج شوندگی مردم استثنایی بود این مردم با روحیه بسیجی کمک و مشوق دولت هستند.

وی به حضور جوانان در کمک‌رسانی به سیل زدگان اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب فرمودند جوانان امروز ما انگیزه، معرفت و آمادگی شأن از قبل بیشتر است. جوانان با حس و حال و معنویت دارند کمک می‌کنند. جوانان آماده حرکت در جبهه‌های مختلف هستند.

هاشمی نژاد سوم شعبان سالروز میلاد سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار را تبریک گفت و افزود: امام حسین با خون و نثار جان خویش و عزیزانش اسلام را زنده کرد. امام حسین حق بزرگی بر گردن مسلمانان دارد. پاسداران به حق راه آن حضرت را ادامه می‌دهند. جان در طبق اخلاص می‌گذارند و جان برکف درتمام صحنه‌ها حاضرند.

وی همچنین ولادت ابوالفضل العباس و روز جانباز و ولادت حضرت امام سجاد (ع) را تبریک گفت و افزود: فداکاری جانباز کربلا مثال زدنی است. چنین وفاداری و عشق ورزی نسبت به امام زمان در تاریخ نظیر ندارد.

امام جمعه عسلویه روز فناوری هسته‌ای را تبریک گفت و ادامه داد: با تلاش و هوش فرزندان این ملت به این فناوری دست پیدا کردیم به این مناسبت یاد شهدا هسته‌ای را گرامی می‌داریم.

هاشمی نژاد با اشاره به سیل اخیر خاطرنشان کرد: باران و سیل اخیر برکاتی داشته و دارد. تلنگری و هشداری بود هشدار بود که قدر نعمت‌ها را بدانیم. در آسایش و راحتی نعمت‌ها را فراموش نکنیم و همدلی جوشش و اتحاد مردم ارزشمند است.

وی با بیان اینکه حضور مردمی و گروه‌های جهادی واقعاً تحسین برانگیز و مثال زدنی بود اظهار داشت: حضور نیروهای مسلح را باید قدر بدانیم. سپاه و بسیج و ارتش و نیروی انتظامی حضور فعال دارند. فرماندهان ارشد نیروهای مسلح در وسط میدان هستند.

امام جمعه عسلویه گفت: مردم و جوانان با نیت خدایی جهاد گونه وارد شدند. از همه قدردانی می‌کنیم البته نیاز به کمک‌های نقدی و غیرنقدی هست که بازهم مردم باید به کمک سیل زدگان بشتابند. مردم تا الان بیش از ۴۰ میلیارد تومان کمک کردند چون حجم خسارت‌ها زیاد است باز هم نیاز به کمک است.

لزوم جلوگیری از سیل‌های آینده

حجت الاسلام حبیب پهلوزاده در خطبه‌های این هفته آبدان اظهار داشت: نزول باران الهی تا حدودی خشکسالی‌های گذشته را جبران کردو در برخی نقاط خسارات به وجود آمد.

وی اضافه کرد: بخشی از این خسارات به علت غفلت‌هایی بود که صورت گرفت. مسئولین لازم است مسیرهای آبراه در اطراف شهرها را اصلاح کنند.

امام جمعه موقت آبدان با اشاره به مناسبت‌های هفته یاد آور شد: سوم شعبان ولادت امام حسین است. این میلاد را تبریک می‌گوئیم. پیامبر می‌فرماید: حسین از من است و من از حسین هستم و به معنای این است که ادامه وجود اسلام بستگی به وجود امام حسین است.

وی ادامه داد: در زمان ظهور حجت هم اصلاح امت و هم احیای سنت پیامبر و اجرای سنت محقق می‌شود. روز میلاد امام حسین روز پاسدار نامگذاری شده که این روز را به پاسداران انقلاب تبریک می‌گوئیم.

پهلوزاده افزود: ۲۰ فروردین روز فناوری هسته‌ای است که نماد مقاومت مردم ما در مقابل استکبار است و این فناوری برگ زرینی در تاریخ انقلاب شد. استکبار به هر نوعی در مقابل استقلال ملت‌ها ایجاد سد می‌کند. با دستیابی به فناوری هسته‌ای نشان داد که تسلیم دشمن نمی‌شود.

وی اضافه کرد: رهبر انقلاب در سالروز عید مبعث فرمودند: بعثت انبیا برای ایجاد تمدن است و در تمدن علم و اخلاق همراه با جنگ است. ما نمی‌توانیم بگوییم اسلام برای از بین بردن جنگ آمده است.

امام جمعه موقت آبدان اظهار داشت: طاغوت‌های عالم برای قدرت طلبی می‌جنگند، مبارزه حزب الله و ملت ما، جهاد فی سبیل الله است و ممدوح می‌باشد. بعثت پیامبر از ماندگار ترین بعثت هاست و تا امروز ادامه دارد.

وی ادامه داد: حرکت امام خمینی و انقلاب اسلامی ادامه بعثت پیامبر است. بعثت دو جهت دارد. مؤمنین به بندگی خدا می‌رسد و کفار از نور به ظلمت می‌روند. وظیفه مؤمنین جنگ با طاغوت است.

پهلوزاده افزود: رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از فرمایشات خود فرمود: من به شخصه از ساخت کارخانه‌های موشک برای عربستان ناراحت نیستم، زیرا می دانم که به زودی به دست مجاهدین اسلامی خواهد افتاد.

سیل‌زدگان نیازمند کمک جدی هستند

حجت الاسلام رضا خدری در خطبه‌های نماز جمعه امروز چغادک به سیل اخیر اشاره کرد اظهار داشت: باران، رحمت الهی است و سالهای زیادی که ما با خشکسالی روبرو بودیم با این باران‌های سیل آسا نوید خوبی برای سرسبزی و رفع مشکل آب و کشاورزی ایجاد شده است، ولی قطعاً سیل خرابی و ویرانگری دارد و این وظیفه ما انسان‌ها است که به خوبی تدبیر کنیم که به نحو بهتر از باران‌ها استفاده کنیم و خسارات آن را به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: در این خرابی‌ها همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند بخشی از خسارت‌ها و خرابی‌ها به کوتاهی و تقصیر مسؤولین برمی‌گردد که اگر در سال‌های گذشته غفلت نمی‌کردند و به رودخانه‌ها و آماده سازی آن توجه می‌کردند و لایروبی مناسب در بستر رودخانه‌ها ایجاد می‌شد قطعاً خرابی‌های سیل به حداقل می‌رسید.

امام جمعه چغادک با بیان اینکه امروز زمان همدلی است گفت: با همه تقصیرهایی که در سال‌های گذشته صورت گرفته است به هر حال امروز عزیزان ما در چند استان از این سیل آسیب دیده‌اند و نیاز به کمک جدی دارند.

وی اضافه کرد: امروز وقت این نیست که انگشت اتهام به سوی این نهاد و آن نهاد دراز کنیم، باید همه نهادها اعم از نهادهای دولتی و نهادهای نظامی که رهبری به آنها مأموریت دادند دست به دست هم دهند تا این مشکل انشاالله به احسن وجه برطرف شود؛ آنچه تاکنون مسئولین مختلف انجام داده‌اند باید مورد تقدیر و تشکر ما باشد زیرا کار بسیار پیچیده و سنگین است و نزدیک به ۴۰۰ شهر و روستا درگیر این سیل هستند و منحصر به چند شهر و چند روستا نیست، لذا ما باید هم از مسؤولین دولتی و هم از مسئولین نظامی که واقعاً شبانه روزی دارند زحمت می‌کشند و به سیل زدگان کمک می‌کنند حمایت کنیم.

خدری گفت: رسانه‌های بیگانه از هر چیزی برای ضربه زدن به ما و تضعیف انقلاب اسلامی سوءاستفاده می‌کنند و در مورد سیل‌ها هم می‌بینید که چقدر فعال شده‌اند تا زحمات مسئولین در کمک به سیل زدگان دیده نشود و ضعف‌ها را برجسته می‌کنند.

امام جمعه چغادک بیان داشت: در کشورهای غربی هنگامی که با سیل یا طوفان یا آتش سوزی مواجه می‌شوند با اینکه در کمک رسانی به آسیب دیدگان خیلی بیشتر از ما ضعف دارند، اما رسانه‌های آنها ضعف‌ها را منعکس نمی‌کنند ولی در کشور ما متأسفانه هر کسی بلند می‌شود و ضعف‌ها را برجسته می‌کند.

خدری ادامه داد: سیل ایران باعث رسوایی آمریکا و متحدان غربی آن شد؛ بر اساس قوانین بین المللی هرگونه اقدامی که با جان انسان‌ها در ارتباط باشد نقض قوانین جهانی بوده و در برخی موارد از آن با عنوان جنایت جنگی یاد می‌شود.

امام جمعه چغادک اظهار داشت: آمریکا و اروپا علاوه بر اینکه به تعهد برجام برای رفع تحریم‌ها عمل نکردند مواردی که مشمول تحریم نمی‌شود را هم از ملت ما دریغ می‌کنند و اگر کسی در دنیا بخواهد کمکی کند به نهادی مثل هلال احمر که یک نهاد بین المللی در کشورهای اسلامی و در ردیف صلیب سرخ جهانی است اگر از کشورهای دیگر بخواهند کمکی کنند آمریکا و اذنابش جلوی این کمک‌ها را می‌گیرند، که این هم یک نمونه دیگری از رسوایی‌های آمریکا و متحدانش و محک دیگری برای رسوایی ادعاهای حقوق بشر غربی است.

کد خبر 4581972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =