افزایش پوشش بازار دارویی کشور با تولیدات داخلی

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، از برنامه افزایش پوشش بازار داخلی با داروهای ایرانی در ۶ ماهه دوم سال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین مهرعلیان در جلسه رؤسای ادارات حوزه اداره کل دارو و مدیران شرکت‌هایی دارویی، با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخل یکی از برنامه‌های ویژه و در اولویت سازمان غذا و دارو محسوب می‌شود، گفت: در این راستا به منظور شناخت مشکلات و چالش‌های شرکت‌های تولیدکننده، تصمیم گرفتیم که هر هفته از گروه‌های دارویی بازدید و از نزدیک در جریان مسائل آنها قرار بگیریم و در صورتی که چالشی در حوزه اداره کل دارو دارند، آن را تسهیل و رفع نمائیم.

وی با تاکید بر اینکه خواسته‌های شرکت‌های تولیدی در حد بضاعت سازمان غذا و دارو در اولویت امور قرار می‌گیرد، عنوان کرد: برای حمایت از تولید داخل برنامه‌هایی را در حوزه سیاست گذاری شروع کردیم تا بتوانیم با رونق این بخش، سهم واردات دارو را کاهش داده و از تولید داخل بیشتر حمایت کنیم.

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از برنامه این سازمان برای حرکت به سوی افزایش تأمین داروهای مورد نیاز بازار از داروهای تولید داخل برای ۶ ماهه دوم سال خبر داد و گفت: به این منظور در گام اول واردات ۶۰ قلم دارو ممنوع شد.

وی خاطر نشان کرد: بازخوانی ظرفیت شرکت‌های تولید کننده داخلی در سازمان غذا و دارو آغاز شده است، تا ظرفیت سنجی میزان تولید آنها، برای تأمین و پوشش بازار داخلی سیاست گذاری شود.

مهرعلیان با بیان اینکه اولویت تأمین بازار دارویی با تولید داخل است، عنوان کرد: تا زمانی که شرکت‌های داخلی امکان تأمین بازار داخل را داشته باشند، مجوز واردات داروی مشابه داده نخواهد شد. تنها داروهایی اجازه واردات خواهند گرفت که صنعت داخلی یا از لحاظ تکنولوژی و یا از لحاظ خط تولید، ظرفیت تولید آنها را نداشته باشد، در این صورت آن دارو مجوز واردات می‌گیرد.

وی افزود: یکی از نگرانی‌های مطرح در حوزه تأمین بازار داخلی عدم پایبندی به تعهدات تولیدی از سوی شرکت‌های تولید داخل است، البته این عدم پایبندی بیشتر به دلیل مسائل و مشکلاتی است که شرکت‌ها با آنها مواجه هستند.

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، اظهار کرد: در سازمان غذا و دارو و معتقدیم وظیفه حاکمیت ما تأمین داروست و ما باید داروی سالم، با کیفیت، با هزینه مناسب را در زمان مناسب تأمین کنیم و راه حل این مهم را رونق تولید داخل می‌دانیم.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو برای رفع نگرانی از عدم تعهد شرکت‌ها نسبت به تولید داروها، گفت: به این منظور دو مصوبه ابلاغ شده است که بر اساس آنها پروانه شرکت‌ها در صورت عدم عمل به تعهدات خود لغو می‌شود، همچنین برای داروهایی با ۸ پروانه فعال، پروانه جدید صادر نمی‌شود.

مهرعلیان در پایان عنوان کرد: با توجه به محدودیت منابع ارزی معتقد هستیم با حمایت از تولید داخل می‌توانیم ضمن به حرکت در آوردن چرخ صنعت، منابع ارزی را صرفه جویی کنیم.

کد خبر 4658127

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =