برنامه جدید ناسا برای شناسایی حیات در دیگر سیارات

اگر چه تردیدی در مورد وجود حیات در دیگر سیارات وجود ندارد، اما تلاش های بشر در این زمینه تا به حال موفق نبوده و این بار ناسا قصد دارد روشی جدید برای شناسایی حیات به کار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، برخی از مواردی که به عنوان نشانه های حیات در دیگر سیارات تلقی می شود خطاهای محاسباتی و شناختی ستاره شناسان هستند. لذا ناسا امیدوار است با اجرای یک ماموریت جدید این خطاها را به حداقل رسانده و بتواند درکی درست از موقعیت سیاراتی به دست آورد که حیات در آنها در جریان است.

در این ماموریت جدید تعامل میان ستاره ها و سیاراتی که به دور آنها می چرخند به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود کدامیک از آنها زمینه مناسبی برای شکل گیری حیات را دارا هستند.

در بررسی های جدید تنها به شاخص هایی مانند وجود گازهای اکسیژن یا متان در جو سیارات برای گمانه زنی در مورد وجود حیات در آنها توجه نمی شود و به عنوان مثال به این نکته نیز توجه می شود که وجود برخی از این گازها در جو کرات دیگر را نمی توان عامل شکل گیری حیات تلقی کرد و تابش نور ماوراء بنفش، وجود برخی گازهای مخرب دیگر و غیره می تواند اثرات مثبت وجود گازی مانند اکسیژن را خنثی کند.

کوین فرانس که رهبری انجام این ماموریت جدید را در ناسا بر عهده دارد می گوید قرار است با استفاده از یک روش جدید تصویربرداری از سیارات دوردست موسوم به سیستاین، نشانه های مثبت غلطی که باعث می شود ستاره شناسان به غلط نشانه های حیات را در بخشی از جهان شناسایی کنند، کنار گذاشته شود و سیارات دارای امکان حیات با دقت بالاتری شناسایی شوند. اجرای این ماموریت از سال ۲۰۲۰ و از رصدخانه ای در استرالیا آغاز می شود.

کد خبر 4685245

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =