شاخص های انتقال خون در ایران سرآمد کشورهای منطقه امرو

معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون، به تشریح اقدامات و برنامه های حوزه فنی انتقال خون پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس صداقت، با اشاره به رسالت سازمان انتقال خون برای تأمین خون و فرآورده‌های سالم و کافی، گفت: خوشبختانه در دهه‌های گذشته شاهد موفقیت‌های بزرگی در این زمینه بوده ایم و پیوسته شاخص‌های سلامت و کیفیت خون ارتقا یافته است.

وی شاخص‌های یاد شده را سرآمد منطقه امرو (EMRO) و در سطح کشورهای توسعه یافته توصیف کرد و با اشاره به دو طیف مخاطبان سازمان شامل اهدا کنندگان خون و بیماران نیازمند به خون، افزود: همکاران سازمان با فضای همدلی و کار تیمی و توجه به رفتار سازمانی که بر این ارگان حاکم است و با مدیریت علمی و تخصصی مدیرعامل سازمان انتقال خون که حاصل کوله باری از علم و تجربه است توانسته اند خدمات خود را برای مخاطبان با کیفیت بهتری ادامه دهند.

صداقت از جمله فعالیت‌های این سازمان را بر اساس دستورالعمل‌های مدون و استانداردهای مکتوب و پایش و نظارت مداوم دانست و افزود: بر اساس نقشه راهی که مدیرعامل سازمان ترسیم کرده است تمامی بخش‌ها فعالیت‌ها و مأموریت‌های خود را انجام می‌دهند و به دور از سلیقه‌ها و آزمون و خطا کار را پیش می‌برند.

وی، تفاوت عمده این سازمان را حضور اهدا کنندگانی می‌داند که بر خلاف سازمان‌های دیگر که مراجعانشان برای دریافت خدمتی می آیند آنها به سازمان ما می آیند تا خدمتی ارائه دهند و خون خود را داوطلبانه اهدا کنند.

صداقت با اشاره به برنامه‌های پیش روی این معاونت گفت: هم اکنون می‌توانیم پلاکت و پلاسما را نیز به طور خاص و با دستگاه فرزیس دریافت کنیم و اهدا کنندگان خون می‌توانند وارد این بخش از اهدا شوند.

وی همچنین از سیستم غربالگری دقیق سازمان یاد کرد و گفت: با دقت و تلاش بی وقفه توانسته ایم سالم‌ترین خون و فرآورده آن را برای بیماران دارای مشکلات بدخیمی خونی، اعمال جراحی و حادثه دیدگان و مجروحان تصادفات تأمین کنیم و برای تضمین سلامت خون از استاندارهای بسیار بالایی تبعیت می‌کنیم و مراکز و ادارات کل استانی به صورت دوره‌ای تحت نظارت و ارزیابی ممیزان شرکت‌های معتبر اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند که همه ساله گواهی‌های مربوطه تمدید می‌شود.

صداقت در خصوص وظایف پیش روی این حوزه گفت: برای افزایش ضریب سلامت خون و رسیدن به ریسک صفر انتقال خون پیش بینی می‌شود که زودتر از هدف تعیین شده با استقرار شبکه ملی خون رسانی به نتیجه برسیم.

وی رسیدن به کفایت خون و فرآورده‌های آن را هدفی نزدیک دانست و ادامه داد: در حیطه فن آوری های نوین تلاش خواهیم کرد در نظام غربالگری خون و فرآورده‌های آن برای بیماری‌های منتقله از راه خون از فن آوری و استاندردهای روز جهان و راهبردهای امروزی برای افزایش ضریب سلامتی استفاده کنیم.

صداقت افزود: دستیابی به بانک ملی سلول‌های بنیادی برای تسهیل شرایط دستیابی بیماران داخل کشور و همچنین رسیدن به پتانسیل و ظرفیت بانک ملی سلوهای بنیادی برای تبادل دانش پیوند سلول‌های بنیادی با دیگر کشورها از دیگر محورهایی است که معاونت فنی و فن آوری های نوین دنبال می‌کند.

وی گفت: اکنون شرایط فراهم است که با یک برنامه عملیاتی همکاران در مرکز پذیره نویسی سلول‌های بنیادی بتوانند داوطلبان پذیره نویسی را از میان اهدا کنندگان خون انتخاب کنند تا بانک سلول‌های بنیادی را غنی‌تر کنند.

صداقت ادامه داد: توسعه امکان اهدای اجزای خون به جای خون کامل از دیگر محورهای مورد نظر ماست که در این راستا مراکز بیشتری را برای اهدا به روش فرزیس در استان‌ها فعال خواهیم کرد.

وی با اشاره به راه اندازی مراکز جامع اهدای خون، گفت: هم اکنون ۱۸ مرکز فعال وجود دارد و قرار است این مراکز توسعه یابد. هم اکنون افرادی که می‌خواهند خون کامل یا اجزای خون را به روش فرزیس اهدا کنند در محیطی کاملاً سالم و استریل و مطمئن قابل انجام است و حتی بیش از ۲۰ بار در سال امکان پذیر است و محدودیت‌های آن مشابه شرایط اهدای خون است و اطلاعات لازم در محل در اختیار اهدا کنندگان قرار می‌گیرد و آزمایش‌هایی را که لازم است از آنها گرفته می‌شود.

صداقت افزود: دستورالعمل‌هایی در این مورد به همکاران مجرب ما داده شده است که بعد از مصاحبه و معاینه در صورت حائز شرایط بودن و عدم تهدید سلامت شخص به خاطر اهدا، فرد واجد شرایط شناخته شده وارد مرحله اهدای خون می‌شود و این مراکز امکان پذیره نویسی سلول‌های بنیادی را هم دارد که اهدا کنندگان عزیز می‌توانند اطلاعات لازم را برای اهدای پلاسما، پلاکت و سلول‌های بنیادی در این مراکز به دست آوردند.

وی در پایان گفت: یکی دیگر از محورهایی که در نقشه راه سازمان انتقال خون مشخص شده است منطقی کردن مصرف خون است. در دنیا ثابت شده است که مدیریت مصرف خون برای بیماران به سلامت بیماران کمک می‌کند و مصرف منطقی خون به اقتصاد انتقال خون نیز کمک می‌کند و امید است با معاونت درمان وزارت بهداشت و همکاری مؤسسه عالی طب انتقال خون و تعامل ادارات کل استان‌ها با معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی بتوانیم مدیریت خون بیمار را در مراکز درمانی کشور پیاده کنیم.

کد خبر 4676707

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =