احداث اتش برها در حواشی جاده و مناطق گردشگری دماوند ضروری است

دماوند- کارشناس محیط زیست دماوند با اشاره به اینکه امسال حدود۳تا ۱۰ هزار هکتار از مراتع دماوند طعمه حریق شده، گفت: احداث اتش برها در حواشی جاده و مناطق گردشگری دماوند ضروری است.

عباس میرزاکریمی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص میزان و چگونگی ایجاد حریق در مراتع دماوند و همچنین چگونگی جلوگیری از این حریق در این شهرستان اظهار داشت: با توجه به بهار پربارش امسال و رویش گیاهان نرم و خشک شدن انها در تابستان بستر پتانسیل حریق را به وجود اورده و عدم توجه و نکات ایمنی توسط مردم و گردشگران تشدید اتش سوزی زیادی در منطقه داشتیم و این مسئله تا اول زمستان ادامه خواهد داشت.

میرزاکریمی با اشاره به اینکه امسال حدود ۳ تا ۱۰ هزار هکتار از مراتع دماوند طعمه حریق شده است، گفت: احداث اتش برها در حواشی جاده و مناطق گردشگری دماوند ضروری است.افزود: انچه پیشگیری گسترش و استمرار اتش سوزی را سبب می شود چاره کرد اتش برهای مناطق حساس است که در شهرستان به فراموشی سپرده شده است.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: هزینه تخریب ناشی از اتش سوزی برای مراتع درجه ۳ تا ۱۰ سال مدت زمان احیاء لازم است و اگر درجه یک وپوشش جنگلی باشد به خصوص درختان ارزشمند جنگلی بنه واورس احیاء اولیه انها بیش از یک قرن طول میکشد.

وی در ادامه بیان داشت: مناطقی که دارای اکوسیستم طبیعی هستند احیاء اکولوژیک ان وبرگشت حالت طبیعی بعد طعمه حریق شدن هزینه سنگینی به طبیعت وارد میکند و در مواقعی غیرقابل احیاء است.

ارشد محیط زیست دماوند گفت: علاوه بر تخریب دود ناشئ از حریق مراتع باعث الودگی هوا میشود وتوصییه می کنم مردم خودشان موارد جلوگیری از حریق ونکات ایمنی را رعایت کنند.

وی در خصوص براوردخسارت چقدر می باشد اظهار داشت: اگر میانگین محاسبه تخریب واحیاء رامحاسبه کنیم حداقل ١٥تا٢٠ملیاردتومان خسارت را تخمین میزنیم و رقم دقیق ان می بایست بررسی میدانی و نوع پوشش گیاهی و سایر فاکتورهای مؤثر را ارزیابی کنیم.

کد خبر 4699509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =