طلاق در استان بوشهر ۱۰ درصد کاهش یافت/ گسترش آموزش قبل از ازدواج

دیلم-معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر با اشاره به کاهش طلاق در استان گفت: باید از ظرفیت مردم در راستای پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان بوشهر ظهر چهارشنبه در دومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان دیلم که در دانشگاه آزاد واحد دیلم و با موضوع بررسی راهکارهای پیشگیری از طلاق برگزار شد ضمن تسلیت به مناسبت ایام حزن انگیز  دهه آخر ماه صفر اظهار داشت: مبارزه با آسیب های اجتماعی با برگزاری صرف جلسات محقق نخواهد شد و  باید از ظرفیت مردم در راستای پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی استفاده کرد.

الماس گشتاسبی با اشاره به اینکه پیشگیری بهتر از درمان است ادامه داد: تهیه نقشه راه و تدوین طرح جامع اسیب های اجتماعی از اهداف شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری است.

وی با بیان اینکه مجموعه ای از دلایل متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، روانی و رفتاری  در هدایت یک رابطه به سوی  طلاق دخیل است گفت: مشاوره قبل و حین ازدواج برای زوجین ضروری است و باید بصورت جدی پیگیری  شود.

گشتاسبی با اشاره به نقش خانواده ها در کاهش طلاق در جامعه بر ازدواج آگاهانه و ساده که نیاز امروز جامعه است تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه خانواده اقدامات خوبی در خصوص آموزش های پیش از ازدواج و پیش از طلاق در سطح استان انجام داده ایم که موفق به کاهش ۱۰ درصدی آمار طلاق در استان شده ایم.

وی ادامه داد :خوشبختانه طلاق توافقی در شش ماهه اول امسال در مقایسه با شش ماهه سال گذشته در سطح شهرستان دیلم افزایشی نداشته است و طلاق به درخواست زوجه نیز  ۱۸ درصد کاهش داشته است که نشان از افزایش سطح آگاهی زوجین است.

رییس دادگستری شهرستان دیلم نیز در ادامه با اشاره به حدیث نبوی بیان داشت: طلاق در دین مبین اسلام مورد نکوهش قرار گرفته است .

مهدی بهشتیان با اشاره به نقش دانشگاه در بررسی اسیب های اجتماعی و ضرورت تعامل بین این دو نهاد بیان داشت: دانشگاه می تواند با برنامه ریزی و ارائه راهکارهای مناسب یاریگر دستگاه قضایی و دولت  در کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه باشد.

وی ادامه داد: خانواده کوچکترین نظام اجتماعی است که ثبات و استحکام آن موثر در ثبات جامعه است.

رییس شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری دیلم افزود: از هم گسیختگی نهاد خانواده که غالبا در قالب طلاق پدیدار می شود تاثیر نامطلوبی بر پیکره اجتماع دارد که پیشگیری از ان جز با شناخت عوامل طلاق و تبعات ان امکان پذیر نیست .

وی  با اشاره به پیامدهای طلاق در جامعه نسبت به فرزندان بیان داشت :طلاق باعث بروز افسردگی در کودکان و نوجوانان و اعتیاد و نهایتا محیط را جهت تبدیل شدن آنان به یک مجرم را مهیا می کند.

رییس حوزه قضایی دیلم  گفت:هم سطح نبودن زوجین،ازدواج در سنین پایین ، توقعات نابجا، اعتیاد به مواد مخدر ، دخالت نابجا اطرافیان و عوامل اقتصادی از جمله عوامل طلاق در سطح شهرستان است.

مهدی بهشتیان بیان کرد:  رعایت اموزه های دینی و صداقت و تعدیل کردن توقعات و حذف تشریفات  از جمله عواملی هستند که می تواند طلاق در سطح جامعه راکاهش دهد.

فرماندار دیلم  نیز گفت: پیشگیری از وقوع جرم در کشور نیازمند هم افزایی و پرهیز از موازی کاری تمامی دستگاهها و نهادها است.

عبدالامیر قاسمی افزود: بعد از گذشت چندین دهه از انقلاب اسلامی فرهنگ پیشگیری در رفتار و گفتار مسئولان و آحاد مردم کشور شکل گرفته که بسیار ارزشمند است.

وی  با بیان اینکه دشمن حوزه‌های مختلفی مانند اعتقادات، خانواده ها را با توزیع و گسترش و تنوع مواد مخدر، جرائم اخلاقی و..  مورد هجمه قرار داده، تصریح کرد: آمار طلاق اعلام شده از سوی دستگاه‌ها شرایط مناسبی را نشان نمی‌دهد و مقام معظم رهبری به دلیل اهمیت آسیب‌ها اجتماعی چند سالی است که خود شخصاً به این مسئله ورود کردند و بر گزارش‌های اجتماعی تأکید دارند که این اهمیت موضوع را نشان می‌دهد.

دادستان و دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری  شهرستان دیلم با اشاره به ضرورت تعامل دانشگاه و دستگاه قضایی گفت: دانشگاه نقش تئوری سازی و نظریه پردازی در اسیب های اجتماعی دارد.

احمدرضا دامی ادامه داد: برای مهار معضل طلاق در سطح جامعه  به یک راهکار فراگیر و همه جانبه علمی و فرابخشی نیاز داریم که ارائه این راهکار فراگیر به وسیله جامعه علمی و دانشگاهی میسر است.

وی تصریح کرد: قوه قضاییه بواسطه درگیری مستقیم با پرونده های طلاق می تواند در یک ساز و کار مشخص اطلاعات مفید جهت پردازش تئوری مورد نظر برای کاهش طلاق در اختیار دانشگاه دهد.

کد خبر 4754346

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =