امضا موافقت نامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ویتنام

اتحادیه اروپا موافقت نامه تجارت آزاد (EVFTA) و موافقت نامه حمایت از سرمایه گذاری را با یک اقتصاد در حال توسعه یعنی ویتنام با شرایط ویژه در شهر هانوی ویتنام، امضا، کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، برای اولین بار، در روز یکشنبه مورخ ٣٠ ژوئن ٢٠١٩، اتحادیه اروپا موافقت نامه تجارت آزاد (EVFTA) و موافقت نامه حمایت از سرمایه گذاری را با یک اقتصاد در حال توسعه یعنی ویتنام با شرایط ویژه در شهر هانوی ویتنام، امضا، کرد.

طرفین متعهد شدند تا برای اجرای اثربخش موافقت نامه ها، تلاش نمایند. اقدامات اولیه برای انعقاد این موافقت نامه ها توسط وزارت صنعت و تجارت ویتنام و کمیسیون تجارت اتحادیه اروپا، انجام شده است.

بر اساس این موافقت نامه ٩٩ درصد از کالاهای طرفین مشمول تعرفه صفر در واردات خواهد شد. اتحادیه اروپا متعهد شده تا در حین اجرای این موافقت نامه کمکهای فنی لازم را به طرف ویتنامی در زمینه اعمال اصلاحات و تعدیلات موردنیاز برای کاهش موانع غیرتعرفه ای از جمله مقررات بهداشتی به عمل آورد.

طی ٢٠ سال گذشته ویتنام موافقت نامه های تجارت آزاد گوناگونی را با کشورهای آسه آن، امریکا و ژاپن امضا کرده و عضو سازمان تجارت جهانی نیز شده است. منافع اقتصادی قابل توجهی از موافقت نامه های مزبور نصیب کشور ویتنام شده که مهمترین آن ایجاد تراز تجاری مثبت بیش از ٣٠ میلیارد دلار ی با امریکا در سال ٢٠١٨ است.

در حالی که اقتصادهای در حال توسعه درصدد اتصال بیشتر به زنجیره ارزش جهانی و تلاش برای حداکثر بهره برداری از منافع تجارت آزاد هستند، ایران نتوانسته در چند دهه گذشته موافقت تجارت آزاد موثر با کشورهای همسایه و شرکای تجاری خود به امضا برساند.

کد خبر 4656005

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =