معضل سالمندی جامعه را تهدید می کند/باید به فکر باشیم

معاون پرستاری وزارت بهداشت، با تاکید بر شناسایی و پرورش پرستاران برای فعالیت در حیطه آموزش به بیمار، آموزش و توانمندسازی مردم را گام اول در مراقبت از سلامت مردم دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، مریم حضرتی در نخستین کنگره ملی آموزش و توانمندسازی بیمار و خانواده ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این همایش، اظهار داشت: آموزش و توانمندسازی مردم، گام اول مراقبت است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در دنیا با مسئله سالمندی جهانی روبه‌رو هستیم و در سال ۲۰۳۰ از هر ۴ نفر یک نفر سالمند خواهد بود.

حضرتی با اشاره به اینکه هم اکنون ۹ درصد جمعیت، سالمند است و این جمعیت به زودی تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: در ۳۰ سال آینده مهم‌ترین معضل جامعه سالمندی است که اگر اکنون به فکر نباشیم، دچار مشکلات زیادی می‌شویم.

وی با بیان اینکه امید به زندگی افزایش یافته و میزان زاد و ولد نیز کاهش یافته است، افزود: این امر یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری برای تعادل جمعیت است. کشور ما اکنون در مرحله پنجره طلایی قرار دارد یعنی زمانی که بیشترین نیروی جوان را دارا است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت عنوان کرد: اگر ۳۰ سال پیش برای این دوران برنامه‌ریزی کرده بودیم، اکنون با مشکلات حوزه جوانان همچون بیکاری رو به رو نمی‌شدیم.

وی با اشاره به اینکه ساختار خانواده نیز تغییر یافته و وابستگی‌های خانوادگی کاهش پیدا کرده است، گفت: خانواده‌ها تک فرزند شده و تعداد مراقبان در خانواده نیز محدود شده است.

حضرتی تصریح کرد: در ۳۰ سال آینده که نیروی جوان کم می‌شود، باید آموزش خود مراقبتی و توانمندسازی مردم با جدیت پیگیری شود تا از حجم مشکلات دوران سالمندی کم شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: با افزایش سن، بیماری‌ها هم افزایش می‌یابد. در این راستا، با این ظرفیت تخت‌های بیمارستانی محدود، مردم باید با آموزش خود مراقبتی توانمند شوند.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی شده است در سال ۲۰۴۰، ۲۱ درصد جامعه فرزندی نداشته باشند و ۴۹ درصد یک تا ۲ فرزند داشته باشند، خاطرنشان کرد: زنان سالمند چون در سطح پایین‌تری از اقتصاد و سلامت قرار دارند با مشکلات ویژه‌ای در این حوزه روبه رو هستند.

حضرتی با بیان اینکه انتظارات مردم از خدمات درمان تغییر کرده است، اظهار داشت: در ۱۰ سال آینده سیستم نظام سلامت با امروز متفاوت است و مردم به سمت دریافت خدمات درمانی و مراقبتی در منزل گرایش پیدا می‌کنند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت بیان کرد: اگر بهترین جراحی‌ها انجام شود اما مراقبت‌های پرستاری کافی نباشد این کار ناقص خواهد ماند و به سرانجام مطلوبی نخواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه‌های سازمان WHO سیستم‌های درمانی باید به سوی سیستم‌های بهداشتی قوی و سرمایه‌گذاری در این حیطه بروند، یادآور شد: شناسایی و توانمندسازی پرستاران برای آموزش به مردم کار بسیار خوبی بود که انجام شد و برپایی چنین همایش‌هایی نشان‌دهنده مدیریت صحیح است.

حضرتی با بیان اینکه به حداکثر رساندن و تأمین نیروی پرستاری، لازمه توسعه آموزش به بیمار است، تاکید کرد: ایجاد مشارکت بین پرستاران و سازمان‌های بین بخشی حوزه سلامت دسترسی عادلانه مردم را تأمین می‌کند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه افزود: به دنبال اجرای ماده ۱۱ سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و منشور حقوق بیمار، آموزش به بیمار به معاونت پرستاری سپرده شده است و این امر مشارکت بیشتر پرستاران کشور را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل ابلاغی آموزش سلامت به گیرنده خدمت مشتمل بر ۶ ماده و ۱۰ تبصره با هدف ارتقای سطح سلامت در دستور کار قرار دارد، گفت: این دستورالعمل در ۴ حیطه به ۲ پذیرش، حین بستری، حین ترخیص و پیگیری پس از ترخیص ارائه شده است.

حضرتی در پایان، نقش پرستاران آموزش دیده در تعیین اولویت‌های آموزشی به بیماران، اجرا و پایش این آموزش‌ها را کلیدی خواند و تصریح کرد: رابط آموزش سلامت و شاخص‌های نظارت بالینی آماده شده و اثربخشی این آموزش‌ها پایش می‌شود.

کد خبر 4604583

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =