تعقیب مجرم حق جامعه است/ دادستان مسئول دفاع از حقوق مردم

سمان - رئیس کل دادگستری استان سمنان با بیان اینکه امروز جایگاه دادستان در نظام قضایی ایران بسیار رفیع است، گفت: تعقیب مجرم حق جامعه است و دادستان از حقوق مردم دفاع می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن مظهری پیش از ظهر پنج شنبه در مراسم معارفه دادستان جدید مرکز استان سمنان به میزبانی دادگستری سمنان ضمن بیان اینکه دادستانی نقش کلیدی و محوری در عدالت کیفری دارد، ابراز کرد: دادستان مسندنشین جایگاه مدعی العمومی است و در قاطبه نظام‌های حقوقی مختلط دنیا که دادسرا در کنار محاکم پذیرفته شده، این نگاه حاکم است.

وی با بیان اینکه جرم یک پدیده اجتماعی و دارای عواقب اجتماعی است، افزود: تعقیب مجرم حق جامعه است و جامعه این حق خودش را از طریق نمایندگانش که دادسراها و دادستان‌ها باشد پیگیری می‌کند.

دادسرا تعطیل بردار نیست

رئیس کل دادگستری استان سمنان با بیان اینکه دادسراها به نمایندگی از جامعه، مجرم را تعقیب می‌کنند، ابراز کرد: دادسرا مسئولیت دفاع از جامعه و حق و حقیقت را بر عهده دارد، در قوانین سابق دادستان به عنوان وکیل عام و در محاورات وکیل عمومی یاد می‌شد و این ذکر دقیقاً به واسطه همین ماهیت ذاتی دادسرا است.

مظهری با بیان اینکه وقتی قاعده رفتاری و هنجار رسمی جامعه، که مورد اهتمام نظام بوده و حتی برایش ضمانت‌های کثیری وضع شده است، مورد تعرض قرار گیرد، حضور و اقدامات به هنگام، عادلانه، عالمانه، مدبرانه و شجاعانه دادستان است که اصل و اساسی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه سنگ بنای دادرسی جزایی در دادسرا گذاشته می‌شود، بیان کرد: دادسرا هرگز تعطیل بردار نیست و لذا دادستان را باید چشم همیشه بیدار جامعه دانست که متعرضان به هنجارهای رسمی را شناسایی و به دست عدالت می‌سپارد البته مسئولیت دادستان تنها امور کیفری نیست بلکه ده‌ها و سدها مسئولیت دیگر نیز بر عهده دادستانی و دادسرا گذاشته شده که نشان از اهمیت این مقام دارد.

رسالت‌های دادستانی فراوان است

رئیس کل دادگستری استان سمنان با بیان اینکه برای دادستان وظایف بسیاری در قانون دیده شده است، ابراز داشت: حوزه فعالیت دادستانی متکثر و متعدد است و حتی برخی امور بین المللی چون استرداد زندانیان و مبادله محصوران نیز بر عهده دادستانی قرار دارد.

مظهری گفت: برخی امور مربوط به حقوقی، مسائل مربوط به مهجوران، وظایف قانونی برخی سازمان‌های حاکمیتی در حوزه نظارت بر حسن انجام قوانین و ده‌ها و صدها رسالت دیگر بر دوش دادستان است که همواره باید در انجام آنها تلاش داشته باشد.

در این مراسم شریف ابراهیمی به عنوان دادستان جدید سمنان معرفی شد و حکم خود را از دست دادستان کل کشور دریافت کرد.

کد خبر 4639783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =