سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی ۲۶ هزار نوآموز سنجیده شد

سنندج - مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت: ۲۶ هزار نوآموز کردستانی در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی و بدو ورود به دبستان سنجیده شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، رشید قربانی صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران استان کردستان، اظهار داشت: همزمان با آغاز طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان از سوم تیر ماه تا کنون سلامت ۲۶ هزار و ۱۵۲ نوآموز پیش دبستانی و بدو ورود به دبستان در  استان سنجش شده است.

وی افزود: از این تعداد ۱۵ هزار و ۶۸ نفر نوآموزان بدو ورود به دبستان و ۱۱ هزار و ۶۸ نفر نوآموزان پیش دبستانی هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان ادامه داد: از مجموع نوآموزان بدو ورود به دبستان سنجش شده دو هزار و ۵۰۳ نفر از لحاظ هوش، ۶۹۹ نفر از لحاظ بینایی، ۴۱۰ نفر شنوایی و ۳۲ نفر جسمی حرکتی دارای مشکل تشخیص داده شده و به مرحله تخصصی ارجاع داده شدند.

قربانی یادآور شد: از مجموع نوآموزان پیش دبستانی نیز یک هزار و ۶۵۹ نفر ارجاع هوش، ۲۴۸ نفر ارجاع شنوایی، ۵۱۰ نفر بینایی و ۱۵ نفر ارجاع جسمی حرکتی داده شدند.

وی بیان کرد: ۹۸ نیروی اجرایی تخصصی در ۱۴ پایگاه سنجش ثابت و سیار در ۱۴ شهرستان سطح استان با ارزیابی شنوایی، بینایی، آمادگی تحصیلی و معاینات بالینی نوآموزان بدو ورود به دبستان اجرای برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی نوآموزان استان را تا ۱۵ شهریور بر عهده دارند.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان گفت: براساس آمارهای جهانی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کودکان به نحوی دارای مشکلات جسمی، حسی یا ناتوانی رشدی هستند و تشخیص به موقع آنان می تواند از بروز و تشدید معلولیت ها در آنها جلوگیری کند.

قربانی افزود: برنامه سنجش برای بیست و پنجمین سال متوالی به عنوان فرصتی برای برنامه ریزی آموزشی متناسب با استعداد، تشخیص و جایگزینی آموزش، کمک به بهبود کیفیت آموزشی و کنترل عوامل مؤثر بر افت تحصیلی در دو مرحله مقدماتی غربالگری و تخصصی همزمان با سراسر کشور در استان کردستان نیز در حال اجرا است.

وی اظهار داشت: سال گذشته وضعیت سلامت جسمانی ۲۶ هزار و ۵۱۴ نفر مورد سنجش قرار گرفتند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۴۶۴ نو آموز بدو ورود به دبستان و ۱۰ هزار و ۵۰ نفر نیز نوآموزان پیش دبستانی بودند.

کد خبر 4703357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =