مصوبه هیات دولت برای توسعه محدوده منطقه آزاد ارس ابلاغ شد

مرند – نماینده مرند و جلفا در مجلس از ابلاغ مصوبه هیات دولت برای توسعه محدوده منطقه آزاد به استانداری آذربایجان شرقی، فرمانداری های مرند و جلفا و منطقه آزاد ارس خبر داد.

محمد حسن نژاد، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز داشت: هیات وزیران در جلسه شهریورماه امسال به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد ماده واحده قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی آبادان، خرمشهر، جلفا و بندرانزلی و ماده واحده قانون توسعه محدوده منطقه آزاد ارس را تصویب کرد.

وی با بیان اینکه این تصویب نامه با امضای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است، افزود: براین اساس، محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس به مساحت ۷۱ هزار و ۸۴۸ هکتار شامل محدوده جلفا، هادیشهر، مرند به مساحت ۴۰ هزار و ۱۹۴ هکتار، محدوده سیه رود – ایری به مساحت ۳۳۲ هکتار، محدوده نوردوز به مساحد ۵۶۷ هکتار، محدوده خداآفرین به مساحت ۵ هزار و ۶۸۰ هکتار و محدوده قلی بگلو به مساحت ۲۵ هزار و ۷۵ هکتار تعیین می شود.

نماینده مرند و جلفا در مجلس تصریح کرد: حذف و اصلاح تداخل محدوده مدنظر پیشنهادی سازمان منطقه مذکور برای توسعه با مرز منطقه حفاظت شده مراکان و پناهگاه حیات وحش کیامکی، حذف و اصلاح محدوده تداخلی مصوب منطقه یاد شده در محدوده پارک ملی کنتال و پناهگاه حیات وحش کیامکی از جمله شرایط ذکر شده در این تصویب نامه هیات وزیران است.

حسن نژاد اذعان داشت: بخشی از اراضی مصوب این منطقه در محدوده شهر جلفا براساس توافقات قبلی به سازمان حفاظت محیط زیست با نمایندگی صندوق محلی محیط زیست ظرف یک ماه واگذار می شود.

وی همچنین گفت: در مورد بخشی از اراضی مصوب منطقه در محدوده شهر جلفا حوالی دشت گلفرج که با منطقه حفاظت شده مراکان تداخل دارد صرفا جهت اجرای برنامه مدیریتی منطقه حفاظت شده مراکان با نظر و استعلام سازمان حفاظت محیط زیست اقدام خواهد شد.

این نماینده مجلس با اشاره به وضعیت فرودگاه پیشنهادی در این منطقه ابراز داشت: سازمان حفاظت محیط زیست به همکاری با منطقه جهت احداث فرودگاه در صورت تصویب گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی پس از طی مراحل قانونی متعهد شده است.

حسن نژاد در پایان تاکید کرد: این منطقه از راه ارتباطی سایت اصلی جلفا به سایت پیشنهادی هادیشهر، صرفا برای دسترسی به محدوده های منطقه بهره برداری کرده و هرگونه حصار کشی و تعریض راه ممنوع است.

کد خبر 4725736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =