خلوص نیت از شرایط و آداب باطنی تلاوت قرآن کریم است

سنندج - رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان سقز گفت: خلوص نیت از دیگر شرایط و آداب باطنی تلاوت قرآن کریم است و طبق روایات اسلامی شرط قبولی هر عملی به میزان اخلاص در انجام آن عمل است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سیدحسن حسینی چهارشنبه شب در نشست اخلاقی با عنوان «تفکر و تدبر در قرآن کریم» که در کانون فرهنگی تبلیغی حضرت فاطمه (س) سقز برگزار شد، ضمن تبریک ماه ضیافت الهی با توصیه به قدر دانستن ساعات و لحظات پر خیر و برکت آن اظهار داشت: طبق فرموده پیامبر اکرم (ص) ماه رمضان ماهی است که اول آن رحمت، میانه‌های آن مغفرت و آخر آن آزاد شدن از آتش جهنم است.

وی با بیان اینکه رمضان ماهی است که همه دعوت شده‌اند به مهمانی الهی و برترین ماه سال است که همه کتب آسمانی علاوه بر قرآن کریم نیز در این ماه نازل شده‌اند، افزود: مؤمنی که در ماه رمضان یک آیه از قرآن را تلاوت کند همچون آن است که یک ختم قرآن را داشته است.

رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان سقز به جایگاه تفکر و تدبر در قرآن کریم اشاره کرد و ادامه داد: یکی از نعمت‌های ارزشمند خداوند به انسان، قدرت تعقّل، تفکّر و تدبُّر است، به گونه‌ای که به واسطه همین توانایی از دیگر حیوانات متمایز شده است.

حجت‌الاسلام حسینی یادآور شد: انسان با به‌کارگیری این موهبت الهی و با استفاده از ابزارها و مقدماتی، سمت و سوی افعال و اعمال خود را جهت‌دهی کرده و سیر تکاملی خود را بر آن بنیان می‌کند.

وی بیان کرد: خداوند متعال به انسان حواس ظاهری را عطا فرمود که کلید عالم محسوسات هستند و عقل را که کلید جهان ماورا حس و طبیعت است را به عنوان مأموری برای نقادی، نتیجه‌گیری، جمع‌بندی و تعمیم و تجزیه و تحلیل در فرآورده‌های آن حواس به انسان بخشید و از او خواست تا از این مأمور استفاده کافی را در پیمودن راه هدایت ببرد.

رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان سقز گفت: اگر می‌خواهیم قدم در راه هدایت گذاشته و پیامدهای قرآن در زندگی ما جاری باشد باید همچون خردمندان از قوۀ عقل خود استفاده کرده و با تفکر و تذکر و تدبر به این مهم دست پیدا کنیم که لازمة آن بررسی جایگاه تفکر و اندیشه در قرآن کریم است.

حجت‌الاسلام حسینی اظهار داشت: قرآن کریم بر خلاف دیدگاه برخی از فرق اسلامی و مکاتب غربی، که پای عقل را چوبین دانسته و آن را نه تنها از ورود به مسائل دینی بلکه از اندیشیدن در حوزه مسائل و مشکلات بشری نیز منع می‌کنند، به اهمیت و جایگاه تفکّر و تعقّل توجه داده و در آیات فراوانی اهمیت این موضوع را گوشزد کرده است.

وی افزود: پرداختن حدود ۳۰۰ آیه از قرآن به موضوع تدبر و تعقل به صورت مستقیم و غیرمستقیم با عبارات مختلفی نظیر «تعقّلون، تفکّرون، تدبُّرون، تنظرون و …» خود تأییدی بر این ادعاست و فراوانی آیات در دعوت به تفکّر و تعقّل، حکایت از اهمیت و نقش فراوان آن در حیات مادی و معنوی انسان دارد.

رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان سقز داشتن خلوص نیت را از دیگر شرایط و آداب باطنی تلاوت دانست و ادامه داد: طبق روایات اسلامی شرط قبولی هر عملی به میزان اخلاص در انجام آن عمل است و چنانچه از روی ریا و به خاطر دیگران باشد، بر اساس روایات ابتر بوده و ماندگاری نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام حسینی یادآور شد: از دیگر آداب باطنی تلاوت این است که خطابات قرآن را متوجه خود بدانیم، به گونه‌ای که انگار در همان لحظه تلاوت مورد خطاب قرآن و خداوند هستیم. در این حالت باید هنگام تلاوت آیات بشارت از خداوند بخواهیم که این نعمات نصیب ما نیز بشود و در هنگام تلاوت آیات عذاب به خداوند پناه ببریم.

کد خبر 4612353

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =