محققان کشور موفق به معرفی گونه جدید مخمری از محصولات لبنی شدند

محققان مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی موفق به معرفی گونه جدید مخمری از محصولات لبنی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، در دنیای امروز تولید محصولات لبنی نقش بسیار مهمی در معادلات جهانی و توسعه صنعتی کشورها ایفا می کند زیرا این مواد غذایی سهم مهمی در رژیم غذایی انسان و سلامت جامعه ایفا می کنند.

این مواد غذایی ارزشمند حاوی گروههای مختلف میکروبی از جمله باکتریهای اسید لاکتیک و مخمرها هستند که با تولید ترکیباتی چون اسید لاکتیک، اتانول و ترکیبات آلی طعم نهایی محصول را ایجاد می کنند.

محققان بانک میکروارگانیسمهای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با همکاری گروه زیست فناوری میکروبی دانشگاه علم و فرهنگ موفق به معرفی گونه جدید مخمری از محصولات لبنی شدند.

دکتر سید مجید تولیت سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، در خصوص این گونه جدید گفت: در پژوهش مشترکی که با همت محققان بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و گروه زیست فناوری میکربی دانشگاه علم و فرهنگ انجام شد یک نمونه مخمری ناشناخته از کشک سنتی تولید شده در استان البرز، جداسازی شد.

وی افزود: بررسی های سیستماتیک و فیلوژنی انجام شده منجر به معرفی گونه جدید مخمری از گروه آسکومایست ها با عنوان Saccharomycopsis oxydans گردید. این مخمر کند رشد و هوازی بوده و در دماهای نسبتا پایین رشد می کند و قابلیت تولید جوانه های چندگانه را دارا  می باشد.

تولیت خاطر نشان کرد: علی رغم جداسازی چندین سویه متفاوت از این مخمر که واجد تفاوتهای ژنتیکی اندک در ژنهای مارکر خود بوده اند، سازگاری جهت ایجاد آسکوسپور در بین سویه های جداسازی شده، مشاهده نشد.

به گزارش مهر، مخمر مذکور با انتشار مقاله ای در ژورنال بین المللی سیستماتیک میکروبیولوژی (IJSEM‌)  به جامعه جهانی قارچ شناسی معرفی ضد و هم اکنون این سویه مخمری در بانک میکروارگانیسم است.

کد خبر 4792019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =