تکمیل سد آقدکش نیازمند ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار است

گرگان- رئیس گروه سدها و مدیریت سیلاب شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: احداث سد در محل آقدکش شهر آق قلا با هدف مدیریت بخشی از سیلاب های رودخانه گرگانرود نیازمند ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، حسین جمشیدی اظهار کرد: با توجه به محدودیت ظرفیت آبگذری رودخانه گرگانرود در مقطع شهر آق قلا وپایین دست آن، احداث سد در محل آقدکش در بالادست شهر آق قلا با اهداف انحراف و مدیریت بخشی از سیلاب های رودخانه گرگانرود و ذخیره سازی سیلاب‌ها،  به منظور تامین آب مورد نیاز صنعت و کشاورزی در حال انجام است و اعتبار مورد نیاز برای اتمام مولفه های این طرح ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار است.

رئیس گروه سدها و مدیریت سیلاب شرکت آب منطقه ای گلستان، با بیان این که بر این اساس دبی ایمن رودخانه در محل شهر آق قلا، ظرفیت طراحی سیستم انحراف و کانال انتقال، ۱۵۰ متر مکعب بر ثانیه در وقوع سیلاب با دوره بازگشت ۵۰ ساله در نظر گرفته شده است، افزود: با اجرای این سد، سیلاب منحرف شده به سمت سیلاب دشت ها ومخازن ذخیره احداث شده هدایت می شود.

وی بیان کرد: این سد دارای سه جزء سیستم انحراف سیلاب ( سد بتنی به طول ۴۵ متر و ارتفاع ۷ متر) سیستم انتقال سیلاب(کانال بتنی به طول (۱۲ کیلومتر) و مخازن ذخیره سیلاب در سطح هزار هکتار  است که در صورت اجرای آن می توان بیش از ۲۰ میلیون متر مکعب از سیلاب های رودخانه گرگانرود را در مواقع پیک آن منحرف کرد.

جمشیدی با بیان اینکه حجم مخازن ذخیره احداثی ۲۷ میلیون متر مکعب می باشد، گفت: از این حجم ۷ ونیم میلیون متر مکعب آن جهت انتظار سیلاب و مابقی مربوط به ذخیره سیلاب جهت تامین آب کشاورزی و صنعت است، این در حالیست که بیش از ۴۰ درصد سیلاب منحرف شده در مسیر کانال انحراف سیلاب وارد دشت ها خواهد شد.

رئیس گروه سدها و مدیریت سیلاب شرکت آب منطقه ای تصریح کرد: اگر چه از سال ۹۲ تاکنون وضعیت اعتباری این طرح مناسب نبود ولی با توجه ویژه دولت تدبیر و امید به این طرح، اعتبارات مناسبی در سال جاری برای آن در نظر گرفته شده است و امید است با تداوم این اعتبارات، فاز یک این طرح در سال ۱۳۹۹ به بهره برداری برسد.

کد خبر 4769326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =