تهیه طرح بازآفرینی شهری محلات سهرابیه و آق تپه

کرج - رئیس سازمان عمران و باز آفرینی فضاهای شهری شهرداری کرج از تهیه طرح بازآفرینی شهری برای محلات سهرابیه و آق تپه و چند محله دیگر کرج خبر داد.

علیرضا عاقلی در گفت‌وگو با خبرنگارمهر در خصوص آخرین اقداماتی که در راستای پیاده سازی برنامه های باز آفرینی شهری در محلات هدف در شهر کرج انجام شده است، گفت: تهیه طرح های باز آفرینی شهری برای محلات «سهرابیه» و «آق تپه» هر کدام با اعتبار ۲ میلیارد ریالی و محله حسن آباد نیز با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال توسط شرکت های مشاور انجام شده و تهیه طرح در مرحله پایانی است.

وی در ادامه گفت: برای طراحی، بهسازی و نوسازی محیطی محلات اخترآباد و سهرابیه در مجموع ۱۶ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است و این پروژه ها در مرحله تجهیز کارگاه و اجرای پروژه است.

رئیس سازمان عمران و باز آفرینی فضاهای شهری شهرداری کرج با اشاره به تدوین بسته های تشویقی پیشنهادی برای بافت های ناکارآمد شهری، افزود: در این زمینه کارگروه راهبری برنامه های بازآفرینی پایدار تشکیل و پیشنهادات مربوطه تدوین شده است.

عاقلی با توضیح اینکه ایجاد دفاتر خدمات توسعه و بهسازی محلات در پنج محله هدف بازآفرینی شهری در کرج اجرایی شده است، گفت: این دفاتر در محلات اوقافی ها، حصارک بالا، اخترآباد، مصباح و حیدرآباد طی انعقاد قرارداد یکساله و تخصیص سه میلیارد ریال بودجه برای هر دفتر راه اندازی شده است.

وی بیان کرد: مقدمات قانونی فراخوان عمومی انتخاب سرمایه گذار برای راه اندازی پنج دفتر خدمات توسعه و بهسازی محلات کرج انجام شده است که در مرحله بازگشایی پاکت شرکت کنندگان و اعلام برنده است.

رئیس سازمان عمران و باز آفرینی فضاهای شهری شهرداری کرج اشاره کرد: سیاست گذاری و بخشی از اقدامات اجرایی مربوط به تملک املاک ریزشی جهت اجرای طرح مصوب در منطقه اسلام آباد با استفاده از بودجه منطقه یک شهرداری کرج و در قالب اقدامات مشارکتی با شهروندان در دستور کار حوزه معاونت بهسازی و نوسازی این سازمان است.

عاقلی در خصوص اقداماتی که در راستای افزایش مشارکت های مردمی و توانمندسازی محلات صورت گرفته، گفت: به عنوان نمونه طراحی و احداث پروژه پیشگام در محله آق تپه برای احداث مجتمع های مسکونی در زمینی به مساحت هفت هزار و ۱۸۲ متر مربع دنبال شده که از طریق سازمان سرمایه گذاری و امور مشارکت های شهرداری کرج در مرحله فراخوان جذب سرمایه گذاربرای اجرای این پروژه است.

وی بیان کرد: عملیات طراحی و احداث سرای محله در قسمتی از پارک «الغدیر» محله آق تپه در مساحت هزار مترمربع دنبال شده و اکنون در مرحله ارجاع به شرکت برای طراحی پروژه است.

رئیس سازمان عمران و باز آفرینی فضاهای شهری شهرداری کرج تاکید کرد: به دنبال استفاده بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی اقدامات لازم برای طراحی و احداث پروژه الگو در قالب احداث مجتمع مسکونی در بلوار نمازی خواه محله آسیاب برجی، پیگیری شده است که در حال حاضر در مرحله تغییر کاربری عرصه آن به مسکونی و همچنین اعلام الزامات صدور دستور نقشه توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری کرج است.

عاقلی با اشاره به دیگراقدامات دنبال شده در راستای بهسازی محیطی محلات از پیگیری پروژه بازگشایی معبر ۱۶ متری در حصارک پایین، حدفاصل امامزاده محمد و پارک شهروند خبر داد و افزود: این پروژه در مرحله نقشه برداری و تهیه شناسنامه املاک واقع در مسیر طرح با هماهنگی شهرداری منطقه پنج است.

وی گفت: اجرای پروژه پیشگام واقع در محله مصباح با موضوع مشارکت ساکنان و سرمایه گذار در تجمیع و نوسازی ۲۳ قطعه موجود در محل این پروژه با اولویت بازگشایی معبر دنبال شده و در مرحله انعقاد قرارداد مشارکت میان مالکان و سرمایه گذار است.

رئیس سازمان عمران و باز آفرینی فضاهای شهری شهرداری کرج گفت: پیگیری دریافت سهمیه قیر رایگان از اداره کل راه و شهر سازی استان البرز به طور مداوم در حال پیگیری است.

عاقلی همچنین اضافه کرد: پیگیری وصول طلب شهرداری کرج از دولت بابت لحاظ کردن ۵۰ درصد تخفیف های عوارض صدور پروانه های صادره در بافت های فرسوده نیز در دستور کار این سازمان است.

کد خبر 4762265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =