سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

کرمان – افزایش بی رویه نرخ اجاره بها و رهن در شهر کرمان به دردسری عجیب برای مستاجرانی تبدیل شده که این روزها در به در دنبال یک سقف برای خانواده خود هستند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: بخش قابل توجهی از مردم شهر کرمان با وجود اجرای طرح مسکن مهر همچنان عنوان اجاره نشینی را یدک می کشند، این قشر از جامعه اکثراً جزو خانواده های تازه تشکیل شده و یا خانواده های آسیب پذیر جامعه هستند که هنوز نتوانسته اند یک سقف دائمی برای آسایش خانواده ها تامین کنند.

طرح مسکن مهر هر چند به دلیل اجرا در حاشیه شهر، عدم کیفیت لازم در ساخت و ساز و عدم مهیا شدن زیر ساخت ها با مشکلاتی همراه بود اما هزاران نفر را در کرمان خانه دار کرد اما در دولت یازدهم و دوازدهم هیچ گاه یک برنامه منسجم برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه در بخش مسکن تعریف و اجرا نشد.

وضعیت نابسامان مسکن در کرمان ادامه دارد

اما این روزها با رشد بی رویه قیمتها در بخش اجاره و رهن مسکن در کرمان وضعیت نابسامان است و بدون هیچ گونه نظارتی قانون عرضه و تقاضا در حال اجراست، صاحبخانه ها نیز بدون رعایت حال مستاجران نرخ اجاره ها را افزایش داده اند و بسیاری از مردم که درآمدشان در سال های اخیر ثابت مانده و به دلیل تورم سفره شان کوچک تر شده است توان پرداخت این اجاره ها را ندارند.

بسیاری از مردم که درآمدشان در سال های اخیر ثابت مانده و به دلیل تورم سفره شان کوچک تر شده است توان پرداخت این اجاره ها را ندارند

وجود برخی از اپلیکشینهای اینترنتی نیز موجب ادامه روند بی سابقه صعود قیمتها شده است و در این میان مستاجرانی که به موعد تمدید قرارداد رسیده اند با مشکلات متعددی برای پیدا کردن خانه جدید مواجه هستند.

نگاهی به قیمت کرایه خانه در کرمان

هم اکنون نرخ کرایه یک سوییت ۵۰ متری در بلوار پاردایس شهر کرمان معادل هشت میلیون رهن و ۷۰۰ تومان کرایه است، کرایه همین متراژ سوییت در شهرک باهنر ۱۰ میلیون ۸۰۰ تومان است و قیمت کرایه یک زیر زمین در خیابان ۲۴ آذر کرمان ۸ میلیون تومان با کرایه ۸۰۰ تومان می باشد.

کرایه یک خانه ویلایی در شهرکهای حومه غربی شهر کرمان به ۳۰ میلیون تومان با کرایه دو میلیون تومان رسیده است. رهن کامل یک آپارتمان ۱۰۰ متری در بلوار شاهد در شهرک حاشیه ای کرمان ۵۰ میلیون تومان است.

کرایه یک واحد آپارتمان ۱۵۰ متری در شهرک مطهری کرمان نیز ۳۰ میلیون تومان رهن و یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان اجاره است.

اجاره بهای یک سوییت ۴۰ متری در خیابان آبنوس کرمان نیز ۳۰ میلیون ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. این در حالیت که اگر نگاهی به قیمت اجاره بها در سال گذشته در همین ایام بنید نرخ های اجاره گاه تا بیشتر از دو برابر افزایش نشان می دهد.

تورم و گرانی بهانه ای در دستان صاحبخانه ها

وقتی پای حرف صاحبخانه ها می نشینیم تورم و گرانی افسار گسیخته را بهانه می کنند و پای حرف اجاره نشین ها هم بنشینید جیب خالی این قشر از جامعه را می بینید که در نهایت مجبور به انتخاب گزینه های ارزان قیمت در مناطق حاشیه ای شهر می شوند.

در بخش فروش مسکن نیز وضعیت در کرمان نگران کننده است کمتر خانه ویلایی مناسبی را می توان در شهر کرمان پیدا کرد که نرخی نزدیک یک میلیارد تومان نداشته باشد و در بخش آپارتمان نشینی به طور مثال نرخ فروش از یک میلیون ۸۰۰ در خیابان جهاد به ۵ تا ۵ میلیون ۵۰۰ تومان رسیده است.

این نرخ در خیابان آیت الله صالحی هم از ۳ میلیون به بالای پنج میلیون ۵۰۰ رسیده است و این روند در مناطق کم برخوردار شهر کرمان و خانه های قدیمی با شیبی کمتر و در مناطق اعیان نشین کرمان با شیب بسیار تند تر دیده می شود.

خبرنگار مهر برای سومین ماه طی یک ماه گذشته برای بررسی وضعیت بازار اجاره بهای مسکن راهی بنگاه های این شهر شد، محمد احمدی، یکی از اجاره نشینان شهر کرمان است که می گوید: پیش از این خانه ای با ودیعه ۱۰ میلیون و کرایه ۷۰۰ هزار تومان اجاره کرده بودم اما صاحبخانه نرخ کرایه را به یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان افزایش داده است که توان پرداخت این مبلغ را ندارم.

دو میلیون ۸۰۰ تومان حقوق می گیریم و باید خرج خانواده چهار نفره را تامین کنم و با توجه به تورم موجود در جامعه توان افزایش اجاره را ندارم

وی می گوید: من دو میلیون ۸۰۰ تومان حقوق می گیریم و باید خرج خانواده چهار نفره را تامین کنم و با توجه به تورم موجود در جامعه توان افزایش قیمت را ندارم، به طور معمول صاحب خانه هر سال ۵۰ هزار تومان به کرایه اضافه می کرد.

صدیقه بهاروند نیز یکی دیگر از متقاضیان مسکن در شهر کرمان است، این زن سرپرست خانوار نیز می گوید: برای تامین خانه مجبور شدم به قسمت های بافت فرسوده و ساختمان های قدیمی تر و فاقد امکانات مراجعه کنم اما در همین بخش از شهر هم کرایه ها بسیار بالاست، یک خانه خشت و گلی و گنبه ای ۱۰ میلیون ودیعه و ۶۰۰ هزار تومان کرایه دارد.

وی می گوید: مردم توان مالی خود را از دست داده اند در مقابل نه تنها حمایت نمی شویم بلکه برای تامین خانه اجاره ای با مشکل مواجه شده ایم. تصمیم دارم تا زمان رفع مشکلات موجود به جای اجاره خانه در کرمان خانه ای در یکی از روستاهای نزدیک کرمان اجاره کنم.

وی می گوید: یک خانه در روستای لنگر کرمان ۵ میلیون تومان رهن و ۴۰۰ تومان کرایه دارد که قبلاً با همین مبلغ می شد در شهر خانه اجاره کرد.

دلایل رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک برای افزایش اجاره

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: اجاره بها در مناطق مختلف بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و از دلایل آن می توان از افزایش و مهاجرت از روستاها به شهر و گران شدن قیمت زمین و ساختمان و کمبود تولید و عرضه مسکن نام برد.

اطلاعی ندارم!

محسن شهریاری در خصوص مهاجرت مردم از شهرها به روستاها و مناطق حاشیه ای شهر نیز گفت: در این مورد اطلاع چندانی ندارم و رسیدگی و اطلاع از این موارد در حیطه کار اتحادیه نیست.

وی در خصوص تعداد خانه های خالی از سکنه و تعداد مستاجران شهر کرمان نیز گفت: جواب این سوالات را باید اداره آمار و سایر مراجع مسئول اعلام کنند و من اطلاعی ندارم! تصور عموم به غلط این است که موارد فوق در حیطه کاری اتحادیه است ولی چنین نیست و مسئولیت اتحادیه نظارت بر مشاوران املاک و صدور جواز کسب است.

در مورد اجاره، قانونی برای کنترل قیمت ها وجود ندارد و عرضه و تقاضا قیمت ها را مشخص می کند

وی در خصوص کنترل قیمتها نیز افزود: در مورد اجاره، قانونی برای کنترل قیمت ها وجود ندارد و عرضه و تقاضا قیمت ها را مشخص می کند.

وی در زمینه دلایل افزایش قیمت ها نیز گفت: به دلیل اینکه تابستان فصل رهن و اجاره و ثبت نام مدارس است شاهد افزایش معاملات هستیم اما پس از تابستان بازار روال معمول خود را باز خواهد یافت و شاهد آرامش بیشتری خواهیم بود.

وی همچنین اپلیکیشنهای و سایتهای نرخ گذاری قیمت اجاره و رهن را یکی از دلایل افزایش نرخ دانست و بیان کرد: متاسفانه این اپلیکیشنها در مواردی منجر به افزایش بهای املاک و کلاهبرداری شده است و دلیل آن این است که افراد فاقد مجوز و تخصص از آن بهره می برند و افراد فرصت طلب و سود جو نیز جهت بالا بردن قیمت املاک خود و قیمت منطقه ای از آن بهره می برند.

در حالیکه دستگاههای متولی برای مهار اجاره بها در کرمان ورود نکرده و همه چیز به عرضه و تقاضا واگذار شده است که در این میان مستاجران بیش از هر زمان دیگر تحت فشار قرار گرفته اند.

کد خبر 4667162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =