۱ دی ۱۳۹۸، ۱۷:۳۵

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی:

بی‌تدبیری ها سیل را به بحران تبدیل کرده است

بی‌تدبیری ها سیل را به بحران تبدیل کرده است

کاشمر - مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: سیل بحران نیست و بی‌تدبیری ما باعث بحران شد، با ساخت‌وساز مسیر رودخانه و کم کردن عرض رودخانه و عدم لایروبی این حوادث را به وجود آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت علی شایان‌فر در شورای مدیریت بحران دهیاری‌های بخش مرکزی کاشمر که ظهر امروز با حضور فرماندار کاشمر در روستای فرح‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: دولت در زمان بحران حمایت‌های خوبی دارد، در حوزه امداد و نجات و ساماندهی نیز بیشترین نقش را مردم می‌توانند داشته باشند.

مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در کنار تجهیزات آمادگی افراد، سازمان‌دهی، آموزش و تمرین مهم است، افزود: باوجود گسل درونه که طویل‌ترین گسل است و ۷۵۰ کیلومتر آن در داخل ایران و ۲۰۰ کیلومتر آن در افغانستان قرار دارد لذا تلنگری خواهد بود که هیچ‌وقت نباید در خواب باشیم.

عدم لایروبی رودخانه‌ها، ساخت‌وساز و تصرف رودخانه‌ها عامل سیل‌های امسال

شایان‌فر تصریح کرد: عدم لایروبی رودخانه‌ها، ساخت‌وساز و تصرف رودخانه‌ها باعث حوادث بهار امسال شد. حریم و بستر رودخانه باید آزاد باشد تا توزیع عادلانه آب در سیلاب‌ها انجام گیرد. امسال بزرگ‌ترین مشکل به خاطر ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها بود.

وی گفت: در طراحی شهرها برای رودخانه‌ها با دوره بازگشت ۲۵ ساله برنامه‌ریزی می‌شود ولی در کشوری همچون ژاپن برای ۲۰۰ سال آینده برنامه‌ریزی‌های خاصی انجام می‌شود.

مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی در ادامه بابیان اینکه برای حل بحران‌ها نیاز به تغییر نگاه در مدیران ارشد و برنامه‌ریز در تخصیص اعتبارات است، افزود: باید به‌جای مدیریت مقابله‌ای به سمت پیشگیری حرکت کنیم.

وی بابیان اینکه اگر مخاطرات را می‌شناسیم باید مناطق آسیب‌پذیر یک روستا و یک شهر را نیز بشناسیم، تصریح کرد: سیل‌های امسال مانند آزمایشگاه بود و محل خطرات بیشتر را مشخص کرد.

شایان‌فر بابیان اینکه یک زلزله ۳۷ برابر بمب اتمی هیروشیما از خود انرژی خارج می‌کند که باید به این امر هم توجه داشته باشیم، تصریح کرد: توجه به ساخت‌وسازهای اصولی و فنی توسط مهندسین ناظر و تغییر روش مردم در ساخت‌وساز از حوادث احتمالی جلوگیری می‌کند.

مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی بابیان اینکه کارهای پیشگیرانه و آمادگی در برابر سیل در کاشمر نسبت به بردسکن بسیار پایین بوده است، افزود: کاشمر با انجام پروژه‌های آبخیزداری توانست از این بحران به‌راحتی عبور کند.

وی بابیان اینکه سیل هر قطره‌اش طلا است و بحران نیست، گفت: سیل زمین‌های حاصل خیز ایجاد می‌کند و در هنگام سیل امکان استفاده مجدد از آب سیلاب هست ولی متأسفانه از آن استفاده نمی‌کنیم و این آب به کویرمی رود.

شایان‌فر با اشاره به اینکه به‌جای دفع سیلاب به سمت مدیریت سیلاب برویم، اظهار کرد: کاهش خطرات سیل باعث افزایش بهره‌برداری از آن می‌شود و می‌توان به‌عنوان یک منبع درآمد نام برد.

سیل بحران نیست و بی‌تدبیری ما باعث بحران شد

مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی بابیان اینکه سیل بحران نیست و بی‌تدبیری ما باعث بحران شد، گفت: با ساخت‌وساز مسیر رودخانه و کم کردن عرض رودخانه و عدم لایروبی این حوادث را به وجود آورد.

وی اظهار کرد: در ابتدای هر فعالیتی در مسیر رودخانه و یا ساخت‌وساز غیراصولی در هنگام شروع فعالیت باید جلو آن گرفته شود، لذا با توجه به اینکه دهیاران از ساکنین خود روستا هستند این فعالیت‌ها را به‌خوبی می‌توانند مدیریت کنند. اگر نگاهمان به سمت مدیریت پیشگیرانه باشد بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

شایان‌فر بابیان اینکه نباید غفلت خودمان را به بلا ربط دهیم، گفت: رودخانه همیشه از ارتفاعات می‌آید و مسیر خودش را باز می‌کند حال با بی‌تدبیری ما مسکن مهر را در مسیر رودخانه ساخته‌ایم و مجبور شدیم مسیر رودخانه و کال را عوض کنیم.

افزایش ۱۴۰ درصدی بارندگی نسبت به سال گذشته

مدیرکل بحران استانداری خراسان رضوی بابیان اینکه در سال زراعی امسال ۳۲۴ میلی‌متر در استان بارش داشتیم، گفت: بارندگی‌ها نسبت به مدت طولانی که ۲۰۰ میلی‌متر بود ۶۳ درصد افزایش بارش داشتیم و نسبت به سال گذشته که بارندگی ۱۳۵ میلی‌متر بود ۱۴۰ درصد افزایش بارش داشتیم.

وی بابیان اینکه بیشترین حجم بارش در کلات با ۵۰۰ میلی‌متر بود، گفت: شهرهای استان برای شرایط خشک طراحی شدند که بایستی آمادگی لازم را داشته باشیم.

شایان‌فر با اشاره به اینکه علی‌رغم بارش‌های امسال فقط ۵۱ درصد سدهای استان پر شد و فقط ۱۶ درصد سدها آب داشت و درصورتی‌که این بارش‌ها را نداشتیم در شهرها با مشکل کمبود آب مواجه می‌شدیم.

برای کاهش خسارات نگاهی علمی و پیشگیرانه داشته باشیم

مسلم ساقی، فرماندار شهرستان کاشمر نیز در این نشست اظهار کرد: باید با نگاه علمی و رهبری بحران و پیشگیرانه قبل از بروز بحران در جهت کاهش خسارات ناشی از بروز حوادث تلاش و برنامه‌ریزی نمائیم.

ساقی گفت: در حوزه پیشگیری باید نقاط آسیب‌پذیر شناسایی و با بازبینی تجارب قبلی و مستندسازی قبل از بروز هر حادثه‌ای نقاط ضعف برطرف گردد.

وی با تأکید بر آموزش در سطوح مختلف در روستاها، گفت: باید درزمینهٔ مدیریت بحران به‌ویژه در روستاها ظرفیت‌های بخش خصوصی شناسایی و از مشارکت مردم بهره‌گیری نمائیم.

فرماندار شهرستان کاشمر ابراز کرد: دهیاران باید بر ساخت‌وسازهای غیرمجاز دقت و نظارت بیشتری داشته باشند. برای همه روستاهای بخش مرکزی شناسنامه مدیریت بحران باهدف شناسایی نقاط حادثه‌خیز، معابر قدیمی، پرخطر و ظرفیت‌های هر روستا تدوین شده است.

کد خبر 4804743

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha