وهابیون نمونه بارز کج‌فهمی و مدعیان دانایی در دین هستند

یزد ـ عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با بیان اینکه آنچه بر سر اسلام می آید، تقصیر مدعیان دانایی در دین است، وهابیون و داعشی‌ها را نمونه بارز کج فهمی و مدعیان دانایی در دین دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، جلیل بهارستان در سلسله نشست‌های اخلاق تعلیم و تربیت در دانشگاه یزد در پاسخ به چرایی قیام امام حسین (ع) اظهار داشت: اگر مصداق عینی این پرسش را نامه امام حسین (ع) به محمد حنفیه در نظر بگیریم به این نتیجه خواهیم رسید که ایشان برای اصلاح و بهسازی باورها، اعتقادات و ارزش ها و نه برای تکاثر قدرت و ثروت قیام کرده اند.

وی با اشاره به اینکه اولین راه اصلاح انسان، اصلاح تفکر و رسیدن از تفکر نادرست به تفکر صحیح است، افزود: جامعه در زمان امام حسین (ع) از صراط مستقیم منحرف شده بود و چون با امر به معروف و نهی از منکر تغییری حاصل نشد، ایشان دست به جهاد زدند.

بهارستان، امر به معروف و نهی از منکر را برنامه امام حسین (ع) و فلسفه قیام ایشان را اصلاح دین دانست و افزود: اگر امر به معروف در جامعه از بین برود، فساد در جامعه شکل می گیرد و موجب غلبه ظالم بر مظلوم می شود که در این شرایط ظالم برای ظلم خود، مظلوم برای ظلم پذیری و تضعیف کنندگان مظلوم به دلیل همراهی و سکوت مسئول هستند.

وی، تصور رایج مبنی بر اینکه علم، نقطه مقابل جهل است را تصور اشتباهی برشمرد و ادامه داد: عقل نقطه مقابل جهل است و می توان جهل را کج فهمی یا ادراک غلط تعریف کرد.

بهارستان با بیان اینکه آنچه بر سر اسلام می آید، تقصیر مدعیان دانایی در دین است، وهابیون و داعشی ها را نمونه بارز کج فهمی و مدعیان دانایی در دین دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد در بخش دیگری از سخنان خود تعلیم و تربیت را جهل زدایی و ضلالت روبی به منظور جلوگیری از غفلت عنوان کرد و احیای فطرت پاک انسان و کنترل عوامل بازدارنده در مسیر خلق و در مدار خالق با روشی متعادل جهت رشد انسانی متعادل  را از نتایج تعلیم و تربیت برشمرد.

وی با ارائه تعاریفی از رفتار، سلوک و اخلاق اظهار داشت: سلوک شامل رفتار و اعمال کاملا آزاد و اختیاری نیست و رابطه ضابطه‌مند با توجه به شرایط زمانی و مکانی و مطابق با عرف شرعی و قانونی معنا می شود اما اخلاق رفتار و اعمال اختیاری است و ریشه در طلب خیر دارد یعنی انتظار می رود اخلاق انسان به گونه ای باشد که کشکول رذائل سلبی به فضایل ایجابی تبدیل شود.

بهارستان همچنین با تاکید بر اینکه تعلیم و تربیت و رسیدن به مدارج بالای علمی، حرکتی جوهری، تدریجی و تکمیلی است، شناسایی رفتار انسان را شاخصه روانشناسی علمی و شناسایی حالت وجودی انسان را از شاخصه های روانشناسی اسلامی نام برد.

وی با تاکید بر مقام والای معلم در جامعه اظهار داشت: معلم باید توانایی تاثیر بر فکر و قلب شاگردان را داشته باشد و جهاد اکبر در معلمی این است که فکر دانشجویان را از پیرامون گرفته و در کلاس متمرکز سازد و این امر جز با هنر و اخلاص میسر نیست.

بهارستان، صداقت، صمیمیت، صلابت، صبوری و صلاحیت را از ویژگی های معلم نمونه برشمرد و خاطرنشان کرد: این خصوصیات موجب پرورش خصوصیاتی چون توانایی، تصمیم، تلاش، تداوم، توقع کم و توکل در دانشجویان خواهد شد.

کد خبر 4751625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =