کتاب تاریخ استشراق و سیر تحول مطالعات قرآنی در غرب منتشر شد

کتاب تاریخ استشراق و سیر تحول مطالعات قرآنی در غرب توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب تاریخ استشراق و سیر تحول مطالعات قرآنی در غرب توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به قلم شادی نفیسی منتشر شد.

درس «تاریخ استشراق و سیر تحول مطالعات قرآنی در غرب»، به طور کلی به موضوع خاورشناسی و تاریخچه آن و به طور خاص به برخی موضوعات در مطالعات قرآنی در این حوزه می‌پردازد.

بحث از تعریف پر چالش خاورشناسی، مباحث آن در عرصه‌های مختلف اسلام‌شناسی و تبیین ضرورت آگاهی از این نوع پژوهش‌ها، بحث آغازین کتاب است.

استشراق در طول نزدیک به ده قرن، با فراز و فرودهای بسیار مواجه شده و انگیزه‌های مختلفی محرک آن بوده است که به اجمال بررسی شده است. فعالیت‌های علمی خاورشناسان را می‌توان در عرصه‌های مختلف طبقه‌بندی کرد. بخشی از این فعالیت‌ها در قالب فهرست‌نگاری، احیا تراث و دایره‌المعارف نویسی انجام شده است که در ضمن معرفی آنها، به آسیب‌شناسی آنها پرداخته شده است.

مباحث بعدی کتاب به سه موضوع مهم در حوزه مطالعات قرآنی اختصاص یافته است که به ترتیب عبارت‌اند از: مبحث ترجمه قرآن، نسخه‌شناسی و جمع آن. در هر موضوع مهم‌ترین دیدگاه‌ها و شخصیت‌ّها معرفی شده‌اند و به اقتضای مباحث به آسیب‌ها و نقدها اشاره شده است. این کتاب بر آن است تا دانشجویان را با افق‌های جدید قرآن‌پژوهی آشنا کند.

کتاب تاریخ استشراق و سیر تحول مطالعات قرآنی در غرب توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در ۲۳۱ و به قیمت ۲۳,۵۰۰ تومان منتشر شده است.

کد خبر 4841413

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =