کتاب سرآغازهای تجددشناسی فلسفی در ایران معاصر نقد و بررسی می شود

نشست نقد و بررسی کتاب سرآغازهای تجدد شناسی فلسفی در ایران معاصر برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، به همت گروه روندهای فکری مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و همکاری نشر فلات، نشست نقد و بررسی کتاب سرآغازهای تجددشناسی فلسفی در ایران معاصر برگزار می شود.

این نشست با حضور و سخنرانی داریوش رحمانیان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، حسین مصباحیان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، مالک شجاعی جشوقانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

مدیر این برنامه هم سمان صادقی زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است.

نشست یادشده امروز 11 آذرماه از ساعت 17:30 تا 19:30 در بلوار کشاورز، خیابان نادری، مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه، شماره 8 برگزار می شود.

کتاب سرآغازهای تجددشناسی فلسفی در ایران معاصر تألیف مالک شجاعی جشوقانی است. در پشت جلد این اثر در معرفی آن آمده است:

فروغی- چنانکه تصریح کرده است- کتاب «سیر حکمت در اروپا» را برای فهم بهتر رساله «گفتار در روش» رنه دکارت به عنوان موسس فلسفه و علم و غرب جدید و به یک معنا مدرنیته (تجدد) نگاشته است. درواقع هدف اصلی فروغی معرفی دکارت و مقام او به فرهنگ ایرانی بوده است.

وی در بحثی با عنوان «مقام دکارت» به این نکته اشارهع کرده است که پس از جنبش یونانیان درعلم و حکمت و تاسیس فلسفه به وسیله افلاطون و ارسطو ، نخستین انقلاب در این تاسیس از آن دکارت است. او معتقد است اگر کسی به مقام دکارت و انقلابی پی نبرد که او در علم آورده است، معرفتش در علم آورده است، معرفتش در علم و فلسفه ناقص خواهد بود. عمده تلاش فروغی در جهت نشان دادن وجوه فلسفی تجدد به ایرانیان است. از این جهت، فروغی از مراجع اصلی تجدد شناسی فلسفی در ایران معاصر است و کتاب حاضر به بررسی آرای او پرداخته است.

کد خبر 4786644

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =