شورای امنیت نباید در کار آژانس دخالت کند / آژانس مدرکی دال بر تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته ای به دست نیاورده است

آفریقای جنوبی به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت در یادداشتی با تاکید براین موضوع که شورای امنیت نباید درکار آژانس بین المللی انرژی اتمی دخالت کند، تاکید کرد که آژانس هیچ سند و مدرکی دال بر تلاش ایران برای ساخت سلاح اتمی به دست نیاورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازخبرگزاری کویت ، آفریقای جنوبی که ریاست دوره ای شورای امنیت را برعهده دارد، با ارائه یادداشتی به این شورا از پیش نویس قطعنامه گروه 1+5 بر ضد ایران انتقاد کرد.

درپیش نویس قطعنامه ارائه شده اعضای دائم شورای امنیت به اضافه آلمان، بر تشدید تحریم ایران تاکید شده است.

دریادداشت آفریقای جنوبی توقف تلاشها برای تصویب قطعنامه این 6 کشور و همچنین تعلیق تحریم های سابق به مدت 90 روز ( سه ماه) ارائه شد تا ظرف این مدت، تهران را برای توقف فعالیت های صلح آمیز هسته ای قانع کنند.

آفریقای جنوبی دراین یادداشت همچنین خواستار شد تا با پیشنهاد محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت شود.

البرادعی درگزارش ماه گذشته خود از شورای امنیت خواست تا فعالیت های خود را درقبال ایران برای مدتی متوقف کند که به این ترتیب آژانس بین المللی انرژی اتمی فرصت انجام مذاکرات بیشتری را با ایران داشته باشد وهمچنین زمینه ادامه مذاکرات بین گروه 1+5 با ایران فراهم شود.

آفریقای جنوبی درعین حال پیشنهاد داد تا بندهایی درپیش نویس قطعنامه مذکور درباره بلوکه کردن دارایی های برخی از  شخصیت های ایرانی در خارج ، لغو شود.

قراراست پیش نویس این قطعنامه بعد از بحث و بررسی در چهارشنبه آتی، در پایان هفته جاری برای رای گیری به شورای امنیت ارسال شود.

"کیپ تاون" دراین پیشنهاد خود همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا در رایزنی های خود، به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران توجه کند.

درادامه این یادداشت آمده است : درست است که ایران به خواسته شورای امنیت برای توقف غنی سازی اورانیوم توجهی نکرده است، اما گزارش(آژانس) بیانگر این موضوع است که تا کنون آژانس به سندی دال بر تبدیل موادی از سوی ایران با هدف استفاده از آن در ساخت سلاح هسته ای دست نیافته است و مهم این است که شورای امنیت در کارآژانس دخالت نکند.

دریادداشت آفریقای جنوبی همچنین این پیشنهاد داده شد تا بندی جدید در پیش نویس مذکور اضافه کنند؛ مبنی براینکه شورای امنیت به محض دریافت گزارشی از آژانس که بر پذیرفتن شروط از سوی ایران تاکید داشته باشد، این شورا همه تصمیمات و اقدامات خود را در مورد ایران لغو می کند.

خبر دیگر اینکه، وزیر امورخارجه ایران امروز صبح برای دیدار با رئیس جمهوری آفریقای جنوبی وارد این کشورشد.

"منوچهر متکی" دردیدار با "تامبو امبکی"، درباره موضوع هسته ای ایران گفتگو خواهد کرد.

آفریقای جنوبی که از ابتدای سال 2007 به جمع اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد پیوسته؛ از اول ماه مارس ریاست این شورا را برعهده گرفته است.

همچنین این کشور از اعضای شورای حکام و تروئیکای جنبش غیرمتعهدها می باشد و تا کنون مواضع مثبتی را درباره موضوع هسته ای ایران اتخاذ کرده است.

از سوی دیگر، روزگذشته "پومزیله ملامبو نگکوکا"معاون رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با " میخائیل فرادکف" نخست وزیر روسیه درباره  موضوع هسته ای ایران گفتگو کرد.

نخست وزیر روسیه ابرازامیدواری کرد که روسیه و آفریقای جنوبی مواضع مشابهی درباره موضوع هسته ای ایران داشته باشند.

کد خبر 462694

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha