"بی تلفن همراه هراسی" کودکان و نوجوانان ایتالیایی

"نوموفوبیا"؛  یا "بی تلفن همراه هراسی"، به وضعیت ترس بیمار گونه از گم کردن تلفن همراه؛ تمام شدن باتری؛ قطع اتصال آن به اینترنت؛ و... اشاره دارد و دولت ایتالیا تلاش می کند با آن مقابله کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آغاز سال 2019 میلادی  با 2% رشد نسبت به سال گذشته؛ از 7.76 میلیارد جمعیت شهرنشین جهان، 5.11 میلیارد نفر کاربر تلفن همراه بوده اند. علاوه بر این، با 9% رشد نسبت به سال گذشته شمار کاربران اینترنت در جهان، در آغاز سال جاری میلادی به 4.38 میلیارد نفر رسیده است که بارشدی مشابه(9% رشد نسبت به سال گذشته)، 3.48 میلیارد نفر ایشان، در شبکه‌های اجتماعی عضویت و فعالیت داشته اند. همچنین،  با 10% رشد نسبت به سال گذشته،  3.26 میلیارد نفر از این تعداد، با تلفن‌های همراه، این شبکه‌ها را تعقیب می‌نمایند.

در زمان مشابه در ایتالیا، از 59.2 میلیون نفر جمعیت شهرنشین این کشور، 54.2 میلیون نفر کاربر اینترنت بوده اند و 85.9 خط تلفن همراه نیز فعال بوده است؛ که با 2.9 % رشد نسبت به سال گذشته، شمار اعضاء و فعالان شبکه‌های اجتماعی در میان ایشان به 35 میلیون کاربر رسیده است، که با 3.3 % رشد نسبت به سال گذشته، 31 میلیون کاربر از میان ایشان، از طریق تلفن‌های همراه، این شبکه‌ها را پیگیری می‌نمایند.

کاربران ایتالیایی، به طور میانگین 6 ساعت در روز، اتصال به اینترنت دارند، که ثلث این زمان در شبکه‌های اجتماعی سپری می شود. مشاهده برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های برخط از دیگر علایق کاربران ایتالیایی است که از طریق تلفن‌های همراه خود به اینترنت اتصال می‌یابند.

مطابق تحقیقات، به ویژه در خصوص والدین ایتالیایی که ساعات طولانی در مقابل فرزندان خود، با تلفن همراه مشغول مکالمه یا جست و جو در اینترنت بوده اند؛ الگوی کاربری مشابهی در میان فرزندان ایشان نیز شکل گرفته است. به نحوی که مطابق آخرین آمارها از هر 5 کودک 13 – 11 سال ایتالیایی، 4 کودک در شبکه‌های اجتماعی صفحه شخصی داشته است و  نیمی از کاربران 15 تا 20 سال تلفن همراه در ایتالیا نیز،  حداقل 75 نوبت در روز، به تلفن خود مراجعه کرده و 62 % ایشان، در ساعات پایانی شب، پیام ارسال کرده اند.

این آمارها؛ به همراه گزارش‌های دیگری که بر مبنای آن، از هر 10 نوجوان ایتالیایی، 8 نفر از اختلالات ناشی از کار با تولیدات فن آواری رسانه ای رنج می‌برند،  موجب نگرانی مسؤلان ایتالیایی، در خصوص شیوع پدیده "نوموفوبیا"  به ویژه میان کودکان و نوجوان این کشور شده است.

 "نوموفوبیا"؛  یا "بی تلفن همراه هراسی"، به وضعیت ترس بیمار گونه از گم کردن تلفن همراه؛ تمام شدن باتری؛ قطع اتصال آن به اینترنت؛ و... اشاره دارد. این ترس که پاره ای تحقیقات، آن را ناشی از گونه نوینی از اعتیاد روانی، به تلفن همراه هوشمند می‌دانند؛ برخی دولتمردان ایتالیایی را بر آن داشته،که طرح تأسیس مراکز بازپروری نوجوانان  معتاد به تلفن همراه هوشمند را ارایه نمایند

برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریت نحوه استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند؛ و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی برای نوجوانان؛ کلاس‌های توجیهی والدین؛ نظارت پلیس اینترنتی؛  و ... برخی از فعالیت‌هایی است؛ که در این طرح، پیش بینی شده است.

منابع

https://wearesocial.com/it/blog/2019/01/digital-in-2019

https://www.thelocal.it/20190722/italian-government-unveils-plan-to-tackle-smartphone-addiction

https://dictionaryblog.cambridge.org/2018/11/29/the-peoples-word-of-2018/

https://www.investmentbank.barclays.com/our-insights/smartphone-addiction.html?cid=paidsearch-textads_google_google_content_smartphone_addiction_apac_smartphone_addiction_phrase_301025572541&gclid=EAIaIQobChMI26zYmZTu4wIVGYfVCh3CXgW1EAAYASAAEgLOOPD_BwE&gclsrc=aw.ds

https://www.thelocal.it/20190722/italian-government-unveils-plan-to-tackle-smartphone-addiction

 https://dictionaryblog.cambridge.org/2018/11/29/the-peoples-word-of-2018/

کد خبر 4691085

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =