کتاب «آه»، بازخوانی مقتل امام حسین علیه‌السلام

در سالهای اخیر کتابهای زیادی درباره مضامین ماه محرم نوشته شده است. در این گزارش یکی از این کتابها را معرفی می‌کنیم.

مجله مهر - کتاب «آه» گردآوری تصویرها و دیالوگ‌ها و نامه‌های ردوبدل شده میان شخصیت‌های دخیل در حادثه کربلای سال شصت و یک هجری و واقع عاشورا است.

گفت و گو ها و نامه‌های تبادل شده میان شخصیت‌های دخیل در واقعه کربلا به تلاش یاسین حجازی در این کتاب منتشر شده است.

«کتاب آه» حاصل بازخوانی و ویرایش مقتل «نفس المهموم» است. کتابی که اغلب نقل‌های صحیح مقاتل و کتب تاریخ را در خود گرد آورده و جزءجزء حادثه شهادت امام حسین (ع) را از ۶ ماه پیش تر تا روز حادثه عاشورای حسینی ثبت کرده است. «نفس المهموم» بیش از ۵۰ سال پیش به فارسی ترجمه شده است.

«نفس المهموم» نوشته شیخ عباس قمی است که به او لقب «خاتم المحدثین» داده‌اند. حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عباس قمی، از محدثان پرکار قرن چهاردهم هجری است.

در مقدمه این کتاب آمده است: "کتاب‌هایی که برای ارائه یک تصویر یا چند خط از یک نامه، کلی سلسله اسناد و توضیح و تحلیل و تعلیقه برای خواننده ردیف می‌کنند، هم به او اجازه نمی‌دهند کولاژ خود را خودش کامل کند و هم بعضی وقت‌ها حوصله اش را سر می‌برد که تا ته بخواندشان و از روی صفحاتی نخوانده نپرد. این طوری هاست که تا بوده کتاب‌های این چنینی قیافه‌های خشک و جدی داشته‌اند و مفروض خوانندگان این بوده که وصالی سخت و کند و دیر می‌دهند و نا خودآگاه ترسیده‌اند از اینکه سراغشان بروند. این شاید برجسته‌ترین دلیل ناشناخته ماندن کتاب‌هایی نظیر «نفس الهموم» است. "

کتاب از مرگ معاویه شروع می‌شود و تا وقایع بعد از عاشورا ادامه پیدا می‌کند. روایت‌های کوتاه کوتاه و زبان ساده و قابل فهم این کتاب، از مزیت‌های بزرگ آن است که خواننده ترجیح می‌دهد به جای خواندن دمع السجوم و نفس المهموم، این کتاب را بخواند و با روایت‌های آن همراه شود.

این کتاب که طرفداران زیادی دارد در فضای مجازی نیز واکنش‌های مختلف کاربران را برانگیخته است.

کاربری با نام امیر درباره این کتاب نوشته است: «کتاب یک صفحۀ قرمز رنگ دارد. مواظب باشید که آن صفحه را نخوانید. که اگر خواندید بساط یک‌عمر دردکشیدن را برای خودتان جور کرده‌اید.»

کاربر دیگری نوشته: «می خونی و پیش میری منتظری برسی ب صفحه‌ای ک سفید نیست وامام ت شهید میشه. »

کد خبر 4710288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =