۳۰ هزار روستا در چهار دهه گذشته در کشور کاهش یافته است

قزوین- نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین گفت: در چهار دهه گذشته تعداد روستاهای کشوراز ۹۰ هزار به ۶۰ هزار پارچه رسیده و جمعیت روستایی کشور بشدت کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمین همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان با محور «میراث و مناظر روستایی در ایران» روز سه شنبه با حضور اساتید دانشگاه، دانشجویان رشته‌های معماری و شهرسازی، ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی، عباس وثیق نیا نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در سالن اجتماعات مرکزی دانشگاه
بین المللی امام خمینی برگزار شد.

عباس وثیق نیا اظهار داشت: توجه به موضوعات روستایی بیش از ۷۰ سال اهمیت داده شده و در برنامه توسعه دوم، گروه‌های خارجی آمدند و برنامه دادند و موضوع دشت خوزستان و در برنامه سوم دشت قزوین مطرح شد.

وی بیان کرد: آمارهای سال ۵۵ نشان می‌دهد فقر و اختلاف درآمد در روستا و شهرها ۸ برابر شد چون سیاست گذاری ها منطقه‌ای بود.

وثیق نیا تصریح کرد: در سال ۵۵ تعداد روستای کشور حدود ۹۲ هزار پارچه بود و ۶۵ درصد جمعیت روستایی بودند که این وضعیت و در سال ۹۵ به شدت کاهش یافت و به ۶۰ هزار آبادی رسید.

وی گفت: تعداد ۳۰ هزار روستا در مدت ۴ دهه خالی شد و این در حالی است که ۸۲ درصد روستاهای کشور کمتر از ۵۰۰ نفر و ۳۲ درصد زیر ۵۰ نفر جمعیت دارند که نشان می‌دهد خوب کار نکرده ایم.

نایب رئیس سازمان نظام مهندسی استان قزوین یادآور شد: مهمترین رسالت و رویکرد ما برای حضور در روستاها تقویت و توسعه ارزشهای معماری و شهرسازی، تأمین عوامل رشد و اعتلای مهندسی در کشور، ترویج اصول معماری و شهرسازی و رشد آگاهی عمومی و توجه به طرح هادی روستاهاست.

وی اضافه کرد: در ماده ۴ آمده در تمام مجتمع‌های زیستی هر فعالیت طراحی، اجرا، تعمیر و نگهداری باید توسط افراد دارای صلاحیت صورت گیرد لذا از سال ۸۲ به بعد تفاهم نامه جدید خدمات روستایی منعقد شد تا نحوه خدمات روستایی مشخص باشد.

وثیق نیا گفت: در سال‌های اخیر ساخت و ساز زیاد بود و بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار متر نقشه ساخت شهری و ۱۵۵ هزار مترمربع مسکن روستایی تهیه شد.

وی بیان کرد: ۱۹۷ هزار متر مربع در سال گذشته و امسال یک میلیون و ۹۰ هزار مترمربع نقشه شهری و ۲۰۹ هزار مترمربع نقشه روستایی داشتیم.

عضو نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: در مجموع وضعیت روستاها مناسب نیست و طرح‌های روستایی بویژه طرح هادی و مقرراتی که در آن لحاظ می‌شود منبعث از مسائل شهری است که باید بازنگری شود.

وی تصریح کرد: دهیاران الان پروانه صادر می‌کنند هر چند ناظر هست اما روند کار ایراد دارد و توجه به موضوعاتی چون اقتصاد روستایی، گردشگری روستایی باید محور کار باشد.

تشکیل پنل علمی و ارائه چند مقاله با موضوع بازشناسی الگوهای منظر روستایی، تبیین سه گانه میراث صنعتی، منظر روستایی و توسعه توریسم از دیگر برنامه‌های این همایش یک روزه است.

کد خبر 4806429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =